ویژگی های افراد با هوش هیجانی بالا

امروزه تعاریفی متفاوتی از هوش مطرح می‌شود، شما باید بتوانید آشنایی لازم را با این تعاریف داشته باشید. درنهایت نیز می‌توانید آن را در زندگی خود گسترش دهید. انسان موجودی عاطفی است به همین دلیل نیز ممکن است احساسات وی تصمیماتش تأثیر بگذارد. زمانی که آشنایی لازم را با ویژگی‌های افرادی باهوش هیجانی بالا داشته باشید، می‌توانید این ویژگی‌ها را در خودتان تقویت کنید. . در این مطلب می‌خواهیم درباره هوش هیجانی و ویژگی‌های افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند،بحث کنیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

افراد باهوش هیجانی بالا چه ویژگی‌هایی دارند؟

افراد با هوش هیجانی بالا

هوش هیجانی بالا سبب موفقیت افراد در زندگی می‌شود، در ادامه برخی از این ویژگی‌ها را باهم مرور می‌کنیم.

 • کمال‌گرایی ندارند

یکی از ویژگی‌های ذاتی انسان که در کتاب‌های دینی دوران مدرسه چندین بار هم آمده است، کمال‌گرایی است. توجه کنید کمال‌گرایی بیش‌ازاندازه مانع رسیدن به اهدافتان خواهد شد. افراد کمال‌گرا در همان ابتدای شروع کار دچار مشکل خواهند شد، زیرا نمی‌توانند پاسخ درستی را برای هر چیزی به دست آورند.

آن دسته از افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، می‌دانند که نباید در انجام کارهای خود حد کمال را در نظر بگیرند. بدین ترتیب می‌توانند راحت‌تر به سمت هدف حرکت کنند.  عدم توجه به کمال‌گرایی سبب می‌شود تا فرد اشتباهات خود را به‌درستی تشخیص دهند، برای حل آن‌ها بهترین راه‌حل را پیدا کند.

 • تعادل بین کار و زندگی

تعادل بین زندگی و کسب وکار

حتماً تابه‌حال این جمله بسیار معروف را شنیده‌اید،که بسیاری از افراد زندگی می‌کنند تا کار کنند. مسلماً این ویژگی در افرادی که هوش هیجانی بالایی ندارد، صدق می‌کند. کار کردن بیش‌ازاندازه سبب افزایش استرس و اضطراب می‌شود، همین موضوع نیز روی سلامت جسمی و روحی فرد اثرات سوئی خواهد داشت.

از ویژگی‌های افراد باهوش هیجانی بالا این است که آن‌ها مرز مشخصی را بین زندگی شخصی و کار خود ایجاد می‌کنند. این افراد در زندگی خود معین می‌کنند، چه زمانی وقت کاراست؟ و چه زمانی باید به زندگی شخص خود برسد؟ همین موضوع سبب می‌شود تا تعادل بین کار و زندگی فرد برقرار شود.

 • پذیرای تغییرات زندگی هستند

در بسیاری از مراحل زندگی تغییراتی در زندگی ما ایجاد می‌شود، افرادی که هوش هیجانی بالا دارند، این تغییرات را به خوبی می‌پذیرند. این در حالی است که بسیاری از افراد عادی از پذیرش تغییرات در زندگی خود می‌ترسند. از ویژگی‌های افراد باهوش هیجانی بالا این است که تغییرات را در زندگی خود به خوبی می‌پذیرند و آن را به‌عنوان بخشی از زندگی خود می‌دانند.

 • تمرکز کافی دارند

از ویژگی‌های افراد باهوش هیجانی بالا این است که در حین کار کردن تمرکز بالایی دارند. همین تمرکز بالا سبب می‌شود تا بتوانند کارهای روزمره خود را نیز با دقت بیشتری انجام دهند. حتی اگر اتفاق بدی نیز در این میان بیفتد، خللی را به تمرکز آن وارد نخواهد کرد.

 • دلسوز هستند

از مهم‌ترین تأثیرات هوش هیجانی در زندگی انسان، همدردی و درک متقابل دیگران است. همین ویژگی نیز سبب می‌شود تا فرد ارتباطات موثق‌تری را با اطرافیان خود داشته باشند.

از ویژگی‌های افراد باهوش هیجانی بالا دلسوزی بیش‌ازاندازه آن‌هاست. که سبب می‌شود زمانی که افراد با فرد جدیدی روبه‌رو می‌شوند، سؤالات زیادی از وی بپرسند. به‌صورت کلی می‌توان گفت افراد باهوش هیجانی بالا کنجکاوتر از افراد عادی هستند.

 • ضعف‌های خود را می‌شناسند

افراد باهوش هیجانی بالا ضعف‌های زندگی خود را بهتر می‌شناسند و همین نیز سبب می‌شود تا بتوانند عملکرد بهتری را داشته باشند. زمانی که شما ضعف‌هایی رفتاری خود را بشناسید، می‌توانید به خوبی توانایی خود را به‌کارگیرید.

 • خود انگیزشی بالایی دارند

از ویژگی افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، انگیزه بسیار زیاد آن‌ها در انجام کارهاست. زمانی که شما برای رسیدن به اهداف خود انگیزه لازم را داشته باشید، می‌توانید در زودتر به هدف برسید.

 • گذشته را فراموش می‌کنند

همه ما می‌دانیم که افسوس و حسرت برای گذشته کار بسیار بیهوده‌ای است زیرا سبب از دست رفتن آینده ما نیز می‌شود. از ویژگی‌های افراد باهوش هیجانی بالا این است که به‌هیچ‌عنوان برای اشتباهات گذشته خود افسوس نمی‌خورند، تنها سعی می‌کنند در تصمیم‌گیری‌های آینده آن‌ها را تکرار نکنند.

 • منفی نگر نیستند

توجه کنید زمانی که شما هنگام تحلیل یک مسئله تنها به نکات منفی آن توجه می‌کنید، ممکن است اعتمادبه‌نفس خود را از دست بدهید و نتوانید تصمیم درستی بگیرید. مثبت اندیشی از ویژگی‌های افراد باهوش هیجانی بالا است ، که سبب افزایش تمرکز آن‌ها روی بخش‌های مهم زندگی می‌شود.

 • مرزهای زندگی خود را معین می‌کنند

افراد باهوش هیجانی بالا در نگاه اول افراد مطیعی به نظر می‌رسند، اما باید بدانید این افراد چهارچوب‌های مشخصی را در زندگی خود دارند. که تنها بر اساس آن‌ها عمل می‌کنند. برای مثال برای خود مشخص می‌کنند که چطور و در چه زمانی به دیگران نه بگویند؟ قدرت نه گفتن به آن‌ها کمک می‌کند تا انرژی خود را تنها برای کارهایی که دوست دارند، بگذارند.

 • دقیقاً می‌دانند از چه ناراحت هستند

حتماً بعضی اوقات حس کردید، ناراحت هستید و اما نمی‌دانید علت این ناراحتی دقیقاً چیست؟ برای این که بتوانید دقیقاً منشأ ناراحتی خود را مشخص کنید، باید بتوانید به خوبی احساسات و هیجانات خود را شناسایی کنید.

خودآگاهی به شما کمک می‌کند تا بتوانید احساسات خود را به خوبی شناسایی کنید. از ویژگی افراد باهوش هیجانی بالا این است که احساسات خود را به خوبی می‌شناسند و بدین ترتیب می‌توانند تصمیمات منطقی‌تری در طول زندگی بگیرند.

 • خوب گوش می‌دهند

آن دسته از افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، به خوبی به صحبت‌های دیگران گوش می‌دهند. مهارت خوب گوش دادن مسلماً تأثیر بسیار زیادی را در موفقیت افراد خواهد داشت.

 • تنها یک راه‌حل را انتخاب نمی‌کنند

اگر شما تنها یک راه‌حل را برای کارهای خود داشته باشید، در صورت جواب ندادن این راه‌حل با مشکل مواجه خواهید شد. افراد باهوش هیجانی بالا تنها به یک راه‌حل اکتفا نمی‌کنند، و چندین راه‌حل را برای حل مسئله دارند.

 • می‌توانند خشم خود را به خوبی کنترل کنند

توجه کنید خشم را نمی‌توان به کلی جز احساسات منفی دسته‌بندی کرد. اما باید اقدامات مناسبی را برای کنترل خشم انتخاب کنید. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، به خوبی می‌توانند خشم خود را کنترل کنند.

 • سخت رنجیده‌خاطر می‌شوند

اگر جز افرادی هستید که دیگران سخت می‌توانند شما را ناراحت کنند، به شما تبریک می‌گوییم یکی از ویژگی‌های افراد باهوش هیجانی بالا هستید. افراد باهوش هیجانی بالا حسابی پوست‌کلفت هستند، به همین دلیل نیز سخت رنجیده‌خاطر می‌شوند. به همین دلیل نیز به دیگران اجازه دهید با شما شوخی کنند، البته مرز بین شوخی و حقارت را نیز می‌دانید.

در این مطلب به بررسی ویژگی‌های افرادی پرداختیم که هوش هیجانی بالایی دارند، شما می‌توانید با بررسی این مطلب تحلیل کنید تا حد میزان به یک فرد باهوش هیجانی بالا نزدیک هستید.

هوش هیجانی ماهیتی نامأنوس دارد، به همین دلیل نیز بسیاری از ما نمی‌توانیم به خوبی بفهمیم تا حد هوش هیجانی در وجود ما نیاز به تقویت دارد. البته تست‌های بسیار زیادی درزمینهٔ بررسی هوش هیجانی در زندگی انسان وجود دارد که ازنظر علمی نیز تائید شده هستند. شما می‌توانید با کمک این تست‌ها میزان هوش هیجانی را در خود تخمین بزنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *