مدیریت احساسات

انسان احساسات متنوعی دارد و در طول روز نیز بسیاری از آن‌ها را تجربه می‌کند. البته قدرت کنترل احساسات بسیار سخت است و شما باید بتوانید با تقویت مهارت‌های خود در این زمینه بتوانید به مدیریت احساسات بپردازید. بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی نظیر قتل ، درگیری و … نتیجه پاسخ نادرست و مدیریت اشتباه احساسات فردی است. مدیریت احساسات همه بخش‌های زندگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در ادامه به بررسی راهکارهایی می‌پردازیم که با توجه به آن‌ها می‌توانید به احساسات خود مسلط باشید با ما همراه باشید.

مدیریت احساسات

مهارت کنترل احساسات چیست؟

ازجمله مهارت‌های بسیار مهم در زندگی که می‌تواند روی زندگی فردی و اجتماعی شما تأثیر بسیار زیادی بگذارد، مهارت کنترل احساسات است. با کمک این مهارت می‌توانید ناهنجاری‌های زندگی را به‌خوبی شناسایی کنید و درنهایت نیز پاسخ درستی را به آن‌ها بدهید.

هر انسان در زندگی خود با احساسات متفاوتی نظیر غم، شادی، ترس و … روبه‌رو می‌شود.البته همه این احساسات نیاز به کنترل ندارند برای مثال اگر موضوع خنده‌داری را شنیدید می‌توانید بدون هیچ محدودیتی به آن بخندید. اما ممکن است روزی نیز با یک رفتار ناخوشایند روبه‌رو شوید که سبب بروز خشم در شما  شود، در این جا اهمیت مدیریت احساسات نمایان می‌شود.

بررسی شش مهارت برای مدیریت احساسات

عدم کنترل و مدیریت احساسات می‌تواند تأثیرات مخربی را روی زندگی شما داشته باشد و هم‌چنین میزان موفقیت شما را در زندگی تا حد زیادی کاهش می‌دهد. شما می‌توانید با مدیریت احساسات کار و زندگی خود را بهبود بخشید. در ادامه به بررسی مهارت‌هایی می‌پردازیم که برای کنترل احساسات به شما کمک زیادی خواهند کرد.

مدیریت احساسات چیست ؟
 • از دیدگاه دیگران رفتار خود را آنالیز کنید

زمانی که احساسات بر فرد غلبه می‌کند، وی واقعیت‌های اطراف خود را به‌خوبی نمی‌بیند همین موضوع نیز باعث می‌شود تا نتواند تصمیمات درست و معقولی بگیرد. با غلبه احساسات بر فرد، فرد نمی‌تواند به‌صورت منطقی فکر کند به همین دلیل نیز تصمیمات غلطی می‌گیرید که بعد از فروکش احساسات از آن‌ها پشیمان می‌شود.

برای این که بتوانید به تعادل برسید، احساسات خود را همان‌طور که هستند، بشناسید. به‌هیچ‌عنوان آن‌ها را سرکوب و یا پنهان کنید.  با شناخت احساسات خود می‌توانید واقع‌گرا باشید، درنهایت نیز از احساسات منفی درس خوبی خواهید گرفت.

 • احساسات خود را بشناسید و آن‌ها را درک کنید

زمانی که احساسات شما غلیان می‌کند، هیجان بر شما غلبه می‌کند درنهایت نیز شما نمی‌توانید به‌خوبی احساساتتان را مدیریت کنید. همین موضوع نیز ممکن است بعدها سبب پشیمانی شما شود. زمانی که شما درک درستی از احساساتتان داشته باشید؛ هنگام بروز احساسات می‌توانید واکنش مناسب‌تری از خود نشان دهید.

درک احساسات به شما کمک می‌کند، تا بتوانید مسائل اطرافتان را بهتر درک کنید و درنهایت نیز می‌توانید در برابر شرایط سخت زندگی واکنش مناسب‌تری را از خود نشان دهید. زمانی که شما با واقعیت‌ها روبه‌رو شوید، راحت‌تر می‌توانید به آرامش برسید. لازمه همه این موارد این است که به درک درستی از احساسات خود برسید.

 • خودخواه نباشید

هیچ زمان تفکر یا هیچ یا همه را در مدیریت احساسات نداشته باشید، این تفکر سبب می‌شود تا نتوانید خیلی از راه‌حل‌ها را به‌خوبی تحلیل کنید. باید در تصمیم‌گیری‌های زندگی خود را آزاد بگذارید، این موضوع سبب می‌شود تا نظرات دیگران را بهتر بشنوید. درنهایت نیز برای مدیریت احساسات رفتار معقول‌تری از خود نشان خواهید داد.

بهتراست شرایطی که در آن هستید را درک کنید، این کار سبب می‌شود تا بتوانید با بروز احساسات منطقی‌تر تصمیم بگیرید. خودخواه نباشید تا بتوانید تصمیمات منطقی‌تری بگیرید.

 • موقعیت‌های را با دو کلمه خوب و بد ارزیابی نکنید

برای مدیریت احساسات تنها خودتان می‌توانید به خودتان کمک کنید. به‌هیچ‌عنوان اتفاقات گذشته را با اتفاقاتی که در حال رخ دادن است، پیوند ندهید. یاد بگیرید که به اتفاقات زندگی برچسب خوب و بد نزنید، برای مدیریت احساسات باید بهترین اتفاق را همانی بدانید که در حال رخ دادن است. برای این که بتوانید در برابر حوادث بد زندگی صبر پیشه کنید، به‌هیچ‌عنوان به آن‌ها برچسب نزنید.

برای کنترل و مدیریت احساسات بهتراست یک روش مناسب اتخاذ کنید. سعی کنید واقعیت‌های زندگی را بپذیرید، این‌گونه دیگر حوادث را به دو دسته خوب و بد تقسیم نمی‌کنید. بدین ترتیب قضاوت بی‌موردی در مورد مسائل زندگی نخواهید داشت و می‌توانید به‌سادگی در مواجهه با موقعیت‌ها روی رفتار خود کنترل داشته باشید.

 • در زمان حال زندگی کنید

زمانی که احساسات بر شما غلبه می‌کند، به‌جای این که به زمان حال فکر کنید مدام سعی می‌کنید اتفاقات گذشته را به یادآورید و احساسات منفی خود را به آن پیوند دهید. هنگام بروز احساسات تنها در زمان حال زندگی کنید، گذشته‌ای که دیگر دسترسی به آن ندارید و یا آینده‌ای که هنوز نیامده است، را از ذهنتان بیرون کنید. توجه کنید زمانی که از مدیریت احساسات صحبت می‌کنیم، منظورمان تنها احساسات منفی نیست، حتی احساسات مثبت نیز می‌توانند مانع تصمیم‌گیری درست و منطقی شما شوند.

برای مدیریت احساسات بهتراست به تمامی آنچه پیش رو دارید، فکر کنید .سپس با توجه به شناختی که نسبت به خود دارید، تصمیم‌گیری کنید.

 • با دیگران همدلی کنید

بر اساس تجربه‌ای که در زندگی به دست می‌آورید، خواهید فهمید که چه رفتارهایی سبب احترام بیشتر به شما می‌شود و چه تصمیماتی می‌تواند سبب آسیب به شخصیت شما شود. شما می‌توانید بر اساس رفتار دیگران مشخص کنید، چه تصمیمی می‌خواهید بگیرید.

زمانی که بتوانید احساسات خود را به‌درستی درک کنید و با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنید، خواهید توانست احساسات خود را به‌خوبی مدیریت کنید.در هنگام تصمیم‌گیری علاوه بر اینکه به احساس درونی خود را در نظر دارید، احساسات دیگران را نیز مدنظر داشته باشید. بدین ترتیب می‌توانید در بحران و حوادث دشوار نیز تصمیمات منطقی بگیرید.

همه تصمیمات را برای خودتان محدود نکنید، می‌توانید از تصمیمات منطقی و تجربیات دیگران استفاده کنید. با کمک دیگران می‌توانید تصمیمات منطقی‌تری بگیرید و بعدها نیز از تصمیم خود پشیمان نخواهیدش.

زمانی که بتوانید مدیریت احساسات را به شکل درستی صورت دهید، بعدها نیز استرس کمتری را در زندگی خواهید داشت. به‌صورت کلی فرد صبورتری خواهید شد که مهارت‌های مدیریت احساسات را کسب کرده است.

مراحل کنترل احساسات

مراحل کنترل احساسات

فرض کنید روز سختی را پیش رو داشته‌اید و حال نیز در راه برگشت خانه با اتفاق ناگوارتری روبه‌رو می‌شوید. برای این که بتوانید احساسات خود را به‌خوبی مدیریت کنید باید:

 1. احساس خود را درک کنید و بپذیرید که یک احساس منفی بر شما مسلط شده است.
 2. باید بررسی کنید که همه عصبانیت و احساس شما مربوط به آخرین اتفاق نیست و شما از ابتدای روز حوادث ناگوار زیادی را از سر گذرانده‌اید. درک این مرحله بسیار سخت است.
 3. راه‌حل لازم را برای جلوگیری از مشکل در نظر بگیرید. بهتراست عواقب تمامی راه‌حل‌های احتمالی را نیز مرور کنید.
 4. تصمیم عملی خود را مشخص کنید.
 5. با انجام همه مراحل بالا مسلماً توانسته‌اید بهترین و منطقی‌ترین تصمیم را بگیرید.

احساسات نقش بسیار زیادی را در زندگی همه انسان‌ها دارد، مسلماً تصمیمات فرد را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. برای این که بتوانید تصمیمات منطقی‌تری بگیرید، لازم است با تکنیک‌های مدیریت احساسات آشنا شوید. در این مطلب برخی از این تکنیک‌ها را بررسی کردیم و شما نیز با مطالعه این مطلب می‌توانید اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کنید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *