کوچینگ چیست؟

شاید شما هم کم و بیش لغت کوچینگ را شنیده باشید.  کوچینگ در واقع طبق تعریف فدراسیون بین المللی کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کسی است که کوچ نامیده می شود و فردی است که مراجع است. در طی فرآیندی که کوچینگ نامیده می شود افراد مختلف با به کارگیری تفکرات عمیق و همچنین قدرت خلاقیت، توانایی هایی را که شخص خودشان می تواند انجام دهد همچنین حرفه ای که آن را به بهترین روش بلدند افزایش می دهند.

کوچینگ چیست ؟

از دیدگاه یک کوچ، کوچینگ به چه معناست؟

شاید یکی از سوال هایی که برای خیلی از شما پیش آمده باشد این است که حال کوچینگ با این معنی با چه دیدگاه هایی در بین مردم دارد؟ کوچینگ در واقع با توجه به معنی آن نیز از دو دیدگاه مورد بررسی قرار می گیرد. یکی از دیدگاه شخصی که در واقع کوچ نامیده می شود و از جهت دیگر از دیدگاه فردی که مراجعه کننده است.

کوچینگ

کوچ یا مربی، یا کسی که وظیفه کوچینگ را بر عهده دارد در واقع خواستار ایجاد یک ارتباط دو طرفه با فردی است که میخواهد با او کار کند. در واقع وظیفه کوچ این است که یک زیربنای محکم اعتمادی را ایجاد کند که این زیربنا در عین محکم بودن بسیار نیز قابل اعتماد است. این زیربنا شامل ویژگی های اخلاقی نظیر امنیت، رازداری؛ حس اعتماد دو طرفه و همچنین اطمینان است. شاید وجود این عوامل در نظر شما ضروری نباشد باعث می شود تا فرد به راحتی بتواند با کوچ ارتباط برقرار کند.  اینکه یک فرد بتواند تمام دغدغه های ذهنی خود را با کوچ خود به راحتی بیان کند در واقع باعث می شود تا او بتواند تمامی مسائلی را که نمی توانسته است با دیگران مطرح کند با او درمیان بگذارد. این عمل در نهای باعث ایجاد جوی دوستانه خواهد شد که این جو به نوبه خود باعث تقویت مهارت های ارتباطی می شود. شاید در رابطه بین کوچ و مراجع، آن چیزی که حرف اصلی را می زند یک مهارت ارتباطی است که که یک اصول اخلاقی نیز گفته می شود. کوچینگ در واقع مانند ایجاد یک آیینه است که این آیننه شفاف واقعیتی را به شما نشان می دهد که پیش از این از دیدن آن عاجز بوده اید. یکی از بزرگترین مباحثی که در کوچینگ مطرح می شود این است که بدون هیچگونه قضاوتی این عمل انجام شود. این آیینه شفاف در واقع نقش کوچ در کوچینگ را برعهده دارد اما اگر شما این فرد را قبول نداشته باشید در نهایت باعث می شود تا فردی حرفه ای تر در مقابل شما قرار بگیرد. در بخش بعد با کوچینگ حرفه ای آشنا خواهیم شد.

کوچینگ حرفه ای چیست؟

شاید مفهومی که در این بخش برایشما سوال برانگیز باشد مفهوم کوچینگ حرفه ای باشد و اینکه این کوچ چه کسی است؟

کوچینگ حرفه ای یعنی تماما رازداری و ممنوعیت هرگونه قضاوت. این فرد تمامی حرف های شما را باور خواهد داشت و بدون اینکه حتی ذره ای شما را قضاوت کند به حرفهایتان گوش می دهد. این فرد، احترام فردی را که به او مراجعه کرده است می داند و به همین دلیل است که میتوانید یکی از امین ترین مردم برای ارتباط شناخته شود. به طور کلی این امر در مورد کوچینگ حرفه ای صادق است که کوچ شما را بهتر از خودتان خواهد شناخت و این امکان را به شما می دهد که باور های درونی خود را همانطور که هست نشان دهید و هیچ گونه نگرانی ای در مورد قضاوت شدن نداشته باشید. در حقیقت مهارت هایی که در کوچینگ مورد استفاده قرار می گیرد همانند یک جعبه ابزار است که همیشه باید همراه شما باشد. شما میتوانید با استفاده از این مهارت ها یک اثر جاودان از خود به جای بگذارید و یا اینکه هر زمانی که لازم است با استفاده از مهارت های ارتباطی به گونه ای خود را ثابت کنید که تا مدت ها در اذهان باقی بمانید. در واقع این جعبه به شما این امکان را می دهد که بهترین تصمیم را برای خود بگیرید و همچنین اینکه راه خود را روشن تر و بدون هیچگونه واهمه ای مشاهده کنید. زمانی که این نکات را به خوبی فرا بگیرید خواهید دانست که کوچ حرفه ای در واقع شخصی است که شما را در این راه یاری می کند.

مراجعه کننده

کوچ حرفه ای

شاید یکی از بخش های مهم کوچینگ فردی باشد که به یک کوچ مراجعه می کند که اغلب به عنوان شخصی شناخته می شود که به دنبال یک تغییر عمده در زندگی خودش است. فرد مراجعه کننده به طور حتم در پی چیزیست که هم اکنون آن را ندارد و به همین دلیل نیز در تلاش است تا این هدف را پیدا کند. نه اینکه فرد مراجعه کننده در تلاش برای رسیدن به اهدافش نباشد اما به طور حتم یا سرعت مناسب برای رسیدن به خواسته های خود را نداشته است و یا در این راه نیاز به کمک داشته که در هر در صورت نیاز به شخصیست که مثل یک کاتالیزور برای او عمل کند. تا به الان با انگیزه های شخصی فردی به نام کوچ آشنا شدیم اما هم اکنون میخواهیم انگیزه های فرد مراجعه کننده را نیز بشناسیم. دغدغه این افراد مراجعه کننده معمولا این است که به اهداف خود برسند و در عین حال تفاوت های بسیاری با کوچ دارند. در واقع فردی که کوچ نامیده می شود باید بداند که فرد مراجعه کننده چه هدفی دارد و برای چه چیزی می خواهد تلاش کند. او باید بداند که این مراجعه کننده هم اکنون کجاست و با جایی که میخواهد به آن برسد چقدر فاصله دارد. فرد مراجعه کننده در واقع نیاز به تشویق و ترغیب دارد و کوچ نیز باید به این نکته توجه کند. او باید مهارت هایی را در خود پرورش دهد که توسط آن ها توانسته است تا بهترین استعداد ها و توانمندی های خود را آشکار کند. این مهارت ها در واقع به او کمک می کنند که قدرت درونی خود را بشناسد و از آن ها برای رسیدن به اهدافش بهره مند شود.