کوچینگ و موفقیت

دانستنی های کوچینگ و موفقیت

امروزه شاید مفهومی که بسیار به موفقیت نزدیک است کوچینگ  باشد. شاید شما هم جز آن دسته کسانی باشید که تا به حال این کلمه را نشنیده اید. در این صورت بهتر است که نخست به معنای کوچینگ دقت کنید و زمانی که آن را با تمام وجود دریافتید میتوانید نقش آن را در موفقیت های فردی و جمعی به خوبی بشناسید. پیش از هرچیز بهتر است که با مفهوم دقیق کوچینگ آشنا شویم.

حتما بخوانید :  یک کوچ حرفه‌ای چگونه ما را در مسیر رسیدن به اهدافمان همراهی می‌کند؟

کوچینگ چیست و کوچ به چه کسی گفته می شود؟

کوچینگ در واقع به روندی گفته می شود که طی آن فرد یا افراد مختلف برای بهبودی زندگی خود تلاش میکند. اما بهبود زندگی را میتوان از جهات مختلفی بررسی کرد، در واقع افراد در زمینه های مختلفی مانند زمینه های عاطفی، اجتماعی و حتی کاری در تلاش هستند تا خود را بهبود ببخشند، در این میان زمینه های عاطفی نیز حائز اهمیت است.

شاید شما هم جز آن دسته کسانی هستید که بسیار به گذشته و اتفاقاتی که افتاده است فکر می کنید، در این حالت بهتر است بدانید که تمرکز  کوچینگ برروی حال و آینده  دارد و بسیار اندک پیش می آید که شما ارتباطی با گذشته خود داشته باشید

در واقع در کوچینگ باور رایج این است که افراد خودشان میتوانند به شخصه مشکلات خود را حل کنند و در واقع پاسخ هر مشکلی که پیش می آید پیش خود شخص است و هیچگونه نیازی به راه حل های عجیب و غریب وجود ندارد.

در واقع در روند کوچینگ تنها شخصی که حائز اهمیت است، تمامی تصمیماتی را اتخاذ میکند و پیش برنده جلسات است خود فرد مراجعه کننده است.

جمله ای است که می گوید به جای اینکه به اشخاص ماهی بدهید، به آن ها ماهیگیری یاد دهید. در واقع کوچینگ نیز به همین معناست و در آن فرد به جای اینکه به مراجعه کننده ماهی بدهد، ماهیگیری را به او آموزش می دهد. این امر از این جهت حائز اهمیت است که فرد به صورت مستقل و بدون اینکه به کسی نیاز داشته باشد مشکلات خود را حل می کند و دیگر وابستگی پیش نمی آید. فرد مراجعه کننده طی جلساتی که در آن یک کوچ هم حضور دارد می تواند آگاهی های مناسبی را در مورد خود به دست آورد. هم اکنون که با مفهوم کوچینگ آشنا شدیم بهتر است بدانیم که کوچ به چه کسی گفته می شود؟

کوچ به چه کسی گفته می شود؟

شاید تصور کنید که منظور از لغت کوچ مشاور و یا روانشناس است. دقت داشته باشید که کوچ ها در واقع نه معلم هستند و نه مشاور و نه هیچ فرد دیگری که به شما دستورالعمل مشخص بدهد.

کوچ (رهیار ) در واقع به شما کمک میکند تا به یک آگاهی نسبی درباره خودتان و شخصیتتان برسید. این افراد به هیچ وجه شما را نصیحت نخواهند کرد و همچنین به شما راهکار های دقیق ارائه نمی دهند. این افراد به شما کمک می کنند تا به جای سوالات خام، سوالاتی فکر شده بپرسید و نقشه هایی مشخص شده برای پیشبرد اهدافتان داشته باشید. شما میتوانید با پازل های مختلفی که خودتان آن ها را مطرح میکنید شخصیت درونی خود را بشناسید و با رسیدن به یک آگاهی شخصی و خودشناسی این پازل را حل کنید. ممکن است که شما فردی با افکار پیچیده باشید، در این حال می توانید با کمک یک کوچ پیچیدگی های ذهنی خود را سر و سامان دهید و آن ها را حل کنید تا به یک شفافیت نسبی برسید.

کوچینگ و موفقیت

بسیاری از زمان هایی که در سردرگمی به سر میبرید جواب پیش خود شماست و هیچکس به اندازه خودتان نمی تواند به شما کمک کند. پاسخ هر فردی به غیر از خودتان و به ویژه افرادی مانند مشاور ها میتواند تنها باعث سردرگمی بیشتر شما شود.

هیچ کس به اندازه خودتان شما را نمیشناسد و هیچکس به اندازه شما در موفقیت شما سهیم نخواهد بود.

همچنین روحیه و اخلاقیات شما مختص خودتان است و حتی ممکن است که مشاور نیز نتواند شما را در این شناخت یاری کنید. بدین ترتیب نمی توان از آن ها انتظار داشت تا برنامه مشخصی را برای شما مشخص کنند و شما هم طبق این برنامه عمل کنید. این برنامه ها حتی اگر اندکی با شخصیت و روحیات شما متفاوت باشد برای شما کاربردی نخواهد بود و نمی توانید به آن عمل کنید.

پس بهتر است که پروسه کوچینگ را به جای مشاوره انتخاب کنید چرا که در این راه شما تا جایی پیش می روید که خودتان به یک جواب قاطع برسید و هیچکس نمی تواند شما را از این راه منحرف کند چرا که تنها تصمیم گیرنده خودتان بوده اید. چه بسا بسیاری از مشکلاتی که با راه حل های آسان حل می شده است اما مشاورین راه حل هایی تخصصی را به شما ارائه داده اند که تنها باعث سردرگمی بیشتر شما شده است. پس در تمامی موارد سعی کنید با کمک یک کوچ خودتان برنامه ریزی کنید و تنها خودتان افسار این مبارزه را در دست بگیرید!

کوچینگ  و موفقیت

کوچینگ و موفقیت

شاید تصور کنید که کوچینگ هیچ ربطی به موفقیت ندارد و شما نیازی به یک کوچ ندارید. دقت داشته باشید که شاید تنها لازمه موفقیت هدف نیست اما بدون شک یکی از بزرگترین بخش های رسیدن به موفقیت این است که شما یک هدف مشخص را دنبال کنید. حال کوچینگ به شما کمک می کند تا بتوانید هدف خود را مشخص کنید و آن را همانطور که هست بخواهید. انتخاب هدف صحیح یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن دقت کنید. اگر شما هدف خود را به صورت نامشخص معین کنید موفق نخواهید شد. پیش از هرچیز برای انتخاب هدف باید خودتان را بشناسید و بدانید که میخواهید در زندگی آینده خود به چه فردی تبدیل شوید. در این حال بهترین راه این است که با کمک یک کوچ و روند کوچینگ به یک خودشناسی و آگاهی نسبی نسبت به خود برسید و سپس بتوانید هدف خود را مشخص کنید و محکم و استوار به سمت این هدف قدم بردارید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *