به احتمال خیلی زیاد برای اغلب ما پیش آمده است که با هدف ایجاد تغییر و تحول در خودمان و رسیدن به موفقیت، دست به انجام کارهای متفاوتی مثل شرکت در کلاس های آموزشی و هدف گذاری ، استفاده از تجربیات دیگران ، تغییر سبک زندگی و  … زده باشیم اما متاسفانه بعد از مدتی که دچار چالش هایی زیادی می شویم از مسیر موفقیت فاصله گرفته باشیم . این تجربه خیلی از ماهاست که در ابتدای مسیر با انرژی و شوق و ذوق هدف گذاری می کنیم و مدت خیلی کوتاهی با انگیزه فراوان در مسیر هدفمان حرکت میکنیم اما بعد از گذشت مدتی اصلا نمی فهمیم که چرا و کی از مسیر موفقیت خارج شده ایم و چرا باز مثل دفعات قبل به سبک و سایق قبلیمان باز گشته ایم . ذهن تک تک انسان ها با توجه به وجود ویژگی های متفاوتی چون موقعیت های اجتماعی و مکانی ، خانواده ، تجارب اکتسابی ، دانش هایی که در طول حیات به دست می آورد ، جامعه و موارد بسیار دیگری، منحصر به فرد است . انسان ها هم با همین ذهن در پی شکوفایی توانمندیهای خودشان هستند. بنابراین هر یک از ما با توجه به ویژگی هایی که داریم منحصر به فردیم و همواره در جستجوی راه حل های شخصی خودمان هستیم و همیشه بهترین راهکارها  را در درون خودمان می یابیم .  

گالیه : شما نمی توانید چیزی را به کسی یاد بدهید ، تنها می توانید به او کمک کنید تا آن را در درون خود پیدا کند .  

بسیار از ما متاسفانه نمی توانیم از حداکثر توانمندیها و استعدادهای خودمان استفاده کنیم و از طرفی اصلا دوست نداریم که مورد نصیحت و انتقاد دیگران قرار بگیریم و یا فرمان زندگی خودمان را به کسی بسپاریم و همین باعث می شود که نخواهیم از ذهن دیگری برای افزایش ظرفیت های خودمان استفاده نماییم . ما برای موفقیتمان ، برای اینکه از مسیر هدفمان خارج نشویم ، برای اینکه در برابر چالش ها ی بزرگ زندگیمان بتوانیم انگیزه خودمان را حفظ کنیم گاهی اوقات به فردی نیازمندیم که در کنار ما باشد و بدون هیچ قضاوتی ، بدون هیچ نصیحتی و کاملا منصفانه و بی طرفانه به ما بازخورد دهد . ( کوچ )  

گاهی اوقات ما نیاز داریم تا فردی ( کوچ )  ما را روی خط موفقیت نگه دارد .  

کوچینگ چیست ؟

   کوچینگ همان ابزاری است که در مسیر دستیابی به اهداف ، به ما کمک می کند تا توانمندیها و استعداد هایمان را ارتقا بخشیم و پلی بسازیم میان آنچه که هستیم و آنچه که می خواهیم باشیم  

کوچینگ همان ابزاری است که نمی گذارد ما از مسیرموفقیت خارج شویم

  کوچینگ یا ره یاری فرایندی است که در آن فردی دلسوز بدون هیچ قضاوتی ، بدون آنکه نصیحت کند و یا از دریچه نگاه خود ببیند ، بدون دادن راه حل و پیشنهاد های خود ، به ما کمک می کند تا تصویری شفاف و واضحی از خودمان داشته باشیم و راه حل را در درون خودمان جستجو کنیم و بیابیم  . در رابطه با کوچینگ با توجه منحصر بودن افراد، تعاریف متفاوت زیادی وجود دارد . تعریفی که ICF (فدراسیون بین المللی مربیگری ) از کوچینگ ارائه می دهد  بدین شکل است : کوچینگ همکاری با مشتریان در یک فرایند خلاقانه و برانگیزاننده تفکر است که برای آنها الهام بخش بوده و پتانسیل فردی آن ها را افزایش می دهد . این فرایند، مکالماتی میان کوچ و مراجع  با هدف کمک به مراجع برای دستیابی به یک زندگی شکوفاست . کوچ با استفاده از مهارت کوچینگ و تکنیک هایی که آموخته است به مراجع کمک می کند تا با توانایی ها و محدودیت هایش بیشتر آشنا شود و از آن ها به سود خود در جهت دستیابی به اهدافش استفاده کند . کوچ بسان آیینه است که همراه همیشگی مراجع می باشد و تمام رفتار و کردار مراجع را کامل و واضح به او نشان می دهد . در واقع کوچ به مراجع بازخورد می دهد و باعث میشود که مراجع خودارزیابی داشته باشد .

در واقع می توان در مورد کوچینگ گفت :

 • یک فرایند آگاهانه و مشارکتی است
 • فرایندی است که در آن فردی دلسوز در کنار ما قرار می گیرد
 • فرایندی فارغ از راهکارهای آماده ، تجربیات دیگران و نسخه دادن می باشد
 • کوچینگ مکالمه ای است که به یادگیری کمک می کند
 • راهکاری است که کمک می کند بهترین راه حل را پیدا کنیم
 • کوچینک باعث افزایش بهبود کیفیت زندگی و افزایش سطح رضایتمندی ما می شود
 • روش کنترل درونی است که به ما کمک می کند تا به خود آگاهی برسیم
 • کوچینگ فرایندی است که فرصتهایی را برای بهبود و تغییر فراهم می سازد

  در ارتباط با تعریف کوچینگ به زبان خیلی ساده می توان اینگونه تعریف کرد که کوچینگ یک فرایند کاملا مشارکتی است که در آن کوچ یک همراه دلسوز می شود و بدون اینکه نصیحت کند و بدون هیچ قضاوتی  به مراجع در آزاد سازی پتانسیل ها ی فردی و توانمندسازی او در جهت میل به اهداف کمک می کند .  

اهمیت کوچینگ ؟

حتما تا اینجای مقاله برایتان سوالات زیادی پیش آمده است که  چرا کوچینگ ؟ آیا ما به داشتن یک کوچ در کنارمان احتیاج داریم یا نه ؟ و یا آیا کوچینگ و داشتن یک کوچ شخصی، آن ابزاری است که ما میتوانیم با استفاده از آن، شایستگی هایمان را در مسیر اهدافمان متمرکز کنیم و پلی بزنیم میان آنچه هستیم با آنچه که می خواهیم باشیم؟ بهتر است برای پاسخ به چنین پرسشهایی  ابتدا دیدگاه افراد مشهور و موفق دنیا بررسی کنیم . بیل گیتس به عنوان یکی از موفق ترین و مشهورترین افراد دنیا در یکی از سخنرانی های مهم خود در تد بخشی از زمان خود را به موضوع کوچینگ اختصاص داد و از نظر او هر فردی نیازمند یک کوچ  و مربی است .  

    اریک اشمیت  مدیر عامل اسبق گوگل در مورد کوچینگ نیز می‌گوید، بهترین توصیه‌ای که به او شده، این است  که یک کوچ شخصی داشته باشد.همانطور که میبینیم پروسه کوچینگ امروزه به قدری مهم است که  افراد موفق دنیا به سمت آن می روند و از مزایای آن بهره مند می شوند .

کلام آخر

هر چند که می دانیم همه افراد جامعه جهت توسعه خود بهتر است ، یک کوچ شخصی داشته باشند اما برای اینکه مطمئن باشیم که چه موقع می توانیم از ابزار کوچینگ بیشترین استفاده را ببریم باید ببینیم کدامیک از موارد زیر، به وضعیت ما نزدیک تر است :

 • اغلب اوقات از آنچه که برنامه ریزی کرده ام عقب می مانم
 • نمیدانم هدف و رسالت زندگی من چیست و دچار روزمرگی شده ام
 • بین انتخاب و تغییر شغل فعلی ام ، دچار تردید شده ام
 • تصمیم به مهاجرت دارم اما از طرفی نمی دانم کار درست چیست
 • نمیدانم کدام رشته تحصیلی مناسب من است
 • هرچند بار که هدفی را انتخاب کردم با شکست مواجه شدم
 • با توجه به اینکه دانش و اطلاعات خوبی دارم اما متاسفانه اعتماد به نفسم پایین است
 • در روابطم اغلب شکست را تجربه می کنم
 • در مدیریت و رهبری تیم تحت نظرم چندان موفق نیستم و میدانم که میتوانم بهتر از این عمل کنم
 • و

موارد بالا جزو شرایطی است که یک کوچ حرفه ای می تواند شما را در مسیر توسعه و بهبود عملکردتان یاری رساند  . امروزه افراد باهوش برای افزایش بهره وری و استفاده حداکثری از توانمندیهای خود از ابزار کوچینگ استفاده می کنند . آن ها به خوبی می دانند که یک کوچ حرفه ای می تواند به آن ها در جهت شفاف سازی خواسته هایشان کمک کند .  


]]>

2 دیدگاه برای “مفهوم و چرایی کوچینگ

 1. حسین تمجیدی گفته:

  سلام . ضمن ارایه تعریف موجز و واضحی از کوچینگ ، بخوبی اهمیت و دلایل بکارگرفتن این مبحث را برشمردید . قابل تقدیر و ستایش است ، امید وارم که شاهد پیشرفت و توسعه روز افزون گروه آموزشی شما باشم و در آینده نزدیک موسسه شما را در ردیف برترینهای این علم و هنر وزین ببینم .

 2. اشتراک‌ها: چرا به کوچینگ نیاز داریم ؟ چرا کوچ ؟ - گروه آموزشی بین آبادی

دیدگاه‌ها بسته شده است.