کوچینگ فن بیان … فن بیان و سخنرانی، یکی از مهم ترین مهارت هایی است که هر فردی باید برای رسیدن به موفقیت آن را دارا باشد. چرا که ما در تمام طول روز خود از بیانمان استفاده می‌کنیم و مدام در حال ارتباط با دیگران هستیم. حالا اگر این مهارتمان قوی باشد و بتوانیم از آن به خوبی استفاده کنیم، قطعاً اتفاقات بسیار خوبی برایمان خواهد افتاد و موقعیت های عالی نصیبمان خواهد شد. پس اگر می‌خواهید این مهارت را در وجود خودتان افزایش دهید و کلی اتفاقات خوب برایتان بیفتد، حتماً تا انتها با مقاله کوچینگ فن بیان همراه ما باشید…

کوچینگ فن بیان
کوچینگ فن بیان

در مقاله کوچینگ فن بیان می‌خوانید

  • فن بیان چیست؟
  • تکنیک های تقویت فن بیان
  • چگونه با استفاده از کوچینگ فن بیان خود را تقویت کنیم؟

شاید کمی برایتان عجیب باشد که فن بیان چه ارتباطی با کوچینگ دارد! نگران نباشید. در ادامه به این موضوع به خوبی اشاره خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت چطور می‌توان با استفاه از کوچینگ، فن بیان قدرتمندتری داشت. اما قبل از آن به بررسی موضوع فن بیان و راه های تقویت آن خواهیم پرداخت و سپس به سراغ موضوع کوچینگ خواهیم رفت. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه بتوانید بهتر به اهمیت موضوع کوچینگ فن بیان پیش ببرید، حتماً قبل از مطالعه این مقاله، مقاله کوچینگ چیست را هم مطالعه کنید.

فن بیان چیست؟

فن بیان در واقع به مجموعه مهارت هایی می‌گویند که کمک می‌کنند ما با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنیم و صحبت موفق تری داشته باشیم. حالا این مهارت ها می‌توانند کلمای باشند و یا غیر ملانی (مانند زبان بدن، مهارت ارتباط گیری چشمی و…)

البته اکثر مردم فم بیان را همان خوب صحبت کردن می‌پندارند و فکر می‌کنند هر کس که خوب صحبت می‌کند، فن بیان قدرتمندی دارد. درست است که بخش عمده ای از فن بیان به نوع کلمات و جملات به کار برده ما در صحبت هایمان بر می‌گردد، اما یک سری تکنیک هایی وجود دارد که در صورت رعایت آن هاست که می‌توانیم بگوییم یک فرد فن بیان قدرتمندی دارد.

در ادامه به برخی از این تکنیک ها اشاره خواهیم کرد…

تکنیک های تقویت فن بیان

حالا نوبت به این می‌رسد که برخی راه های تقویت فن بیان را برایتان بیان کنیم و سپس به سراغ موضوع کوچینگ فن بیان برویم.

1. تقویت دایره واژگان

اولین گام بلندی که باید برای تقویت فن بیان خود بردارید، این است که دایره واژگان یا word package خودتان را قوی کنید. یعنی باید آن قدر خوب به صحبت های دیگران گوش دهید، مطالعه کنید، در معرض صحبت کردن قرار بگیرید و… تا در نهایت محدوده کلماتی که بلد هستید گسترش پیدا کند و بتوانید حرفه ای تر، بهتر و مسلط تر صحبت کنید.

2. زبان بدن قدرتمند

زبان بدن، یکی از مهم ترین مهارت هایی است که می‌تواند صحبت های یک فرد را حرفه ای و موثر جلوه دهد. این که بدانید چه زمانی باید لبخند بزنید، چه زمانی جذبه بگیرید، چه وقت با آرامش رفتار کنید و… قطعاً میزان تاثیرگذاری کلمتان را افزایش خواهد داد و آن وقت است که می‌توانید ادعا کنید که فن بیان خوبی دارید. شک نکنید تقویت زبان بدن در بهبود فن بیانتان تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.

3. لحن صدای مناسب

صدای شما مهم ترین رابط شما با دیگران خواهد بود. پس باید به خوبی طرز رفتارکردن با آن را بلد باشید. مثلاً برخی اوقات شما باید صدایتان را بسیار آرام کنید تا توجه مخاطب بهتان جلب شود. یا برخی زمان ها باید آن قدر بلند صحبت کنید که برق از سر مخاطب بپرد و مطلب شما به خورد وجودش برود. اما در شرایط معمول باید طوری صحبت کنید که از آرامی صدایتان کسی متوجه نشود چه می‌گویید و نه آن قدر بلند که دیگران از شنیدن صدایتان عصبی شوند.

پیشنهاد می‌کنم حتماً سخنرانی های افرا بزرگ و موفق دنیا را ببینید و گوش دهید تا بدانید دقیقاً در چه زمانی باید چطور صحبت کنید.

4. ارتباط چشمی موثر

زمانی که با مخاطب ارتباط چشمی خوبی داشته باشید، به او این پیام را می‌رسانید که من حواسم به تو هست و مخاطبم تو هستی؛ پس با دقت به حرف هایم گوش بده و از آن ها استفاده کن.

اما زمانی که اصلاً و یا خیلی کم به مخاطبتان نگاه کنید، او به خود این اجازه را می‌دهد که با دقت کامل به حرف هایتان گوش نکند و حواسش پرت شود. سعی کنید تا می‌توانید به چشمان همه مخاطبان خود دقت کنید و حس خوبی به آن ها هدیه دهید.

5. استفاده نکردن از تیکه کلام ها

برخی اوقات ما میان صحبت های خود ار صداها یا کلماتی مانند “اِ…، اوووووم، مثلاً، در واقع و…” استفاده می‌کنیم که این کلمات یا صداها موجب آزار مخاطب می‌شود. به این تیکه کلام ها در اصطلاح “جا پر کن” هم می‌گویند. چرا که ذهن زمانی از آن ها استفاده می‌کند که کلمه یا جمله ای را بیان کرده و دنبال جمله بعدی می‌گردد و برای این که در این خالی نماند، از جا پر کن ها استفاده می‌کند.

سعی کنید تا می‌توانید با تکنیک های مختلفی که برای آن وجود دارد، این تیکه کلام ها را از بین ببرید تا فن بیان تان قوی تر و قوی تر شود…

چگونه با استفاده از کوچینگ فن بیان خود را تقویت کنیم؟

تا الآن خوبی با موضوع فن بیان آشنا شدیم و راه های تقویت آن را هم برایتان بیان کردیم. حالا زمان آن رسیده که اهمیت کوچینگ در فن بیان را با یکدیگر بررسی کنیم و ببینیم که چطور می‌توان با استفاده از کوچینگ فن بیان خودمان را تقویت کنیم.

همان طور که در مقاله کوچینگ موفقیت هم خدمت تان گفتیم، کوچینگ یعنی فرایندی که طی آن، مربی با توجه به ویژگی ها و خصوصیات مراجعه کننده و شرایط موجود، به او کمک می‌کند که خودش راه حل مناسبی برای مشکلاتش پیدا کند و هر روز موفق تر و حرفه ای تر از دیروز باشد.

در بحث فن بیان هم همین طور است. یعنی یک کوچ حرفه ای می‌تواند با توجه به مهارت هایی که به مراجعه کننده خود آموزش می‌دهد و کمک هایی که به او می‌کند، فن بیان و مهارت سخنرانی او را بسیار افزایش دهد و دقیقاً به همان خواسته خود برسد.

فکر می‌کنم حالا دیگر به خوبی متوجه شده باشید که یک کوچ یا مربی تا چه حد می‌تواند در تقویت همه مهارت های ما تاثیرگذار باشد و به ما کمک زیادی بکند.

امیدوارم به نکاتی که می‌خواستید در این مقاله رسیده باشید و اتفاقات خوبی برایتان رقم بخورد. اگر نیازی به کوچینگ فن بیان و یا هر حوزه دیگری داشتید، حتماً در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید و یا به صفحه کوچینگ فردی مراجعه کنید.

موفق باشید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *