کوچینگ فردی راهی برای تغییر و تحول

؛؛ پل جی.مایر هم فردی بود که در زندگیم نقش کوچ را داشت… او باعث شد بفهمم که چه‌قدر توانایی دارم و تا چه حد می‌توانم اشتیاق داشته باشم. شما هم باید افرادی مثل پل را دور و برتان داشته باشید… شما هیچ‌وقت نمی‌توانید از کوچ بی‌نیاز باشید!»    ؛؛

این‌ها گفته‌های “دارن هاردی” نویسنده‌ی کتاب اثر مرکبه که بیان کرده حضور مربی (کوچ) در موفقیت‌هایی که به دست آورده چه تاثیر فوق‌العاده‌ای داشته.

تا حالا شده حس کنی انرژی و انگیزه لازم رو، برای انجام کاری داری اما نمی‌دونی از کجا شروع کنی؟

یااینکه بین چند مسیر مردد باشی و نتونی راه بهتر رو تشخیص بدی ؟

یا نه ، مسیر موفقیتت رو کاملا بلدی ، میدونی هدفت چیه ،اما  انگیزه لازم رو نداری !  دایم شروع میکنی و بعد از مدتی، رهاش می کنی ؟

 • احتمالا تو موقعیت های مختلف برات پیش اومده که بخوای بدونی :
 • توی کدوم رشته ، ادامه تحصیل بدی؟
 • شغلی که داری رو نگه داری  یا ازش بیای بیرون و بری  سراغ علاقه‌ات؟
 • هم این کار رو دوست داری، هم اون یکی رو، اما کدومش برات بهتره؟
 • چطوری میتونی روابطت رو بهتر کنی ؟
 • دوست داری فلان مهارت جدید رو یاد بگیری ولی نمیدونی از کجا و چطوری  ؟
 • و …

خیلی اوقات ما  به تنهایی نمی تونیم تشخیص بدیم بهترین توانایی  که داریم چیه، و چطوری باید ازش استفاده کنیم تا به موفقیت (توی روابط، توی کار، درآمد و…) برسیم. ما  گاهی نمی تونیم تصمیم درست رو انتخاب کنیم و در زندگیمون دچار سردرگمی میشیم  .

می‌دونی مثل چی می‌مونه؟

انگار  به یک بازی  فوتبال دعوت  میشی و از خودت  انتظار بهترین عملکرد رو داری،  اما  آیا  در اون لحظه میتونی به تنهایی ، خیلی راحت و سریع  چنین انتظاری رو برآورده کنی ؟ 

آیا میتونی با توجه به شرایط بازی ، هم تیمی ها و تیم مقابل  ، تشخیص بدی که کجای زمین ،عملکرد بهتری رو خواهی داشت ؟  یا  آیا اصلا تو توانایی انجام چنین کاری رو داری یا نه ؟  

احتمالا  اگر خیلی خوش شانس باشی و توانایی بازی  فوتبال رو هم داشته باشی و انرژی  و انگیزه ات رو هم در طول بازی از دست ندی ، اون هم بعد از کلی سردرگمی ، آزمون و خطا و هدر دادن زمان خواهی فهمید که کجای زمین و چطوری می تونی عملکرد  قابل قبولی  رو داشته باشی.

نکته مهم  اینجاست :

قطعا ما زمانی می تونیم انتخاب بهتر  و سریع تری  داشته باشیم که فردی متخصص ( مربی ) کنارمون قرار بگیره  ، فردی که  دید بهتری به زمین  نسبت به ما  داره و میتونه دائماً  به ما بازخورد بده ، کسی که  ما در جهت کشف پتانسیل ها و توانایی ها مون راهنمایی می کنه . در این صورت  ما  سریعتر به خواستمون می رسیم و میتونیم بهترین خودمون در زمین بازی باشیم و یا حتی ممکنه با بازخوردی که ازمربی می گیریم متوجه بشیم که  جای ما شاید در زمین فوتبال نیست و تواناییمون یک چیز  دیگه است و الکی وقت و انرژیمون رو هدر ندیم .

در زندگی ، مسیر دستیابی به خواسته ها مثل همین زمین فوتباله،  اگر  کنارت مربی ( فردی متخصص ) داشته باشی خیلی راحت تر  به خواسته هات می رسی و از سردرگمیهات نجات پیدامی کنی .

کوچینگ چیه ؟

کوچینگ از کلمه کوچ به معنای (مربی) یا ( رهیار  ) گرفته شده و به معنای تعاملی است که بین فرد و مربی بر اساس یک سری اصول و تکنیک های استاندارد ایجاد شده و فرد همراهی میشه تا به خواسته هاش برسه .

در رابطه به کوچینگ تعاریف خیلی  زیادی وجود داره ولی میشه گفت که :

کوچینگ فرایندی گفتگو محور است  که در اون  با تمرکز بر کشف استعداد ها  ، افزایش خود آگاهی ، ایجاد انگیزه و خلاقیت ، شناسایی فرصت ها و با استفاده از تکنیک های خاص، به افراد کمک میشه تا بهترین انتخابشون رو داشته باشند ، راه حل های خودشون رو پیدا کنند ، مهارتشون رو توسعه بدهند و حتی دیدگاه ها و رفتارهاشون رو عوض کنند .

در فرایند کوچینگ ، مربی (کوچ) در طول مسیر تو رو همراهی میکنه و این همراهی بدون قضاوت و پیش داوری صورت میگیره  . کوچ سعی میکنه تا با همدلی کردن  ، با شنیدن  دقیق گفته هات و با به چالش کشیدنت ، تو رو  با خودت مواجه کنه  . کوچ کمک میکنه تا اون قسمتی از دورنت که ندیدی رو ،ببینی و اونوقته که میتونی انتخاب درستی داشته باشی ، اونوقته که میتونی بهترین راهکار خودت رو خلق کنی .

 اگر یکم دقت کنیم متوجه میشیم که نکته مهم همین جاست ،  در فرایند کوچینگ بر خلاف فرایند مشاوره و منتورینگ ، قرا ر نیست  که کوچ  یا مربی ( ره یار ) بهت  نسخه از قبل پیچیده و راهکار آماده بده  ، قرار هست که تو مسئولیت موفقیت یا شکستت رو بپذیری و با خودت روبرو بشی و این خودت باشی که تعیین کنی چه اتفاقی برات بیفته .

؛؛  سر الکس فرگوسن

کوچینگ نوعی رابطه تعاملی است که به افراد در زمینه شناسایی و هدایت و تحقق اهداف شخصی و شغلی، سریع‌تر از آنچه که خود قادر به انجام آن هستند، کمک می‌کند و علاوه بر افزایش مهارت‌های ارتباطی، حل‌مسئله، کارگروهی و ارتقای توانمندی‌های فردی، به توسعه شایستگی‌های اصلی شغل نیز می‌انجامد

برای آشنایی بیشتر با کوچینگ حتما بخوانبد در جلسات کوچینگ دقیقا چه اتفاقی می افتد ؟ 

کوچینگ چرا مهمه ؟؟؟

در حال حاضر با توجه به پیچیدگی های دنیا ی اطرافمون و پیشرفت  های روز افزون در زمینه های شناختی  ، نقش خود تو به عنوان انسان از همیشه پررنگ تر شده .

 امروزه  توانمندیهای تو،  در تجزیه و تحلیل مسائل و دستیابی به اهدافت و  ایجاد راهکارهای مناسب و مخصوص به خودت  از اهمیت بالایی برخورداره و اینجاست که کوچینگ به یک روش مناسب و کارآمد و اجتناب ناپذیر   برای تو تبدیل میشه .

 چرا که ، در فرایند کوچینگ تو  همراهی میشی تا بتونی مراحل پیشرفتت رو پیدا کنی  و قهرمان زندگی خودت باشی .

کوچ به عنوان همراه موفقیت  بهت کمک میکنه تا ارزشهات رو بشناسی  و فضایی رو ایجاد میکنه تا بتونی بر ترس هات غلبه کنی  و با درون خودت آشنا بشی و در نهایت برات ایجاد رضایت میکنه .

    ؛؛                          الکس:

کوچینگ فرآیند همراهی مداوم و حمایت از شخص برای ثابت‌قدم ماندن در اهداف و تعهدات خود است و به معنای پیمودن راهی میان‌بر، جهت فائق‌آمدن بر ترس و تقویت و نیرومند ساختن نقاط و ویژگی‌های مهم و اساسی است. به بیان دیگر کوچینگ هنر آسان‌سازی اجرای فعالیت‌ها، فرآیند یادگیری و پیشرفت فرد است و به‌طور مداوم بر فرآیندهای پیشرفت و رشد افراد تمرکز می‌کند.

برای اینکه به اهمیت کوچینگ بیشتر پی ببری کافیه یک جستجوی ساده توی اینترنت داشته باشی و زندگی افراد موفق رو مطالعه کنی

 • خیلی از آدم‌های مشهوری که می‌شناسیم، برای پیشرفت در زندگی شخصی و کاریشون از کوچینگ استفاده کردن؛ لئوناردو دی‌کاپریو، اپرا وینفری (مجری معروف)، اریک اشمیت (مدیر سابق گوگل)، سرنا ویلیامز (پرافتخارترین تنیسور زن جهان)  . این افراد فقط تعداد کمی از افرادی هستن که حضور یک کوچ در کنارشون باعث شده زندگی هدفمندتر و موفق‌تری داشته باشن.

 چه کسی به کوچ نیاز داره؟

 • کسی که می‌خواد عملکرد خیلی بهتری توی زندگی و کارش داشته باشه
 • کسی که به دنبال یه دستاورد بزرگ توی زندگیشه
 • کسی که دوست داره روی خودش سرمایه‌گذاری کنه و برای درآمد بیشتر بره دنبال علاقه و استعدادش
 • کسی که می‌خواد کسب و کار خودش رو داشته باشه یا بین انتخاب مسیرهای مختلف شک و تردید داره
 • کسی که به دنبال هدفگذاری تو زندگیشه
 • کسی که دوست داره عادات و رفتارش رو تغییر بدی و به دنبال یک سبک زندگی متعادله
 • کسی که به دنبال یادگیری مهارت جدیده
 • کسی که دوست داره روابطش رو مدیریت کنه .
 • وخیلی از افراد دیگه  …   جلسات کوچینگ همون چیزیه که نیازشون رو به بهترین شکل برطرف می‌کنه. 

در کل همه ما احتیاج داریم که یک  کوچ حرفه ای در کنارمون باشه  تا بتونیم بسیار سریع و پیوسته در مسیر قدم برداریم و با خود باوری و انعطاف پذیری به خواسته هامون برسیم

فرایند کوچینگ در مورد تغییر و تحوله و همه ما به رشد ،تغییر و توسعه نیاز داریم .

اگر فکر میکنی که توام جز این دسته از افرادی و دوست داری که خودت معمار زندگی خودت باشی درنگ نکن و در کنار خودت یک کوچ داشته باش .

استفاده از کوچ و جلسات کوچینگ، به یک حوزه‌ی خاص محدود نمی‌شه. تو می‌تونی در حوزه‌ی شغل و بیزنس برای بهبود روند کارت یا در حوزه‌ی تحصیلی و حتی بهبود روابط فردی و اجتماعیت، از حضور فرد متخصص در زمینه کوچینگ استفاده کنی و مسیر آزمون و خطا رو کوتاه‌تر کنی.

               
                             ؛؛  هر انسان نیاز به یک کوچ ( مربی ) دارد .  بیل گیتس  ؛؛

و اما  خبر خوب ؟!!

امروزه افرادی  هستن(کوچ حرفه ای )   که آموزش دیدن تا بتونن توی چنین شرایطی به کمکت بیان.

یه «کوچ حرفه ای» یا «رهیار» تخصصش اینه که کمکت می‌کنه تا قابلیت‌ها و توانایی‌هات رو بهتر بشناسی، بتونی به ذهنت نظم بدی و تصمیم درست‌تر رو بگیری.

شاید فکر کنی که می‌تونی از تجربه‌ی افراد دیگه استفاده کنی، ما هم معتقدیم که باید تجربه‌های مختلف رو شنید. اما در نهایت تو برای رسیدن به موفقیت مسیر خاص خودت رو داری که ممکنه هیچکس تجربه‌‌ش نکرده باشه. پس بهترین کار تمرکز روی خودت و توانایی‌هاته.

کوچ یا رهیار به تو راهکار و نسخه‌ی آماده‌ نمی‌ده. بلکه راهنماییت می‌کنه تا استعدادت رو بشناسی، تبدیلش کنی به توانایی و با اون توانایی به بهترین عملکرد خودت برسی. کوچ یه فرد متخصصه که بهت دید شفاف‌تری از خودت می‌ده، تا توی تصمیم‌گیری‌های حساس مثل انتخاب شغل، انتخاب تخصص، روابط شخصی هوشمندانه‌ترین انتخاب رو داشته باشی.

در سال‌های اخیر کوچینگ در ایران هم به طور حرفه‌ای دنبال می‌شه و ما در گروه آموزشی بین‌آبادی تصمیم گرفتیم برای تمام  افرادی که به دنبال بهتر یا عالی تر کردن زندگیشون هستند و  یا با چالشی دست و پنجه نرم میکنند   شرایطی رو فراهم کنیم  تا بدون محدودیت مکانی و به صورت غیر حضوری از خدمات کوچینگ حرفه ای  استفاده کنند .

و اما خبر خوب …

تو خیلی راحت میتونی برای خودت یک کوچ حرفه ای داشته باشی فقط کافیه فرم زیر رو پر کنی تا  برای برگزاری جلساتت هماهنگی های لازم انجام بشه .  تو میتونی جلسه اولت رو بدون پرداخت هیچ گونه  هزینه ای  رزرو کنی و در صورت رضایت به فرایند کوچینگ ادامه بدی و همچنین در همون جلسه اول  در مورد نحوه برگزاری و مبلغ سرمایه گذاری و تعداد جلسات مورد نیاز ت به توافق می رسیم .

از نظر ما کوچینگ بهترین سرمایه گذاریه که میتونی رو خودت داشته باشی

ما همیشه دوست داریم سرمایه‌گذاری‌های پرسود انجام بدیم. مثلا طلا یا دلار بخریم و ببینیم در گذر زمان چقدر به ارزششون اضافه می‌شه. اما کمتر پیش میاد که به سرمایه‌گذاری روی «خودمون» فکر کنیم. طلا ، دلار یا چیزای شبیه به این‌ها، هرلحظه ممکنه ارزششون بیاد پایین یا به سرقت برن، این اتفاقات از کنترل ما خارج هستن، اما برای ارتقاء خودمون خیلی چیزها تحت کنترله. می‌تونیم با صرف وقت و انرژی، گرفتن آموزش‌های درست، تمرین و تکرار، اینو ببینیم که با گذر زمان چقدر به ارزشمون اضافه می‌شه و زندگیمون از جهات مختلف کاری، تحصیلی و شخصی چقدر عالی‌تر پیش می‌ره. ما هر جا که باشیم، “توانایی‌هامون” رو با خودمون می‌بریم.

و  اما

چه کسی نباید از کوچینگ استفاده کنه؟

 • کسی که فکر می‌کنه زندگیش به اندازه کافی «خوب» هست و نیازی نیست به دنبال «عالی» شدن بره.
 • کسی که از تغییر فراریه و دوست داره زندگیش یکنواخت و تکراری ادامه پیدا کنه.
 • کسی که حاضر نیست برای بهتر شدن زندگیش هزینه‌ای بپردازه.
 • کسی که دوست داره دیگران بهش بگن چه کار بکن و چه کار نکن. (کوچ قرار نیست به مراجعه‌کننده امر و نهی کنه بلکه مراجعه‌کننده رو منبعی از توانایی و خلاقیت می‌دونه که باید به کشف، شکوفایی و بهبود توانایی‌هاش کمک کنه.)

   سوالات متداول  

روش کوچینگ با روش مشاوره چه تفاوتی داره ؟

درسته که کوچینگ ،  ریشه هایی در روانشناسی و مشاوره داره  اما تفاوت های  بارزی میان کوچینگ و مشاوره هست  . در مشاوره  تمرکز بر درمان انواع مشکلات و اختلالات روانیه  و رویکرد اصلیش واکاوی و نگاه به گذشته ی افراده و  به همین دلیل مشاور به عنوان فرد متخصص به مراجع کننده راهکار میده در صورتیکه  کوچینگ، یک فرایند تحول و ارتقای کیفیته  و درمان نیست یعنی در فرایند کوچینگ قرار نیست راهکاری داده بشه و پایه و اساس  کوچینگ بر عمل در زمان حال و برنامه ریزی مسیر آینده برای رسیدن به خواسته هاست .

کوچینگ چگونه کار میکنه و نقش کوچ چیه ؟

کوچینگ  فرایند تغییر و تحوله و در چنین فرایندی مراجعه کننده با همراهی کوچ حرفه ای  ، راه حل ها رو از درون خودش بیرون میکشه   و با خودآکاهی در مسیر رشد و موفقیت حرکت میکنه .در این فرایند  نگاه کوچ به عنوان فردی متخصص به مراجعه کننده بدون قضاوت بوده و از نظر کوچ فرد مراجعه کننده  به عنوان فردی توانمند شناخته میشه  که پتانسیل حل مشکلات خود و پیدا کردن راه حل رو داره  .

در چه موضوعاتی میشه از کوچینگ استفاده کرد ؟

معمولا افراد در مورد تمامی مسائل و چالش های زندگیشون میتونند یک کوچ حرفه ای   داشته باشند  به عنوان مثال ( یادگیری مهارتی جدید ، تغییر عادت ، راه اندای کسب و کار جدید ، بهبود روابط ، ارتقای عملکرد و …. )

بطور کلی میشه کوچینگ رو به دو حوزه تقسیم کرد :

۱- کوچینگ زندگی یا لایف کچینگ(  Life Coaching )

 ۲- کوچینگ کسب و کار یا کوچینگ شغلی یا بیزینس کوچینگ ) ( Business Coaching 

در هر دو حوزه کوچ به عنوان شتاب دهنده  شما رو همراهی میکنه تا بهترین تصمیم رو بگیرید ، اثر بخش باشید و در مسیر درست خواسته هاتون قرار بگیرید

جلسات کوچینگ به چه صورتی برگزار میشه ؟

با توجه به محدودیت های زمانی و مکانی ترجیحا جلسات کوچینگ به صورت غیر حضوری ( تلفنی _ آنلاین ) برگزار میشه  . همچنین تجربه ما ثابت کرده که اثربخشی و کارایی جلسات غیر حضوری بیشتر از جلسات حضوری است ولی در نهایت این شما یید که تصمیم میگیرید که جلساتتون حضوری باشه یا غیر حضوری .

روال جلسات کوچینگ به این صورته که شما بعد از ثبت نام یک جلسه ۲۰دقیقه ای رایگان با کوچ حرفه ای خواهید داشت که  در اون جلسه هماهنگی های لازم با شما صورت میگیرد .

کوچینگ چند جلسه طول میکشه ؟

در پاسخ به این سوال عدد دقیق و از قبل تعیین شده ای وجود نداره و بهتره به این سوال اینجوری پاسخ بدیم که جلسات کوچینگ تا زمانی ادامه داره که شما به نتیجه برسید  .

معمولا کوچ یک سوال کلیدی داره  و اون اینکه:  آیا به اون چیزی که می‌خواستی رسیدی؟

 اگر رسیده باشید، جلسات تمومه و گرنه ادامه پیدا می کنه. گاهی هم ممکنه به نتیجه برسید و بعدش هدف های دیگری یا سوالات دیگری براتون پیش بیاد و بخواهید با اهداف جدید جلسات رو ادامه بدید.ولی چیزی که مشخصه اینکه تغییر و بهبود یک فرایند زمان بره و نمیشه در یک جلسه  اون رو ایجاد کرد .

( در ضمن هر جلسه کوچینگ ۵۰ دقیقه است )

هزینه جلسات کوچینگ چنده ؟

در حال حاضر  خدمات کوچینگ در کشورهای پیشرفته یک خدمت گران قیمته چرا که اهمیت داشتن کوچ حرفه ای در چنین جوامعی به خوبی  درک شده .  امیدواریم که در کشور عزیزمان ایران به زودی چنین دیدگاهی نسبت به کوچینگ ایجاد بشه .

معمولا هزینه جلسات کوچینگ با توجه به فرد مراجعه کننده ، تعداد جلسات پیشنهادی و موضوع فرد  متفاوته  و برای هر جلسه مبلغی بین ۱۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان پیشنهاد داده میشه ولی در گروه آموزشی بین آبادی  این مبلغ کاملا توافقی و با توجه به شرایط مراجعه کننده تعیین میشه و اصلا جای نگرانی نداره

البته از نظر ما بهتره به جای هزینه بگیم سرمایه گذاری …ما با استفاده از کوچینگ بر روی خودمون سرمایه گذاری میکنیم،  سرمایه گذاری که باعث بهتر شدن حالمون ، عملکردمون و در نهایت زندگیمون میشه . حتما ارزشش رو داره 

آیا شما در هر زمینه ای کوچ حرفه ای دارید ؟

خیلی مهمه که در فرایند کوچینگ کسی که قراره به عنوان کوچ در کنار شما قرار بگیره حرفه ای باشه یعنی به صورت تخصصی در اون زمینه ای که می خواین شما رو کوچ کنه . ما در گروه آموزشی بین آبادی شرایطی رو فراهم ساختیم تا کوچ های حرفه ای  با توجه به خواسته ی شما در کنار شما قرار بگیره .

چه ضمانتی وجود داره که کوچینگ من رو به خواسته ام برسونه ؟ آیا شما این ضمانت رو میکنید ؟

هیچ تضمینی وجود نداره  و ما هیچ وقت چنین قولی رو به مراجع کننده نمیدیم  ولی تمام سعیمون رو میکنیم و امیدواریم که مراجعه کنندمون به خواسته اش برسه .
در فرایند کوچینگ همه چیز به خودت بر میگرده . این که چقدر اون خواسته، برات مهم باشه ؟ چقدر حاضر باشی برای اون خواسته ات تلاش کنی ؟  چقدر متعهد باشی و نسبت به تعهداتی که میدی عملگرا هم باشی …. چیزی که پر واضحه اینکه تحقیقات نشون داده بالای نود درصد از افرادی که از کوچینگ استفاده کردند رضایت ۱۰۰ درصدی دارند  .

این سوالی که خیلی از من پرسیده میشه ... آیا خودتم کوچ داری ؟

بله  . من هم در حوزه کسب و کارم و هم در زمینه سبک زندگیم کوچ حرفه ای کنارم دارم و  از این بابت خیلی خوشحالم چرا که تغییرات خیلی زیادی رو در زندگیم شاهدم که مدیون استفاده از  کوچ های حرفه ایم هستم . من با شناختی که از خودم به دست اوردم احساس ارزشمندی و رضایت بیشتری دارم . داشتن کوچ حرفه ای این قطعیت رودر من به وجود اوورد تا این خدمات رو برای دیگران هم بخوام و اطرافیانم رو به استفاده از کوچینگ توصیه کنم .

درخواست جلسات کوچینگ