تفاوت کوچینگ و مشاوره … شمایی که اکنون در حال مطالعه این مقاله هستید، احتمالاً به خوبی می‌دانید کوچینگ چه معنایی دارد و چقدر می‌تواند در راه رسیدن به موفقیت ما را کمک کند. اما اگر می‌خواهید خیلی بیشتر و بهتر با این موضوع آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله کوچینگ چیست را هم مطالعه کنید. چیزی که خیلی از افراد را درباره کوچینگ به اشتباه می‌اندازد، این است که فکر می‌کنند کوچینگ چیزی شبیه به مشاوره است و تاثیر خیلی زیادی ندارد. در صورتی که این تصور کاملاً اشتباه است! درست است که این دو موضوع شباهات هایی به هم دارند، اما در عوض تفاوت های زیادی هم با یکدیگر دارند که قرار است در این مقاله به 6 مورد از مهم ترین های آن ها اشاره کنیم. پس حتماً تا پایان با مقاله تفاوت کوچینگ و مشاوره همراه ما باشید…

تفاوت کوچینگ و مشاوره
تفاوت کوچینگ و مشاوره

در مقاله تفاوت کوچینگ و مشاوره می‌خوانید

  • کوچینگ ماهیگیری یاد می‌دهد!
  • خود فرد مشخص می‌کند مقصد نهایی چیست؟
  • یک کوچ حرفه ای تا موفقیت همراه شما می‌ماند
  • در کوچینگ الگوی خاصی وجود ندارد
  • کوچینگ روی افراد تمرکز می‌کند نه روی مسائل
  • کوچینگ در همه موضوعات کمک می‌کند

در ادامه با این 6 تفاوت کوچ و مشاوره به خوبی آشنا خواهید شد…

1. کوچینگ ماهیگیری یاد می‌دهد!

اولین و مهم ترین تفاوت کوچینگ و مشاوره ، این است که در مشاوره، فرد مراجعه کننده مشکلات خود را به مشاور می‌گوید و منتظر دریافت راه حل از اوست تا بتواند آن مشکلات را حل کند. در صورتی که در کوچینگ اصلاً این طور نیست!ز یعنی یک کوچ حرفه ای به جای این که در اصطلاح ماهی را دست مراجعه کننده خود بدهد، ماهیگیری را به او یاد می‌دهد. یعنی پس شنیدن صحبت ها و مشکلات فرد مراجعه کننده، به او راه های منطقی یاد می‌دهد که بتواند از این پس در برابر این گونه مشکلات به خوبی مقاومت کند و موفق شود.

فکر می‌کنم همین یک تفاوت به اندازه کافی برای این که هر فردی را قانع کند که از کوچینگ استفاده کند محکم و قانع کننده باشد.

2. خود فرد مشخص می‌کند مقصد نهایی چیست

همان طور که گفتم، یک مشاور ابتدا صحبت های مراجعه کننده خود را می‌شنود و سپس برای او راهکار ارائه می‌کند. در صورتی که در کوچینگ این خود فرد است که انتخاب می‌کند راه حل چیست و باید چگونه از پس مشکلات خود بر بیاید!

یعنی یک مربی یا همان کوچ حرفه ای آن قدر قدرتمند است که می‌تواند به سرعت و به خوبی روحیات، ویژگی ها و رفتارهای مراجعه کننده خود را تشخیص دهد و طوری او را راهنمایی کند که بتواند خودش برای خودش راه حل مناسبی پیدا کند.

3. یک کوچ حرفه ای تا موفقیت همراه شما می‌ماند

یک برتری دیگر فوق العاده و درجه یکی که کوچینگ در برابر مشاوره دارد، این است که در گام به گام تا موفقیت همراه شما می‌آید و تا به هدف و مقصد خود نرسید دست بردار نیست. اصلاً کار کوچ دقیقاً همین است که موفقیت را برای مراجعین خود به همراه بیاورد. پس تا به این هدف نرسد کوتاه نمی‌آید.

در صورتی که یک مشاور فقط به صحبت های شما گوش می‌دهد و سعی می‌کند از روی الگویی خاص که در ادامه بیشتر درباره آن خواهیم گفت شما را راهنمایی کند و خیلی برایش مهم نیست که شما به هدفتان رسیدید یا خیر. چرا که اصلاً این کار در حیطه وظایف او نیست.

4. در کوچینگ الگوی خاصی وجود ندارد

همان طور که در بند قبل به این موضوع اشاره کردم، یک مشاور از روی الگویی خاص به شما راهنمایی می‌دهد. مثلاً به همه افرادی که می‌خواهند به انسانی پر انرژی تبدیل شوند و از تنبلی رهایی پیدا کنند یک راهکار پیشنهاد می‌کنند.

اما در کوچینگ این طور نیست و مربی شما سعی می‌کند با توجه به ویژگی ها و خصوصیات خودتان به شما راهنمایی دهد. پس این یعنی راهکار هر فردی با فرد دیگر تفاوت دارد که البته این اتفاق فوق العاده است. چرا که قطعاً ویژگی های هر کس با کس دیگر متفاوت است و نمی‌توان با راه حل هایی یکسان افراد را به موفقیت رساند.

5. کوچینگ روی افراد تمرکز می‌کند نه روی مسائل

یک کوچ موفق و حرفه ای، کوچی است که به جای تمرکز روی مسائل موجود، روی افرادی که آن مسئله برایشان پیش آمده تمرکز کند. یعنی همان طور که گفتم ویژگی ها و خصوصیات آن فرد را بشناسند و سپس به جای کمک به حل مسائل، به خود او کمک کنند.

اما بر خلاف آن، یک مشاور وظیفه اش فقط حل مسائل است و هیچ مسئولیتی در قبال خود فرد و رشد و پیشرفت او ندارد.

6. کوچینگ در همه موضوعات کمک می‌کند

یک کوچ حرفه ای می‌تواند در همه زمینه ها شاگرد خود را رشد دهد و کاری کند که او به راحتی از پس مشکلات خود در هر زمینه ای بر بیاید. اما اکثر مشاوران در یک حیطه تخصص دارند و فقط می‌توانند در موضوع تخصصی خودشان مراجعه کننده خود را یاری کند. مثلاً یک مشاور کسب و کار اصلاً نمی‌تواند مشاوره تحصیلی دهد یا بالعکس. اما یک کوچ یا مربی می‌تواند…

اهمیت کوچینگ

فکر می‌کنم این 6 تفاوت کوچینگ و مشاوره که در این مقاله به آن ها پرداختیم، به خوبی هر کسی را مشتاق کند که از کوچینگ استفاده کند و بتواند موفقیت را با استفاده از آن از همیشه به خودش نزدیک تر ببیند. اما پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله اهمیت کوچینگ را هم مطالعه کنید تا هم اطلاعات خودتان را درباره کوچینگ افزایش دهید و هم بیشتر به میزان مهم بودن این موضع پی ببرید.

در پایان اگر نیازی هم به کوچینگ فردی و یا گروهی و یا هر چیزی در این باره داشتید که می‌خواستید کسی کمکتان کند، در بخش نظرات همین مقاله با ما آن را درمیان بگذارید و یا به صفحه کوچینگ فردی مراجعه کنید.

موفق باشید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *