چگونه شاد باشیم ؟  

چگونه شاد باشیم ؟

  بسیاری از ما هر روز این سوال را از خودمان می پرسیم که چگونه می توانیم حال خودمان و حال زندگیمان را بهتر کنیم ؟ چگونه می توانیم در جهت بهبود کیفیت زندگیمان گام بر داریم ؟ چگونه می توانیم شاد باشیم و یک زندگی شاد را تجربه کنیم ؟ شاید برای بسیاری از ما با توجه به مسایل اقتصادی، سیاسی کشور عزیزمان ایران این سوال پیش آمده باشد که مگر میشود با توجه به این شرایط شاد بود ؟
  بسیاری از ما چیز زیادی از شادی نمی دانیم و هیچ کنترلی روی خودمان نداریم .
   بسیاری از آموزه ها در دنیا وجود دارند که می توانند دریچه ای برای رسیدن ما به شادمانی باشند اما این فقط و فقط ما هستیم که می توانیم این دریچه ها را باز کنیم . به قول ویلیام گلسر هر چیز که ما در زندگی داریم نوعی انتخاب است و ما انتخاب می کنیم که شاد باشیم و یا انتخاب می کنیم که شاد نباشیم .  

شادی چیست ؟

  چگونه شاد باشیم ؟   برای درک بهتر از شادی ابتدا به تعریف آن می پردازیم . اغلب افراد درک درستی از شادی ندارند و بیشتر در مورد عوامل و موانع شادی در زندگیشان صحبت می کنند و شادی را رضایت بیشتر از زندگی می دانند در صورتیکه شادی یک احساس است . احساسی که در هر لحظه از زندگی ایجاد می شود. در واقع رضایتمندی در زندگی برآیند همه ی چیزهایی است که تا به حال تجربه کرده ایم و بستگی به تمام چیزهایی دارد که در طول روزها ، ماه ها و سال ها پیش برایمان اتفاق افتاده است در صورتی که شادی یک مفهوم لحظه ای است .  
شادی یک احساس است یک احساس در یک لحظه ی خاص .
  برای ایجاد زندگی شاد باید تعداد این لحظات در زندگیمان افزایش داشته باشد تا برایند زندگیمان هم خوشایند باشد و هم رضایت بخش . فرض کنید که پس از سال ها تلاش توانسته اید خودروی مورد علاقه خود را بخرید در ابتدا بسیار هیجان زده اید و از اینکه بالاخره توانسته اید به آرزوی خود برسید بسیار خوشحالید اما آیا بدین معناست که شادی همیشگی است ؟ درست است که خرید خودرو رضایت بیشتری را  برای شما در زندگی به ارمغان می آورد اما لحظات شاد حاصل از خریدن آن دایمی نیست و پس از مدتی این واقعه برایتان عادی می شود . این موضوع در مورد بسیار از موارد  در زندگی ما صادق است و تا زمانی که یک دستاورد در زندگی عادی نگردد امکان این را داردکه شادی آور باشد .   بنابراین برای خلق یک زندگی شاد باید لحظات شاد زندگیمان را با روش های مختلف افزایش دهیم.  

باور زندگی شاد

  چگ.نه شاد باشیم ؟   آیا تمام ثروتمندان افراد شادی هستند ؟ احتمالا در اطرافتان افراد ثروتمندی را می شناسید که اوضاع مالی بسیار خوبی دارند ، بهترین خودرو ها ، بهترین منازل و …  اما متاسفانه حال خودشان خوب نیست و از زندگیشان لذت نمی برند ؟
  شادی، ثروتمند بودن یا به‌دست آوردن هر چیزی که می‌خواهیم، نیست .
  از طرفی درست است که در شرایط فقر و وضعیت اقتصادی نابسامان خوشحال بودن بسیار سخت است اما به نظر نمی رسد که بتوان شادی را هم، با پول خرید . همانطور که گفته شد شادی یک احساس است و ما برای اینکه زندگی شادی را تجربه کنیم باید در جهت حفظ بقای احساس شادی در زندگیمان گام بر داریم . باورهای ما نقش بسیار پر رنگی در زندگی ما ایفا می کنند  و شاد بودن ما هم مستثنی از این موضوع نیست بنابراین این باور ماست که می تواند به ما کمک کند تا در هر شرایطی تصمیم به خلق لحظات شاد برای خودمان و اطرافیانمان داشته باشیم . بسیاری از افراد می گویند که غیر ممکن است که بتوانی بیشتر وقت ها شاد باشی درست است برای آن ها این موضوع واقعیت دارد زیرا تو همان چیزی را به دست خواهی آورد که به آن باور داری . بنابراین مهم ترین قدم برای داشتن زندگی شاد باور است . باید باور داشته باشیم که می شود حتی در شرایط بد اقتصادی نیز شاد بود باید باور داشته باشیم که می شود شادی را خلق کرد .  
تو می توانی ! مطئن باش هر چه را بخواهی می توانی به دست آوری ! تو می توانی این کار را انجام دهی . زندگی خوب است .
 

پذیرش  

  چگونه شاد باشیم ؟   همانطور که گفته شد برای داشتن زندگی شاد اولین قدم داشتن باور درست و به جاست . زمانیکه ما با تمام وجود باورمان این باشد که می شود تحت هر شرایطی شادی را تجربه کرد بنابرایت پذیرش موقعیت های مختلف برایمان آسانتر می شود . بنابراین برای اینکه بتوانیم لحظات خوبی را برای خودمان و دیگران خلق کنیم ابتدا باید باورهای نادرست خود را تغییر بدهیم اینکه چطور می توانی با وجود شرایط اقتصادی بد کشور از شادی صحبت کنی یکی از باورهای غلط ماست تغییر بسیار سخت است و مغز ما طوری طراحی شده است که در مقابل تغییرات از خود مقاومت نشان می دهد اما زمانیکه ما به درستی این موضوع پی ببریم مغز ما هم آماده تغییرات مثبت خواهد شد زمانیکه ما بپذیریم که شرایط چگونه است و ما چه مقدار می توانیم در تغییر این شرایط نقش داشته باشیم به یک خود آگاهی خواهیم رسید و آنگاه به فکر تغییرات مثبت خواهیم بود . باور ما و پذیرش واقعیت هایی که در اطراف ما اتفاق می افتند  به ما کمک می کنند تا با درک درستی رفتار کنیم . در این هنگام است که ما تصمیم می گیریم انتخاب کنیم که شاد باشیم چرا که ناشادی ما دردی را دوا نمی کند . در مقاله بعد به راهکارهایی می پردازیم که می توانیم به وسیله آن ها تعداد لحظات شاد زندگیمان را زیاد کنیم و در نهایت زندگی شادی را تجربه کنیم ولی قبل از آن باید بر روی باور های خود کار کنیم و واقعیت های اطرافمان را بپذیریم .   ]]>