فنی کتاب بخوانید

اگر برای خرید کتاب به بازار بروید، مسلماً برای خرید سردرگم خواهید شد زیرا تعداد کتاب‌های موجود در بازار نسبت به گذشته افزایش چشم‌گیری پیداکرده است. البته در این میان بسیاری از افراد کتاب‌های خوب را نمی‌شناسند و اطلاعات کافی درباره آنچه می‌خوانند را ندارند. باید برای خواندن کتاب دقت کافی را داشته باشید بدین ترتیب می‌توانید مطالب را به‌خوبی درک کنید و درنهایت اطلاعات در ذهن شما ماندگار می‌شود.

به‌صورت کلی می‌توان گفت باید در این زمینه مطالعه فنی داشته باشید، تنها خواندن یک کتاب اهمیت ندارد بلکه باید بتوانید مفاهیم کتاب را به‌خوبی درک کنید . در ادامه این مطلب می‌خواهیم پاسخ سؤال چگونه کتاب بخوانیم؟ را بررسی کنیم . شما بامطالعه این مطلب می‌توانید با مهارت‌، کتاب خواندن را بهتر درک کنید،

در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

کتابخوانی

چگونه کتاب بخوانیم؟

کتاب‌خوانی ازجمله صفت‌هایی است که بسیاری از ما ادعای مهارت در آن راداریم. کتاب‌خوانی مؤثر اصول و قواعد خاصی دارد که در ادامه این مطلب آن‌ها را مرور می‌کنیم.

 • نگاهتان را به کتاب متحول کنید

توجه کنید با خواندن کتاب قراراست زندگی خود را متحول کنید به همین دلیل نیز در ذهن خود آن را کالای لوکسی ندانید. برای خرید کتاب توجه کنید، که کدام‌یک از کتاب‌هایتان تأثیر بسیار زیادی را روی آگاهی و نگاه شما به زندگی خواهد داشت. خواندن کتاب آگاهی ما را بالا می‌برد و این افزایش آگاهی روی کیفیت زندگی تأثیر بسزایی خواهد داشت.

 • کتاب خوبی را خریداری کنید

توجه کنید همه کتاب‌های موجود در بازار کتاب‌های مفیدی نیستند و نمی‌توانند روی زندگی شما تأثیر خوبی داشته باشند. پس باید هنگام خرید کتاب توجه بسیار زیادی داشته باشید. برای انتخاب کتاب خوب می‌توانید از کسانی که اهل مطالعه هستند، کمک بگیرید.

کتاب خوب خواندن اهمیت بیشتری نسبت به کتاب‌خوانی دارد، به همین دلیل نیز برای انتخاب کتاب خوب وقت بگذارید. کتاب‌ها خوب می‌توانند روی کیفیت زندگی شما تأثیر زیادی بگذارند.

 • پیش مطالعه

برای این که بتوانید مطالعه مؤثری داشته باشید، باید ابتدا آمادگی‌های لازم را در این زمینه کسب کنید تا بتوانید در زمان مطالعه با شوق و اشتیاق  مطالعه کنید. همین آمادگی‌های قبل از مطالعه را پیش مطالعه می‌نامند.

منظور از پیش مطالعه همان مطالعه اجمالی مطالب است که با کمک آن تصویر کلی را از موضوع کتاب در ذهن خود خواهید داشت و ذهن شما برای یادگیری بیشتر آماده خواهد شد. با این آمادگی‌ها شما می‌توانید مطالب اصلی را از فرعی به‌خوبی تشخیص دهید و به طبقه‌بندی بپردازید.

اگر کتاب نمودار و یا شکل‌هایی  را هم دارد می‌توانید با کمک آن‌ها درک بیشتری از مفاهیم اولیه داشته باشید. قبل از این که مطالب کتاب را بخوانید سعی کنید سؤالاتی را پیرامون موضوع کتاب در ذهن خود مطرح کنید، این کار سبب می‌شود تا در  خواندن کتاب دقت بیشتری داشته باشید و درنهایت نیز پاسخ سؤالات خود را بیابید.

 • خلاصه‌برداری کنید

برای شروع کتاب‌خوانی خلاصه‌برداری از کتاب را فراموش نکنید. خلاصه‌برداری دو فایده بسیار مهم دارد که عبارتند از :

 • خلاصه‌برداری از کتاب سبب می‌شود تا بتوانید نسبت به مطالب درک بهتری پیدا کنید. توجه کنید خلاصه‌نویسی با رونویسی فرق دارد، منظور از خلاصه‌نویسی این است که ابتدا باید مطالب را بخوانید سپس درک خود از آن با زبان خودتان به‌صورت خلاصه بنویسید. با خلاصه‌برداری مطالب مدت‌زمان بیشتری در ذهن شما باقی می‌ماند.
 • زمانی که خودتان از مفاهیم کتاب خلاصه‌برداری می‌کنید، بعدها هنگام مراجعه به این مطالب احساس بهتری خواهید داشت. با خلاصه‌برداری دوباره نیازی به مراجعه به کتاب نخواهید داشت و تنها با بررسی خلاصه مطالب می‌توانید مفاهیم اصلی کتاب را مرور کنید.

بهتراست برای خلاصه‌برداری خودتان دست به کار شوید، استفاده از خلاصه دیگران به‌اندازه وقتی‌که خودتان دست‌به‌قلم می‌شوید، تأثیرگذار نخواهد بود. البته اگر هم می‌خواهید از خلاصه‌نویسی دیگران استفاده کنید بهتراست هنگام خواندن کتاب آن را در کنار خود داشته باشید و خودتان نیز نکات مهم را در آن یادداشت کنید.

برای این که کتاب‌خوانی به‌عنوان یک عادت برای شما تبدیل شود، می‌توانید خلاصه‌برداری‌های خود را در یک وبلاگ  و یا فضای مجازی منتشر کنید. 

خلاصه برداری
 • کم بخوانید ولی همیشه بخوانید

برای خواندن کتاب به کمیت توجه نکنید، کیفیت مطالعه تأثیر بیشتری را روی زندگی شما خواهد داشت، به‌صورت کلی توصیه می‌شود تا آهسته و پیوسته این راه را طی کنید. آهسته‌آهسته مطالب کتاب را بخوانید و مفاهیم آن را به ذهن بسپارید. هنگام خواندن کتاب سعی کنید تا مفاهیم کتاب را با زندگی تطبیق دهید و به‌این‌ترتیب راه‌حل دیگری برای این مفاهیم پیدا کنید.

 • چند کتاب را باهم مطالعه کنید

ممکن است مدت‌زمان زیادی طول بکشد تا بتوانید یک کتاب عالی را با دقت بخوانید ، به همین دلیل ممکن است گاهی علاقه‌ای نداشته باشید تا یک کتاب خاص را بخوانید. در این زمان بهتراست چند کتاب دیگر را داشته باشید تا به سراغ مطالعه آن‌ها بروید.کتاب را نباید به بی‌حوصلگی مطالعه کنید، برای کتاب‌خوانی باید وقت و انرژی لازم را بگذارید تا کیفیت مطالعه شما بالاتر رود.

 • برای خواندن کتاب برنامه‌ریزی داشته باشید

برای این که کتاب‌خوانی یک عادت در زندگی شما باشد، باید برای این کار یک برنامه کلی و هفتگی تنظیم کنید. برای مطالعه کتاب ابتدا زمان کمی را در نظر بگیرید،برای مثال ابتدا بهتراست هفته‌ای سه ساعت را برای مطالعه در نظر بگیرید. حال اگر روزی فراموش کردید، این کار را انجام دهید روزهای بعد باید آن را جبران کنید. برای این که برنامه‌ریزی شما دراین‌باره به هم نریزید بهتراست از قبل کتاب‌هایی که می‌خواهید مطالعه کنید را آماده و فهرست کنید.

برنامه ریزی
 • مطالب کتاب را برای دیگران تعریف کنید

برای این که بتوانید به‌صورت حرفه‌ای کتاب‌خوانی را شروع کنید، بهتراست هنگام خواندن کتاب تصور کنید که باید بعدها بتوانید مطالب این کتاب را به‌صورت ساده برای دیگران توضیح دهید. زمانی که شما بتوانید مطالب کتاب را به‌خوبی برای دیگران توضیح دهید، یعنی توانسته‌اید به درک کامل دراین‌باره برسید.

با توجه به توضیحاتی که به دیگران می‌دهید، ممکن است آن‌ها را نیز برای خواندن کتاب تشویق کنید. برای مثال زمانی که فردی از شما می‌پرسد چه کتابی بخوانم شما می‌توانید اطلاعات کافی را درباره آخرین کتابی که خوانده‌اید را در اختیار فرد بگذارید.

 • به کتاب‌های دیجیتال عادت نکنید

امروزه با پیشرفت‌های بسیار زیادی که درزمینهٔ تکنولوژی صورت گرفته است خواندن کتاب‌های دیجیتال بیشتر از قبل باب شده است. اگر شما برای اولین بار قصد خواندن کتاب را دارید و می‌خواهید این کار به یک عادت در زندگی شما تبدیل شود، به هیچ عنوان خود را به کتاب‌های دیجیتال عادت ندهید. مطالعه کتاب‌های مکتوب ، خط کشیدن مطالب کتاب، باز کردن کتاب ، دست کشیدن روی برگه‌ها و …. همه می‌تواند احساس خوبی را از کتاب‌خوانی به شما منتقل کند. این احساس بعدها به شما کمک می‌کند تا کتاب‌های بیشتری را بخوانید و ساعت مطالعه خود را افزایش دهید.

در این مطلب به بررسی نکات مهمی پرداختیم که می‌توانید با کمک آن‌ها مطالعه مؤثری داشته باشید. بدین ترتیب می‌توانید تأثیر مطالب کتاب را روی کیفیت زندگی شخصی خود نیز ببینید. مطالعه کتاب‌های خوب می‌تواند روی همه ابعاد زندگی شما تأثیر بگذارد پس ابتدا در انتخاب کتاب دقت کنید و سپس نیز برای خواندن کتاب وقت کافی بگذارید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *