چگونه شاد باشیم ؟   آیاشما جزو افرادی هستید که با دیدن مقالات ،نوشته ها، ویدیوها و یا حتی بنر کارگاه های متفاوتی که در رابطه با موضوعات زندگی شاد وجود دارد ( و یا اینکه چگونه شاد باشیم ) ، واگویه ها و سوالات منفی زیاد در ذهنتان ایجاد می گردد از جمله : آیا شدنی است ؟ مگر می شود با شرایط بد اقتصادی و گاها اجتماعی شاد بود ؟ نفسشان از جای گرم در می آید ؟ شادی سیری چند ؟!!! با این همه مسائل و مشکلات چه کسی می تواند خوش باشد ؟ شادی به چه کار من می آید من فقط می خواهم هزینه های زندگیم را مدیریت کنم . شادی برای ژن های خوب است و … و یا اینکه شما جزو افرادی هستید که می دانید یکی از اساسی ترین نیاز های زندگیتان لذت و شادی است و برای اینکه چرخه ی زندگیتان ،سر و شکل زیبا تری بگیرد و هر روز کامل و کامل تر شود به دنبال راهکارهایی برای تجربه هر چه بیشتر شادی هستید . همانطور که در  مقاله قبلی  عنوان شد شاد بودن، ذهنیت و باور شادی می خواهد یعنی برای اینکه بتوانید اوج شادی را در زندگیتان تجربه کنید باید به این موضوع باور داشته باشید که شادی را می توان در هر شرایطی ایجاد نمود و امیدوار باشید که قرار است شادی را بیشتر و بیشتر تجربه کنید و قرار نیست که در گذشته زندگی کنید . و داشتن این باور به این معنا نیست که اگر  شما خدایی ناکرده در حال حاضر دچار مسایل و مشکلات زیادی هستید و یا غم و اندوه زیادی را کسب کرده اید باز هم در عین حال خوشحال باشید و شادی کنید . منظور از باور این است که بدانید آن مسایل و مشکلات ، آن غم و اندوه خواهد گذشت و باز  هم لحظات شاد زیادی در انتظار شماست . پذیرش واقعیت های زندگی موضوع مهم دیگری است که کمک می کند تا باور شاد زیستن  معنای بیشتری به خود بگیرد و قابل درک تر باشد .

در کنار  داشتن باور شاد زیستن باید ، قدرت پذیرش را در خودتان تقویت کنید .

  اگر فکر میکنید هرگز نباید ناراحت شوید این خود یکی از علت های ناشادی است  
قانون پذیرش : فقط آن هنگام شهامت رویارویی با شرایط را پیدا می کنیم که بدون خیالبافی و خود فریبی ، آنها را همانگونه که هستند دریابیم . آنگاه نوری از ورای رویدادها تابیدن می گیرد که نشانگر مسیر پیشرفت و موفقیت ماست .  
بنابراین برای اینکه شادی بیشتر ی را در زندگیتان تجربه کنید اولین گام افزایش باور شاد زیستن و قدرت پذیرش شماست . شاد زیستن و بهزیستی  در روانشناسی مثبت گرا جایگاه پر اهمیتی دارد و روانشناسان در حال حاضر اهمیت زیادی برای این موضوع قائل هستند و معتقدند برای بهبود کیفیت زندگی باید شادی را هر چه بیشتر  در زندگی تجربه کرد .    

 پنج راهکار ساده و عملی برای شاد زیستن

  ۱ – مثبت باشید و شکایت نکنید .   چگونه شاد باشیم ؟   تحقیقات نشان می دهد افرادی که دائم در حال شکایت کردن و غر زدن می باشند  ، شکست های بیشتری را تجربه خواهند کرد و این یک مسیر اشتباه است . در این رابطه یک قانون بسیار مهمی وجود دارد و آن این است که :  

 شما در زندگی  چیزهایی را بدست خواهید آورد که بر روی آن متمرکز شده اید .

  بنابراین اگر افکار منفی در شما ایجاد شد لازم است  هر چه سریع تر آن را اصلاح کنید و خود را در موقعیت های مثبت قرار دهید .  
اگر تو واقعا بخواهی جهان هستی به تو کمک می کند . روی چیزهای خوب تمرکز کن و بگو چی می خواهی .
  برای اینکه مثبت بودن ، باور همیشگی شما باشد پیشنهاد می کنم حتما  تمرین زیر را انجام دهید و آن را در زندگیتان جاری کنید و  در نهایت منتظر معجزه آن باشید .          تمرین :   یافتن ویژگی های مثبت در دیگران به طوری که حتی اگر آب دهان کسی روی لباستان افتاد سعی کنید ویژگی های خوب و مثبت او را پیدا کنید و با خودتان آنها را مرور کنید . در تمرین بالا نکته مهمی که باید رعایت شود این است که اگر  حتی به هر دلیلی نمی توانید چیزهای خوبی درباره دیگران بگویید بهتر است اصلا هیچ چیزی نگویید . اگر موراد منفی به ذهنتان خطور می کند آن را تغییر دهید و به دنبال خصوصیات مثبت آن بگردید و در صورتی که خصوصیات مثبتی پیدا نکردید راحت باشید و هیچ گونه انرژی را صرف آن نکنید . زمانی که یاد بگیرید خودتان را رها کنید انرژی بیشتری را دریافت خواهید کرد و در نهایت شادی بیشتری را تجربه خواهید نمود .  
شما در عمق وجودتان نیاز دارید بدانید و باور کنید که با نیروی الهی در ارتباط هستید . در واقع شما همان چیزی هستید که می اندیشید .
 

۲ روزانه شکرگزاری کنید .

  چگونه شاد باشیم ؟   مارتین سیلیگمن روانپزشک دانشگاه پنسیلوانیا و به عنوان محقق در زمینه روانشناسی مثبت گرا در کتاب خود تحت عنوان  خوشبختی و خوشحالی واقعی ،عنوان می کند که تهیه لیست شکرگزاری روزانه باعث می گردد که افراد از غم و اندوه دور شوند و شادی بیشتری را تجربه کنند . با عادت شکرگزاری نعمت های بیشتری به سمت شما جذب می شود. شکرگزاری باعث می شود افکار و دنیای درون شما کاملاً تغییر کند و همانطور که می دانید با تغییر دنیای درون شما دنیای بیرون شما هم تغییر می کند و اتفاقات خوب بیشتری برای شما رخ خواهد داد تحقیقات نشان می دهد که شکرگزاری سلامت جسمی و روحی شما را تضمین می کند . شکرگزاری ، اضطراب ، ترس و نگرانی را از بین می برد و مانع بیماری هایی می شود که در ارتباط با افکار شما هستند .        تمرین :   لیستی از شکرگزاری های خود را  بنویسید و در نوشتن این لیست دقت داشته باشید که:
  • حتما به زمان حال نوشته شود
  • شما می توانید تمام آنچه را که دلتان می خواهد وارد زندگیتان شود را بنویسید و باید آن ها رو طوری بنویسید که انگار از قبل وارد زندگیتان شده است .
 
برای چیزی که داری خوشحال باش و برای چیزی که می خواهی اشتیاق – آلن کوهن
 

۳  گذشته را فراموش کنید.

  چگونه شاد باشیم ؟   یکی از مهم ترین دلایل ناشاد بودن افراد  این است که دائم افسوس گذشته را می خورند . در حالی که گذشته را نمی توان تغییر داد و گذشته به گذشته تعلق دارد . شما نمی توانید گذشته را تغییر دهید پس بهتر است بکوشید که حال و آینده بهتری را برای خود و اطرافیانتان ایجاد نمایید  
تنها چیزی که از گذشته باید با خود بیاورید تجربه های شماست .
 

۴ ورزش  کنید.

  چگونه شاد باشیم ؟   مطالعات نشان می دهد  که ورزش کردن علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر اندام و سلامت جسمی دارد باعث آزاد شدن اندورفین در خون می گردد که میتواند باعث سرحالی و شادابی بیشتر گردد . امروزه متاسفانه اکثر افراد سرگرم گوشی و تبلت و … هستند و نسبت به همیشه کم تحرک تر شده اند . بیماری خود یکی از دلایلی غمگینی است پس بنابراین بی تحرکی را کنار بگذارید چرا که ورزش کردن تاثیرات بسیار بر روح و روان شما دارد .    

۵ –  به دیگران کمک کنید و شادیتان را تقسیم نمایید.

  زمانی که شما حال خوب خود را با دیگران تقسیم می کنید شرایطی را ایجاد می نمایید که این حال خوب چندین برابر خواهد شد .  
خوشبختی به کسانی روی می آورد که برای خوشبخت کردن دیگران می کوشند. – آندره توریه  
شادی یک امر مسری است و این روند ادامه خواهد یافت و چرخه ای از شادی را ایجاد خواهد نمود .   [video width="640" height="480" mp4="https://beinabadi.com/wp-content/uploads/2018/08/ویدیو-شادی-۱-۱٫mp4"][/video]   به قول شاعر :

تو نیکی می کن و در دجله انداز           که ایزد در بیابانت دهد باز

    ]]>