ما در مقاله قبلی ( در جلسات کوچینگ ( مربیگری ) دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟ قسمت اول ) تا حدی، با کوچینگ آشنا شدیم و به تفاوت های جلسات کوچینگ با سایر علوم و رشته ها پرداختیم . و همچنین درباره معنی و مفهوم کوچینگ صحبت کردیم . 

در این مقاله ما قصد داریم به صورت مفصل تر به فرایند کوچینگ بپردازیم و در مورد اهمیت کوچینگ و نقش آن در موفقیت افراد صحبت کنیم . 

در جلسات کوچینگ ( مربیگری) دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟ ( قسمت دوم )

ما تا چه حد مسئول اتفاقات زندگی‌مان هستیم؟

اگر تا امروز فکر می‌کردید اتفاقات زندگی در جایی بیرون از شما رقم می‌خورد و شما هیچ اختیاری نسبت به اتفاقات دنیای اطراف ندارید، شاید بهتر باشد کمی منصفانه‌تر به مسائل نگاه کنید. اعتقاد به شانس، اعتقادی است که خواه ناخواه در خیلی از ما وجود دارد و حتی اگر آن را به زبان نیاوریم، در ذهنمان خیلی از موقعیت‌هایی که نصیب افراد دیگر می‌شود را به شانس نسبت می‌دهیم.

برای این موضوع، مثال خوبی وجود دارد. پسر جوانی را تصور کنید که چندسال مداوم در زمینه‌ی طراحی نرم‌افزارهای بانکی مطالعه و کار کرده اما هنوز نتوانسته آنطور که باید و شاید از این مهارت درآمد کسب کند. این پسر در یک مهمانی با مردی که کنارش نشسته هم‌صحبت می‌شود و به طور اتفاقی متوجه می‌شود او سمت مهمی در یکی از ارگان‌های رسمی بانکداری دارد. درباره‌ی تخصص و مهارتش برای او توضیح می‌دهد و قابل پیش‌بینی است که در نتیجه‌ی این گفت‌وگو، یک موقعیت شغلی عالی برایش مهیا می‌شود.

به نظر شما رخ دادن این اتفاق را می‌توان به طور کامل به خوش شانسی پسر جوان نسبت داد؟

اگر او فردی بود که در زندگیش مدام از این شاخه به آن شاخه رفته بود و هیچ مهارت خاص و ویژه‌ای نداشت، یا روابط اجتماعی ضعیفی داشت و نمی‌توانست در موقعیت مناسب تخصصش را به خوبی ارائه دهد، نه تنها بانکدار حتی هم‌نشین شدن با رئیس‌جمهور هم برای او موفقیت چندانی به همراه نداشت و اصلا گفت‌وگویی شکل نمی‌گرفت.

هدف از گفتن این داستان و مقدمه، این است که بدانیم بخش زیادی از اتفاقات، به خود ما مربوط می‌شود و درون ما می‌افتد. وقتی بتوانیم امید، انگیزه و سختکوشی را در وجودمان بپرورانیم، اتفاقات بیرونی هم به طور چشمگیری با عوامل دیگر هم‌سو می‌شوند.

خیلی از اوقات شرایط مالی، اجتماعی و… در اطراف ما نامساعد است؛ اما تلاش، سختکوشی و از پا نایستادن باعث می‌شود افق‌های پیش رویمان گسترده‌تر شود و راه حل مشکلاتمان را در جایی بیابیم که قبلا فکرش را نمی‌کردیم.

خودمان تابه‌حال چه کمکی به موفقیت خودمان کرده‌ایم؟

اقدام برای داشتن یک کوچ حرفه‌ای و استفاده از جلسات کوچینگ ( مربیگری )، قدمی است که شما برای رسیدن به اهداف و موفقیت خودتان برمی‌دارید چرا که در درجه‌ی اول هیچکس جز خودتان نمی‌تواند برای برداشتن موانعی که در مسیرتان قرار دارد، اقدام کند.

گاهی برای داشتن شرایط بهتر باید چالش‌های بزرگی را پشت سر گذاشت. مثلا ممکن است ناچار شوید به شهر یا کشور دیگری که شرایط کاری بهتری برایتان دارد مهاجرت کنید. اما این ریسک‌ها و چالش‌ها گام‌های بلندی است که به سوی هدف‌های بزرگ‌تر برمی‌دارید و اگر در این مسیر، هدایت یک کوچ را در کنارتان داشته باشید، احتمال آزمون و خطا کم و کمتر می‌شود.

تا اینجا درباره‌ی اینکه کوچینگ ( مربیگری ) چه چیزهایی «نیست» و نباید با آن‌ها اشتباه گرفته شود صحبت کردیم. در ادامه می‌خوانیم که در جلسات کوچینگ دقیقا چه اتفاقاتی می‌افتد. ضمن اینکه با برخی از اصطلاحات رایجِ مورد استفاده در این حوزه نیز بیشتر آشنا خواهید شد.

با روند جلسات کوچینگ ( مربیگری ) بیشتر آشنا شویم

  • در اولین قدم ارتباط شما با شخص کوچ برقرار می‌شود. این ارتباط می‌تواند در هرقالبی که مدنظر شماست مانند تماس تلفنی، چت در پیام‌رسان‌های اینترنتی مانند تلگرام و واتس‌اپ، تماس تصویری در نرم افزارهایی مانند اسکایپ و… صورت بگیرد. کوچ‌های حرفه‌ای چه به صورت ذاتی و چه به اقتضای تخصص و حرفه‌شان، افرادی باحوصله و صمیمی هستند و شما می‌توانید به راحتی سوال‌هایی که در ذهن دارید را بپرسید یا درباره‌ی روند جلسات و زمان جلسات آینده هماهنگی انجام دهید.
  • اگر کوچ و مراجعه کننده (Coachee) برای کار با یکدیگر مشکلی نداشته باشند، جلسات (بنا به خواست مراجعه کننده) می‌تواند به صورت حضوری یا غیرحضوری ادامه پیدا کند.
  • گپ و گفت صمیمی و دوستانه، ویژگی‌هایی است که باعث می‌شود جلسات کوچینگ برای مراجعه کننده جلساتی گرم و لذتبخش باشد. در این گپ و گفت، کوچ سعی می‌کند اطلاعاتی که درباره فرد مراجعه کننده دارد را کامل کند. اطلاعاتی مانند: شغل و حرفه، پیشینه‌ی فکری، اهداف و آرزوها، دغدغه‌ها و موانعی که برای مراجعه کننده دغدغه‌ساز هستند و بسیاری از نکات دیگر که ممکن است خود مراجعه کننده یا اصطلاحاٌ کوچی، نیاز به بیان آن‌ها داشته باشد. ممکن است اهداف، چشم‌انداز و دغدغه‌های شما برای هیچکس قابل پیش‌بینی نباشد بنابراین بهتر است تمام آنچه در ذهنتان می‌گذرد، درباره‌ی مسیری که پیش رو دارید و مقصدی که می‌خواهید به آن برسید را بدون ترس از قضاوت یا سرزنش شدن با کوچتان در میان بگذارید.
  • یک کوچ حرفه‌ای دو ویژگی بسیار مهم دارد؛ اول اینکه یک شنونده‌ی حرفه‌ای و فعال است. یعنی با تمام حواس و تمرکز خود به صحبت‌های شما توجه می‌کند و حتی‌الامکان سعی می‌کند صحبتتان را قطع نکند. دوم اینکه فارغ از هرگونه قضاوت و موضع گیری به صحبت‌هایتان گوش می‌دهد. یعنی هنگام صحبت درباره‌ی موضوعات مختلف، لازم نیست نگران این باشید که برداشت دور از ذهنی نسبت به شخصیت شما در ذهن کوچ شکل بگیرد.
جلسه کوچینگ
  • یکی دیگر از موضوعاتی که معمولا بین کوچ و کوچی (Coachee) مطرح می‌شود این است که کوچی یا مراجعه کننده بیشتر تمایل دارد در چه زمینه‌ای و در چه سطحی مورد حمایت و همراهی کوچ باشد. این مورد شخص به شخص متفاوت است و می‌تواند در مقاطع مختلف، تغییر کند. همچنین به سطح چالش‌هایی که فرد در مسیر خود دارد نیز بستگی دارد.
  • اهداف فرد در زمینه‌ی مدنظر نیز از مهمترین بخش صحبت‌هایی است که بین دو نفر مطرح می‌شود اما موضوعی نیست که ثابت و غیرقابل‌تغییر باشد. به این معنی که اهداف فرد ممکن است در طول فرایند کوچینگ، با توجه به مسائل مختلف تغییر کند و یا به اهداف خردتر و قابل دسترس‌تر تبدیل شود. البته برعکس این فرایند هم ممکن است اتفاق بیفتد. گاهی ما اهدافمان را با دید کوتاه‌مدت و در یک افق نزدیک تعیین می‌کنیم و هدف نهایی برای خودمان هم نامعلوم است. در این موقعیت‌ها گاهی لازم است یک هدف و چشم‌انداز کلی و انگیزه‌بخش نیز برای خودمان درنظر بگیریم که این اتفاق با کمک کوچ، هوشمندانه‌تر انجام می‌شود.
  • امکانی که گروه آموزشی بین‌آبادی برای افراد داوطلب قرار داده است، امکان برگزاری جلسات کوچینگ ( مربیگری ) به صورت غیرحضوری است تا برای افراد در هرکجای ایران به راحتی در دسترس باشد.
جلسات کوچینگ