اگر درباره‌ی کوچینگ و جلسات کوچینگ چیزهایی از دور و نزدیک شنیده‌اید اما هنوز به طور شفاف و کامل نمی‌دانید کوچینگ چیست و قرار است چه استفاده‌ای برای ما داشته باشد، ما در این مطلب سعی کرده‌ایم تا حد امکان درباره چیستی کوچینگ صحبت کنیم. پیش از هرچیز، بیان این نکته ضروری است که دلیل استفاده از برخی واژه‌های انگلیسی در کنار ترجمه‌ی فارسی، وجود یک معادل فارسی برای چند مفهوم است. به همین دلیل برای شفاف‌تر بودن موضوع، بعضاً معادل انگلیسی آن هم در متن استفاده شده است.

جلسات کوچینگ

کوچینگ به انواع مختلفی تعریف شده است اما خلاصه و عصاره‌ی آن در این مفهوم نهفته است:

کمک به تغییر شخصی دیگر به گونه‌ای که خود فرد به آن تمایل دارد و به هموار شدن مسیرش در رسیدن به اهداف و آرزوهایش کمک می‌کند و او را در مسیر درست‌تری قرار می‌دهد.

فرقی نمی‌کند که وضعیت فعلی شما، با وضعیتی که در حالت ایده آلتان انتظار دارید چقدر فاصله دارد. افراد در هر سطحی که باشند از سوی کوچ، موردحمایت و پشتیبانی قرار می‌گیرند تا در ادامه‌ی مسیر خودشناسی و موفقیت بتوانند پرقدرت‌تر پیش بروند.

جلسات کوچینگ

جلسات کوچینگ کلید تسلط بر شرایط اطراف و غلبه بر موانع: خودآگاهی

جلسات کوچینگ به آگاهی فرد از خود و توانایی‌هایش، منجر می‌شود و این خودآگاهی قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری درست را چندین برابر می‌کند.

اگر بخواهیم به‌صورت آکادمیک آن را تعریف کنیم، می‌توان گفت کوچینگ یکی از متدهای تدوین‌شده برای رسیدن به اهدافی است که در زمینه‌های مختلف زندگی‌مان تعریف می‌کنیم.

در جلسات کوچینگ، تخصص ره یار یا کوچ این است که از طریق گفت‌وگوی دوطرفه‌ای که با مراجعه‌کننده انجام می‌دهد به او کمک می‌کند تا با توجه به خواسته‌ها، استعدادها و توانایی‌هایش، اهداف درستی برای مسیر کاری، درسی یا روابط شخصی خود تعیین کند. گام بعدی، شناسایی و کمک به شکوفا شدن استعدادها و قابلیت‌هایی است که احتمالاً تا پیش‌ازاین، از دید خود شخص پنهان مانده است .

جلسه کوچینگ

در جلسات کوچینگ ، مربی مسیر را نشان نمی‌دهد، چراغی روشن می‌کند تا مسیر خاص خودتان را بیابید

کار کوچ این نیست که  در جلسات کوچینگ به فرد مراجعه‌کننده امرونهی کند یا برای او یک مسیر دستیابی به موفقیت مشخص کند، بلکه با پرسیدن سؤال‌هایی از فرد مراجعه‌کننده (Coachee) باعث می‌شود تا فرد خودش، بتواند راه‌حلی برای سؤالات ذهنی، و مسیری درست برای رسیدن به اهداف زندگی‌اش در زمینه‌های مختلف پیدا کند. چراکه هیچ‌کس مانند خود افراد به مشکلات، توانایی‌ها، محدودیت‌ها و شرایط کلی خودآگاه نیستند.

در دیکشنری کمبریج، واژه‌ی Coaching این‌طور تعریف‌شده است:

«شغل یا فعالیتی که در آن افراد را تمرین می‌دهند یا آن‌ها را برای مورد خاصی آماده می‌کنند.» اما نمی‌توان گفت این تعریف به‌طور کامل درست است. چراکه آنچه در عمل در جلسات کوچینگ اتفاق می‌افتد، لزوماً تمرین دادن و آماده‌سازی نیست بلکه کوچینگ به افراد در مسیر رسیدن به اهدافشان کمک و پشتیبانی می‌دهد.

یکی از راه‌های معرفی و شناخت کوچینگ، بیان تفاوت‌های آن با حوزه‌هایی است که به خاطر شباهتِ زیاد، با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. 

آنچه که در جلسات کوچینگ اتفاق می افتد متفاوت از منتورینگ ، تراپی ، آموزش و درمان و … غیره است . برای روشن تر شدن این موضوع به تفاوت کوچینگ با سایر رشته ها می پردازیم 

تفاوت جلسات منتورینگ با کوچینگ

 

منتور بودن زمانی اتفاق می‌افتد که فردی باتجربه و آگاهی بالا، در یک حوزه‌ی کاری به آموزش آن موضوع می‌پردازد. در واقع منتور در جلسات خود مسیر موفقیت آمیزی که خود رفته است را به دیگران نشان می دهد.

نکته ای که اینجا وجود دارد این است که منتورینگ می‌تواند بحث‌های مختلفی را شامل شود و تنها به زمینه‌ی شغل و حرفه محدود نشود.

 

تفاوت منتورینگ با کوچینگ

منتور فردی است که تجربه‌ی حرفه‌ای قابل‌توجهی دارد و می‌تواند در آن زمینه‌ی خاص، فرد مراجعه‌کننده را تحت پشتیبانی خود بگیرد. هم منتورینگ و هم کوچینگ مفاهیمی هستند که در آن‌ها به افراد کمک می‌شود تا درزمینه ی خاصی به دستاورد مدنظرشان در حال حاضر و آینده‌ی خود برسند.

باتوجه به این توضیحات می توان گفت که در جلسات کوچینگ بر خلاف جلسات منتورینگ خبری از راه رفته و تجربه شخصی و در نهایت دادن راهکار نیست و این خود مراجعه کننده است که با خودآگاهی به راهکار خواهد رسید .

تفاوت جلسات مشاوره با جلسات کوچینگ / مشاور‌ه‌ی درمانی (Counseling)

مشاوره‌ی درمانی معمولاً برای فردی انجام می‌شود که در حال حاضر احساس خوشایندی ندارد یا میزان رضایت از زندگی، در او به‌طور محسوسی کاهش‌یافته است. این افراد به دنبال راهنمایی و توصیه‌هایی هستند که بتوانند مسیر درست رهایی از احساسات ناخوشایند را پیدا کنند و درعین‌حال، آسیب‌هایی که از گذشته دیده‌اند را ترمیم کنند.

تفاوت مشاوره با کوچینگ

در صورتی که در جلسات کوچینگ فرایند درمان صورت نمی گیرد و مانند مشاوره راه حل خاص از پیش تعیین شده ای، وجود ندارد ، بلکه این خود فرد هست که با استفاده از یکسری از تکنیک های کوچینگ و با توجه به استعداد ها و توانایی هایی که دارد به راه حل می رسد 

تراپی (therapy) یا درمان ( تفاوت جلسات کوچینگ با تراپی )

اگرچه هم در درمان و هم در کوچینگ، درک انگیزه‌ها، احساسات و ارزش‌های فرد مراجعه‌کننده اتفاق می‌افتد اما درمان برای فردی کاربرد دارد که مشخصاً به دنبال رهایی از آسیب‌های روحی یا حتی فیزیکیِ باقی‌مانده از گذشته است. شخص مراجعه‌کننده در تراپی یا درمان تمایل دارد احساساتش ترمیم پیدا کند و بیماری‌های روحی و ذهنی که روانش را درگیر کرده‌اند درمان شوند. درمان، با سلامت ذهنی و روانی افراد سروکار دارد درحالی‌که کوچینگ به رشد ذهنی افراد مربوط می‌شود. 

تفاوت تراپی با کوچینگ

به‌عبارت‌دیگر، مشاوره و درمان به گذشته‌ی فرد مربوط می‌شوند اما در جلسات کوچینگ نگاه به آینده  وجود دارد. انگیزه‌ی افراد از مراجعه به درمانگر یا مشاور، بیشتر از آن‌که به مسیر پیشرفت آن‌ها به‌سوی اهدافشان مرتبط باشد، مربوط به رها شدن از دردها و احساسات ناخوشایند است. در اینجا باید گفت جلسات کوچینگ اثر ترمیمی ندارد و کوچ قرار نیست با صحبت‌هایش دردهای روحی مراجعه‌کننده را درمان کند بلکه برای آماده‌سازی فرد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تمایز میان آموزش عملی (Training) با جلسات کوچینگ

از فرایندی که در آن آگاهی و مهارت به‌واسطه‌ی تجربه یا آموزش دیدن به وجود می‌آید، بانام Training یا آموزش عملی یاد می‌شود. بر اساس این تعریف، Trainer یا آموزش‌دهنده کسی است که درزمینه‌ی موردنظر تخصص کامل را داراست و فرایند آموزش به‌سوی نتیجه‌ای فوری و از پیش تعیین‌شده (مثلاً رسیدن به سطح پیشرفته در کار کردن با یک نرم‌افزار) پیش می‌رود. 

تفاوت آموزش با کوچیتگ

مشاوره‌ی شغلی (Consultancy)

یک مشاور شغلی متخصص، به حل مشکلات یک سازمان درزمینه‌ی تخصص خودش کمک می‌کند. مثلاً مشاور بازاریابی یک شرکت، شخصی است که تخصص خودش درزمینه‌ی بازاریابی است و صرفاً در همین زمینه می‌تواند برای مشکلات سازمان موردنظر راه‌حل ارائه دهد یا سازمان را در حوزه‌ی مهارت خودش توسعه دهد. مشاور شغلی، بیشتر با سازمان‌ها یا مدیریت بخشی خاص از یک سازمان سروکار دارد تا افراد، اگرچه به هر ترتیب افراد را نیز در فرایند مشاوره درگیر می‌کنند و تحت تأثیر قرار می‌دهند.

تفاوت کوچینگ با مشاور شغلی

حتما بخوانید :   دانستنی های کوچینگ