با تقویت هوش هیجانی تأثیر آن را در زندگی ببینید

منظور از هوش هیجانی و یا همان هوش عاطفی (EQ) شناخت کامل انسان درباره هیجانات و احساساتش است. آن دسته از افرادی که هوش عاطفی بالاتری دارند، می‌توانند راحت‌تر به کنترل عواطف و احساسات خود بپردازند. اگر بخواهیم درباره کاربرد هوش هیجانی در زندگی و کسب و کار صحبت کنیم باید بگوییم با کمک EQ می‌توانید محیط اطراف و دیگران را بهتر مدیریت کنید. هوش هیجانی تاثیربسیارزیادی را در مدیریت کسب‌وکار دارد، درادامه بیشتر درباره این موضوع بحث خواهیم کرد با ما همراه باشید.

دلایل اهمیت هوش هیجانی

احساسات در رفتار انسان تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد، به‌صورتی که احساسات فرد می‌تواند کنترل تصمیمات و روابط وی را در دست بگیرد. در حالت کلی می‌توان گفت انسان با استفاده از همین احساسات و عواطف تصمیم‌گیری می‌کند. بنابراین زمانی که شما توانایی درک محیط اطراف و احساسات خود را داشته باشید، می‌توانید موفقیت‌های بسیار زیادی را در عرصه زندگی شخصی و کسب‌وکار به دست آورید.

هوش ریاضی شما در طول زندگی تغییری نمی‌کند و ثابت است، حتی می‌توان گفت درگذر زمان ممکن است این هوش کاهش هم پیدا کند. البته شما می‌توانید با تمرین از قابلیت‌های بیشتر هوش ریاضی نیز استفاده کنید. هوش هیجانی نوعی مهارت اکتسابی است که می‌توانید در طول زندگی آن را افزایش دهید.

Emotional Intelligence

کاربرد هوش هیجانی در کسب‌وکار

هوش هیجانی با میزان موفقیت شما در محیط کار رابطه مستقیمی دارد، به‌صورتی که می‌توان گفت هوش هیجانی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که روی میزان موفقیت شما در محیط کار اثر می‌گذارد.

در حوزه مدیریت کسب‌وکار می‌توان گفت آن دسته از افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، می‌توانند راحت‌تر به هدف برسند و موفقیت‌هایی را در این زمینه کسب کنند. به‌صورت کلی بین احساس مسئولیت‌پذیری ، وظیفه‌شناسی، وجدان کاری و … رابطه مستقیمی با هوش هیجانی وجود دارد. آن دسته از افرادی که هوش هیجانی کمتری دارند، در ارتباط با دیگران و کسب‌وکار دچار اختلال خواهند شد، هم‌چنین خصوصیات اخلاقی آن‌ها نیز در سطح پایین‌تری نسبت به سایر افراد جامعه خواهد بود.

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، می‌توانند با همکاران خود در محیط کار ارتباط مؤثرتری برقرار کنند، هم‌چنین مسئولیت‌هایی که به وی محول شده است را به‌خوبی انجام می‌دهد، اینجاست که کاربرد هوش هیجانی در زندگی انسان خود را نشان می‌دهد.

از کاربرد هوش عاطفی در زندگی انسان این است که مهارت شنونده بودن را در زندگی انسان تقویت می‌کند، بهبود این مهارت سبب می‌شود تا دیگران مجذوب شما شوند. به‌صورت کلی زمانی که همکاران شما در محیط کار متوجه شوند که شما به‌خوبی به حرف‌ها و دردودل‎های آن‎ها گوش می‎کنید مسلماً سبب کاهش تنش در محیط کار خواهد شد.

کاربرد هوش هیجانی در میزان سطح رضایت افراد

قبل از این که مردم درباره هوش هیجانی چیزی بدانند، تصور می‎کردند که هوش ریاضی تنها عامل موفقیت افراد در زندگی است. البته بعدها با علم بر وجود هوش هیجانی متوجه شدند که هوش هیجانی نیز می‎تواند سبب افزایش رضایت افراد شود. به‌صورت کلی می‎توان گفت از کاربرد هوش هیجانی این است که افراد با کمک آن با درون خود بهتر ارتباط برقرار می‎کنند و درنهایت نیز می‎توانند ارتباط مؤثرتری با جهان اطراف داشته باشند. این ارتباط مؤثر سبب می‎شود تا فرد بتواند رضایت اطرافیان خود را نیز جلب کند.

کاربرد هوش عاطفی ( EQ) در تعادل در زندگی

بسیاری از این افراد براین عقیده‎اند که هوش هیجانی تنها برای افرادی که یک پست مدیریتی را دارند،اهمیت دارد و اما باید بدانید کاربرد هوش هیجانی نه تنها در زندگی مدیران بلکه در زندگی همه افراد جامعه اثرات خود را به جا خواهد گذاشت. از کاربرد هوش عاطفی در زندگی انسان می‎توان به ایجاد تعادل در زندگی اشاره کرد. هوش هیجانی به فرد این توانایی را می‌دهد که در ارتباط با محیط اطراف خود را بهتر و هوشمندانه‌تر عمل کنند.

کاربرد هوش عاطفی ( هیجانی ) در گسترش مهارت‌های فردی

هوش هیجانی نقش بسیار زیادی را در کنترل احساسات فرد دارد. بعد از کنترل احساسات فرد می‌تواند به‌درستی تصمیم‌گیری کند و درنهایت نیز نسبت به افراد و محیط اطراف واکنش مناسبی نشان خواهد داد. بعد از شناخت هوش هیجانی فرد می‌تواند مهارت‌ها و توانایی‌های خود را در حوزه مدیریت گسترش دهد. درنتیجه با توجه به پاسخ‌های درستی که به محیط اطراف می‌دهد، پیشرفت‌های زیادی در محیط کسب‌وکار به دست خواهد آورد.

کاربرد هوش هیجانی در زندگی

آن دسته از افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می‌توانند در ارتباط با دیگران مؤثرتر عمل کنند، و هم‌چنین به راحتی فضای اطراف را از تنش دور کنند. در ادامه به بررسی برخی از کاربرد هوش هیجانی در زندگی انسان می‌پردازیم:

  • از کاربرد هوش عاطفی در زندگی این است که سبب محبوبیت فرد در اجتماع می‌شود.
  • زمانی که فرد احساسات خود را به‌خوبی شناسایی کند و بتواند تصمیمات درستی بگیرد، اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهد داشت.
  • هوش هیجانی سبب می‌شود تا فرد بتواند در موقعیت‌های مختلف توانایی بهتری برای تصمیم‌گیری داشته باشد.
  • از کاربرد هوش عاطفی می‌توان به جلوگیری از تنش‌های روحی اشاره کرد. زیرا هوش هیجانی سبب می‌شود تا بتوانید احساسات خود را به‌خوبی شناسایی کنید.
  • با تقویت هوش هیجانی مسلماً فرد می‌تواند احساسات درونی خود را کنترل کند و همین موضوع باعث کاهش جرائم اجتماعی خواهد شد.
  • از کاربرد EQ می‌توان به تأثیرات مثبت روی سلامت جامعه اشاره کرد. تقویت هوش هیجانی می‌تواند روی سلامت روانی جامعه تأثیر مثبتی داشته باشد.

چطور می‌توانیم هوش هیجانی را تقویت کنیم؟

راههای افزایش هوش هیجانی

در این مطلب به بررسی کاربرد هوش هیجانی در زندگی شخصی و کسب‌وکار افراد پرداختیم. بدین ترتیب شما متوجه کاربرد هوش عاطفی در زندگی خود شده‌اید، حال در ادامه به بررسی راه‌هایی می‌پردازیم که می‌توانید با کمک آن‌ها هوش هیجانی را در زندگی خود تقویت کنید.

  • به عواطف و احساسات خود توجه کنید

زمانی که استرس دارید، نمی‌توانید به‌خوبی احساسات خود را مدیریت کنید. بهتراست به جای این که از احساسات خود باخبر شوید، یاد بگیرید که چطور می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید.

توجه کنید کنترل احساسات تفاوت بسیار زیادی با سرکوب آن‌ها دارد. سرکوب کردن احساسات و یا نادیده گرفتن آن‌ها، سبب ایجاد واکنش‌های غیرمنطقی می‌شود.

  • رفتار کنترل‌شده و منطقی را از خود نشان دهید

یکی از کاربرد هوش هیجانی در زندگی بشر این است که می‌توانید با تقویت آن و غلبه بر احساسات منفی، تصمیمات منطقی و خوبی بگیرید. زمانی که شما احساسات خود را به‌خوبی بشناسید می‌توانید تصمیمات درستی بگیرید. برای مثال زمانی که در محیط کار عصبانی می‌شوید، باید بتوانید احساسات خود را مدیریت کنید برای مثال اندکی با خود خلوت کنید.

  • متواضع باشید

 زمانی که شما فکر کنید بهترین منش و اخلاق را دارید، نمی‌توانید به‌خوبی به اشتباهات خود پی ببرید. حال زمانی که کاری باب میل شما صورت نگیرد، ممکن است تصمیمات اشتباهی بگیرید و نتوانید به‌خوبی احساسات منفی خود را کنترل کنید.

سعی کنید قبل از این که قضاوت کنید ابتدا خود را به جای دیگران بگذارید و سپس تصمیم‌گیری کنید. البته برای این کار باید وقت بسیار زیادی بگذارید و به تقویت هوش هیجانی بپردازید. از کاربرد هوش هیجانی در زندگی می‌توان به تواضع اشاره کرد.

در این مطلب به بررسی کاربرد هوش هیجانی در زندگی شخصی و اجتماعی افراد پرداختیم. شما نیز با مطالعه دقیق این مطلب می‌توانید متوجه کاربرد هوش هیجانی در زندگی خود شوید، سپس برای تقویت آن تدابیر لازم را بیندیشید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *