زندگینامه مارک کیوبن

نام مارک کیوبن را که می‌شنوید به‌طور خودکار به پول و موفقیت‌های بزرگ فکر می‌کنید،‌ لیکن این فرزند طبقه کارگر راه سخت و شگفت‌انگیزی را پیمود تا چنین نام پرآوازه‌ای داشته باشد.

مارک کیوبن کارآفرین و سرمایه‌داری که با چیزهای مانند کارت بیسبال، تمبر، سکه شروع کرد و همیشه یک پروژه جدید در جیب داشت، هنوز کار‌آفرینی بود که به‌عنوان یک هوادار دوآتیشه به بزرگ‌ترین آرزوی خود در یک لیگ پرهیاهو و انرژی رسید. کیوبن به دنیای فیلم و سینما نیز علاقه خاصی داشته و در مقابل دوربین نیز مایه شگفتی بود.

طبق تخمین فوربس ارزش دارایی مارک کیوبن ۴/۱ میلیارد دلار است، ولی این سؤال همیشه‌ مطرح بود که چگونه می‌شود بخش عمده‌ای از ثروت او تنها نتیجه دو معامله وی در بستر دات.کام باشد؟ و چه رازی باعث موفقیت مارک کیوبن در زندگی شد؟

مارک کیوبن

مارک کیوبن و کیسه‌زباله

مارک کیوبن در ۳۱ جولای ۱۹۸۵ در پیتسبرگ پنسیلوانیا به‌ دنیا آمد. شهری که در خون مردمانش عشق و علاقه به فعالیت‌های ورزشی و تیم‌‌های ورزشی موج می‌زند و شعارشان به اذن آسمان‌ها است.

پدرش نورتون، تقریباً نیمی از قرن را در فروشگاه لوازم خودرو گذارنده بود. البته این خود یک پیشرفت در خانواده به‌حساب می‌آمد، چرا‌که پدربزرگ مارک از روسیه خود را به این‌سوی اقیانوس رسانده بود و برای گذران زندگی به فروش کالا از پشت کامیون مشغول شده بود. بزرگ‌ترین میراث خانوادگی کیوبن‌ها نیز همین سرسختی بود که در مارک نیز دیده می‌شد.

برای مارک کیوبن همه چیز از یک جفت کفش بسکتبال آغاز شد. این چیزی بود که مارک ۱۲ ساله واقعاً احساس می‌کرد به‌ آن نیاز دارد. جواب این درخواست از پدر، یک نه با کمترین تردید بود. پدرش به او گفت هر زمان شغلی داشتی می‌توانی هر چه که می‌خواهی،‌ بخری. این جمله آخر، در نظر مارک جوان همچون یک کلید موفقیت بود که یک کوچینک زندگی در اختیار او نهاده بود.

برای خرید کفش راه بهتری از آرزو کردن و متوقع بودن نیز بود پس  او تصمیم گرفت با فروش کیسه‌های زباله به کفش دلخواه خود برسد و در این کار نیز موفق شد. او هر کیسه‌زباله را سه دلار می‌خرید و ۶ دلار می‌فروخت. او به راز بزرگی پی برده بود، نیاز را تأمین کن و مشکل را حل کن، موفقیت در خانه‌ات را به صدا درمی‌آورد. 

این موفقیت کوچک به مارک کیوبن یاد داد که فروشندگان خوب هرگز گرسنه نمی‌مانند. این‌گونه شد که در دوران دبیرستان همگی او را همچون یک فروشگاه سیار و همیشه فعال می‌شناختند که کارت بیسبال، تمبر و سکه می‌فروخت و البته دلار به جیب می‌زد.

سرانجام مارک در سال ۱۹۸۱ فارغ‌التحصیل شد و به‌ زادگاه خود پیتسبرگ بازگشت و توانست در بانک ملون که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مدیریت پول در جهان به شمار می‌رود مشغول به کار شود.

فرصت ایده آل آن دوران دگرگونی ساختار بانک و استفاده از رایانه‌ها بود و کیوبن جوان که در شناخت فرصت‌ها خبره بود بی هیچ شک و تردیدی خود را به میان اقیانوس دانش رایانه و شبکه انداخت. او می‌دانست که به چه دانش گران‌بهایی دست یافته است. همچنین متوجه استعدادی در خود شده بود، او با تکنولوژی ارتباط خوبی برقرار می‌کرد.

بااین‌حال او تصمیم نداشت بقیه اوقات زندگی عزیزش را در پیتسبرگ بگذارند و مقصد دالاس را برای رسیدن به آرزوهای بزرگی که در سر داشت انتخاب کرد. او می‌خواست نرم‌افزار خودش را به جهان عرضه کند.

مارک نخستین نرم‌افزار فروش خود را به دنیا عرضه کرد و در نهایت توانست شرکت مشاوره تجاری خودش با نام میکروسولیشن را افتتاح کند. کیوبن همان‌طور که درزمینهٔ رایانه و شبکه‌‌های رایانه‌ای خدمات تخصصی ارائه می‌کرد، به تلاش خستگی‌ناپذیری برای ساخت یک شرکت هوشمند و پرمنفعت نیز مشغول بود.

مزد این تلاش سخت در سال ۱۹۹۰ با فروش شرکت میکروسولیشن به کامپوسرو،  معادل ۶ میلیون دلار بود که به جیب مارک سرازیر شد. کامپوسرو از قدیمی‌ترین و یکی از سه سرویس‌های اطلاعاتی بزرگ در دنیا است که اطلاعات اقتصادی مفید برای فعالیت‌های بازاریابی به شرکت‌های دیگر ارائه می‌دهد و مارک نیز می‌دانست که این فروش علاوه بر پول، اعتبار ویژه‌ای به نام مارک کیوبن خواهد بخشید.

مارک تصمیم گرفت از این ۶ میلیون دلار استفاده بهتری داشته باشد و به مدت ۵ سال از برنامه تخفیف AAirpass امریکن ایرلاینز استفاده کرد و برای دیدن هرچه بیشتر کشورهای دنیا به همه جا پرواز کرد.

بعد از گذشت ۵ سال حال مارک کیوبن می‌توانست دست در دست شریک  کارآفرین و  جدید خود تاد وگنر به دنیایی که تشنه مفهوم جدیدی به نام اینترنت بود، یک هدیه جذاب بدهد. البته این هدیه‌ای بود که خود مارک نیز شیفته آن بود. چه چیزی برای مردی پرمشغله از پیتسبرگ شیرین‌تر از این بود که  بتواند اخبار تیم بسکتبال مورد علاقه‌اش را به صورت آنلاین گوش دهد.

مارک کیوبن راه انجام این کار را بلد بود؛ پس انجامش داد و شرکت AudioNet در ۱۹۹۵ متولد شد. شرکت AudioNet هم مانند هر ایده جدیدی منتقدانی داشت؛ ولی  وقتی سروصدای موفقیت شرکت بلند شد صدای منتقدان محلی از اعراب نداشت. حال AudioNet نه تنها اخبار تیم بسکتبال بلکه به بخش  برنامه صدها کانال ورزشی و رادیویی نیز می‌پرداخت.

مارک کیوبن و بسکتبال

بسکتبال مارک کیوبن

مارک می‌خواست که از هر چیزی به بهترین ‌وجه استفاده کند و از صرفه‌جویی کردن هیچ ابایی که نداشت بلکه از آن لذت می‌برد و به‌جرأت می‌توان گفت که این بهترین استراتژی برای موفقیت بود.

بعد از موفقیت AudioNet زمانی رسید که مارک از استعداد ذاتی خود در امور مالی بهره بگیرد. او نام شرکت خود را به Broadcast.com و به یک عرضه عمومی دست زد. پیش‌بینی او درست بود و بسیاری همانند او متوجه تغییرات آینده شده بودند. با کمک  شوریدگی حاصل از حباب دات-کام به‌زودی هر برگ سهام Broadcast.com به قیمت گزافی در بازار معامله می‌شد.

اوضاع به‌قدری خوب پیش رفت که Broadcast.com در عرض یک سال همچون میوه رسیده و آماده برداشت بود. سال ۱۹۹۹ کارمندان Broadcast.com به ۳۳۰ نفر رسید و درآمد ۱۳/۵ میلیون دلاری را تجربه کرد. این میوه جذاب توسط یاهو پسندیده و حدود ۶ میلیارد دلار خریداری شد.

مارک کیوبن تبدیل به یک از مؤثرترین افراد در دنیای تجارت شده بود. در همان سال مارک با انجام بزرگ‌ترین معامله تجارت الکترونیک وارد کتاب گینس شد. او چه چیزی خریده بود؟ یک جت گلف استریم به بهای ۴۰ میلیون دلار، هرچند او مرد صرفه‌جویی بود ولی می‌دانست که وقت طلا است.

هنگام آغاز هزاره جدید درحالی‌که اکثر مردم شگفت‌زده بودند که چگونه برنامه نویسان دچار مشکل سال ۲۰۰۰ (Y2K) شدند، مارک در حال انجام بزرگ‌ترین خرید خود بود. این یک گام بزرگی برای مارک کیوبن به شمار می‌رفت، اگر می‌توانست نخستین خبرهای تیم بسکتبال را بدون تحریف و تغییر بشنود و اگر لازم شد آن‌ها را اصلاح کند، پس او خود را به انجمن NBA معرفی کرد؛ چرا که تیم دالاس ماوریکس را به ارزش ۲۸۵ میلیون دلار از غول صنایع آمریکا با نام گروه رأس پرو خریده بود.

بهایی بزرگ برای یک تیم ورزشی و آن هم تیمی که در سراسر دهه گذشته در تلاش بود تا خود را به جایی در NBA برساند و اغلب ناموفق بود؛ اما مارک از کسانی بود به این تیم علاقه داشت و حتی بلیت فصلی آن را هنوز در جیب داشت.

او به سرعت ایده‌های خود را در تیم بسکتبال پیاده کرد، صراحت و سرعت او در انجام امور در صدر اخبار رسانه‌ها بود و باعث می‌شد هواداران دالاس ماوریکس  احساس کنند، آنچه که رخ داده موهبتی الهی برای باشگاه است.

مارک کیوبن خوب می‌دانست تنها چیزی که در زندگی می‌تواند کنترل کنند تلاش و کوشش خودش است و این حقیقتی بود که با بازیکنان ماوریکس در میان می‌گذاشت تا پیوسته از خود بپرسند چگونه بهترین خود باشم.

این تلاش او و توجه به بازیکنان باعث شد که آن‌ها مارک را حامی واقعی باشگاه تصور کنند و دست به تلاش مضاعفی بزنند و با موفقیت در بازي‌های پلی اف سال ۲۰۰۱ قدرشناسی خود را نشان دهند.

یکی از تاکتیک‌های هوشمندانه مارک راه‌اندازی وبلاگ دالاس بود تا ایده‌های و افکارش در مورد بسکتبال به‌ویژه در لیگ تمام حرفه‌ای NBA را با دیگران مطرح کند. وبلاگ او نیز به سرعت محبوب شد و روزانه هزاران ایمیل از خوانندگانش دریافت می‌کرد.

از سویی مارک کیوبن تبدیل به یک بمب‌افکن هولناک رک‌گویی و صراحت در سرزمین NBA شده بود و مسلماً بعضی  از رفتار مارک از سمت NBA تائید نمی‌شد و وی بعدها مجبور شد چند تا از جریمه‌های سنگین آن‌ها را تسویه کند که البته در تغییر رفتار کیوبن تأثیری نداشت.

مارک کیوبن در سال ۲۰۰۳ به خرید  Landmarks Theater دست زد و فعالیت‌های خودش را در شبکه توزیع فیلم افزایش داد و هنوز نیز به دنبال راه‌اندازی مشاغل اینترنتی جدید بود. او اولویت‌های زندگی خود را شناخته بود و فرصت‌ها را هدر نمی‌داد. درعین‌حال که مطمئن می‌شد با سرمایه‌گذاری متنوع، ثروتش را در برابر نوسانات بازار بیمه‌ می‌کند.

مارک کیوبن در سال ۲۰۰۴ به مشارکت در سرمایه‌گذاری فیلم شب‌به‌خیر و موفق باشید جرج کلونی  نیز پرداخت؛ اما او مشکلات دیگری هم داشت. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده آمریکا به مارک مشکوک شده بود. مارک کیوبن ادعای بی گناهی کرد؛ لیکن این پرونده چندین سال  وی را درگیر خود کرد.

کیوبن در قلب هواداران باشگاه ماوریکس جای گرفته بود و این آغاز پرتاب موشک موفقیت ماوریکس بود. آن‌ها توانستند دو عنوان در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ و دو قهرمانی کنفدراسیون را در ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ را کسب کنند.

 مارک تصمیم گرفت در برنامه شارک تنک به‌عنوان یک سرمایه‌گذار در مقابل دوربین قرار بگیرد. او به همراه سرمایه‌دارانی همچون لوری گزینه، کوین اولیری، رابرت هرج واک و باربارا کورکوران که در آن برنامه به شارک معروف شدند، پذیرای ایده‌های جدید از سوی شرکت‌کنندگان بودند.

سال سرخوشی‌‌ برای کیوبن سر رسیده بود و تیم بسکتبال ماوریکس با شایستگی تمام کاپ قهرمانی NBA در سال ۲۰۱۱ را بالای سر بردند. فوربس نیز در فهرست سالیانه میلیاردرهای جهان رتبه ۴۵۹ را به مارک کیوبن اختصاص داده بود.

داشته‌های مارک کیوبن

یک سال بعد کیوبن با حفظ مالکیت شرکای بیشتری برای HDNet مهیا کرد. تقریباً شش ماه بعد در یک تحول استراتژیک و با تغییر نام تلویزیون AXS شروع به کار کرد.

هنوز مارک نفس راحتی نکشیده که متوجه شد در سال جدید پرونده کذایی کمیسیون بورس دوباره به جریان افتاده است. هرچند این پرونده به‌طور موقت به تعلیق درآمده بود؛ اما با آغاز اکتبر ۲۰۱۳ دادگاه مارک کیوبن نیز شروع شد. با وجود همه مشکلات مارک کیوبن توانست ظرف یک ماه خود را از کلیه اتهامات مبرا کند.

شخصیت مارک به او اجازه نمی‌داد که از اظهارنظر تند پرهیز کند و این کار پیوسته برای او دردسر درست می‌کرد. یکی از این دردسرها، سال ۲۰۱۴ گریبان وی را گرفت وقتی اظهارنظر او نژادپرستانه تلقی شد.

یک عادت‌های مثبت مارک کیوبن که در اکثر رهبران بزرگ و برجسته دیده می‌شود تمایل شدید به یادگیری است. مارک هر روز سه ساعت از وقت خود را به مطالعه می‌پرداخت . در تابستان ۲۰۱۷ مارک به انتقاد از ارزهای رمزنگاری شده پرداخت؛ لیکن چندی بعد نظرش  را تغییر داد و با درایت خود اجازه داد که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین برای پرداخت بلیت فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ باشگاه مورداستفاده قرار گیرند. وی که به چشم‌انداز نویی دست یافته بود نه تنها اشتباه خود را پنهان نکرد، بلکه با جسارت همیشگی به سرمایه‌گذاری بیشتری در حوزه ارزهای رمز‌نگاری شده پرداخت.

تجربه رفتار با مردم و علاقه ذاتی‌ مارک کیوبن به معامله نگرش وی را در زندگی تغییر داد و کیوبن تصمیم گرفت با نوشتن کتابی با عنوان چگونه در ورزش و کسب‌وکار برنده باشیم، رازهای موفقیت خود را با دیگران در میان بگذارد. در حقیقت نیز بزرگ‌ترین ثروت مارک شکوفایی استعدادش در کارآفرینی بود.

زندگی مارک کیوبن داستان پسری که با تلاش و فداکاری توانست مردی قدرتمند در دنیا تجارت باشد. او مردی خودساخته است که به‌ تجارت عشق می‌ورزید و راه و رسم پولدار شدن را یافته است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *