اهمیت هوش هیجانی چیست ؟

امروزه تحقیقات بسیار زیادی درزمینهٔ هوش هیجانی صورت گرفته است که نشان می‌دهد اهمیت هوش هیجانی از هوش ذهنی بسیار بیشتر است.به همین دلیل نیز مسلماً در زندگی انسان و موفقیت وی تأثیر بیشتری خواهد گذاشت. با کمک و تقویت هوش هیجانی می‌توانید هیجانات خود را تحت کنترل خود درآورید.

همه افراد باهوش دارای هوش ذهنی بالایی نیستند، این دسته افراد با راه‌های تقویت هوش هیجانی آشنایی دارند. شما هم می‌توانید با تقویت هوش هیجانی در زندگی خود موفقیت‌های زیادی را به دست آورید. اهمیت هوش هیجانی روی زندگی بشر به اثبات رسیده است، در ادامه بیشتر درباره اهمیت هوش هیجانی بحث خواهیم کرد . در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

اهمیت هوش هیجانی

اهمیت هوش هیجانی در زندگی

با تقویت هوش هیجانی می‌توانید زندگی سالم‌تری را در پیش داشته باشید، زیرا به کمک هوش هیجانی می‌توانید توانایی بالایی را برای تسلط بر هیجاناتتان را بیابید، کاری که شاید قبل‌ها نمی‌توانستید خوب از پس آن برآیید. در ادامه به بررسی اهمیت هوش هیجانی در بخش‌های مختلفی از زندگی می‌پردازیم.

 • سلامت جسمی انسان

شما باید بتوانید احساسات خود را به خوبی کنترل کنید، به‌این‌ترتیب می‌توانید در زمان بحران به خوبی به استرس و اضطراب خود غلبه کنید. استرس و اضطراب علاوه بر بیماری‌های روحی می‌تواند سبب بروز بیماری‌های جسمی نیز شود. برای مثال استرس و اضطراب می‌تواند سبب بالا رفتن فشارخون، ناراحتی‌های قبلی،پیری زودرس، سکته و… شود. اینجاست که اهمیت هوش هیجانی در زندگی انسان خود را نشان می‌دهد، شما می‌توانید با تقویت هوش هیجانی تا حد زیادی از بروز ناراحتی‌های جسمی جلوگیری کنید.

 • اهمیت هوش هیجانی در کار و تحصیل

شما می‌توانید با تقویت هوش هیجانی ، توانایی‌های مدیریتی خود را نیز بالا ببرید، به‌این‌ترتیب می‌توانید در مباحث کاری به سایر افراد انگیزه و روحیه بدهید. امروزه بسیاری از شرکت‌ها برای استخدام کارکنان خود  توانایی‌های مربوط به هوش هیجانی آن‌ها را نیز می‌سنجند، زیرا از اهمیت هوش هیجانی آگاهند.هوش هیجانی می‌تواند روی کیفیت کار افراد تأثیر بسزایی داشته باشد.

 • سلامت روانی

اضطراب و استرس علاوه بر تشدید بیماری‌های جسمی، به‌مرورزمان سبب بروز بیماری‌های روحی نیز خواهد شد. افرادی که نمی‌توانند به خوبی عواطف و احساسات خود را کنترل کنند، در برابر بیماری‌های نظیر افسردگی آسیب‌پذیرتر خواهند بود. در صورت این‌که اهمیت هوش هیجانی را درک کرده باشید باید برای تقویت آن تلاش کنید.

کنترل اضطراب و استرس سبب می‌شود تا بتوانید به خوبی روابط خود را با دیگران مدیریت کنید و در این زمینه با مشکلی مواجه نخواهید شد. همه این موارد می‌تواند روی سلامت روحی و روانی شما تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.

اثر هوش عاطفی در زندگی
 • برقراری ارتباط با دیگران

زمانی که شما احساسات و عواطف خود را شناسایی کنید و درک کاملی از آن‌ها داشته باشید، در مواقع بحران نیز می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را کنترل کنید. همین موضوع سبب می‌شود تا بتوانید ارتباط مؤثرتری را با اطرافیان خود داشته باشید.

 • هوش اجتماعی

شما تابه‌حال متوجه اهمیت هوش هیجانی در زندگی خود شده‌اید، در صورت این‌که برای تقویت هوش هیجانی خود تلاش کنید می‌توانید روی اطرافیان تأثیر مثبتی داشته باشید. توجه کنید هوش اجتماعی به شما کمک خواهد کرد بسنجید چه مقدار برای اطرافیان خود اهمیت دارد و یا به‌صورت کلی می‌توان گفت قدرت تشخیص دوست از دشمن را به شما خواهد داد.

 • ایجاد زندگی شاد و سالم

بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته هرچه افراد زندگی شادتری داشته باشند،مسلماً سلامت جسمی و روحی تضمین‌شده‌ای خواهند داشت. توجه کنید آن دسته از افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می‌توانند زندگی شادتری برای خود بسازند زیرا توانایی غلبه بر احساسات خود را دارند و می‌توانند ناراحتی را از خود دور کنند.

 • برخورد در موقعیت‌های خطرناک

اهمیت هوش هیجانی در همه بخش‌های زندگی بشر خود را نشان می‌دهد، آن دسته از افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می‌توانند در موقعیت‌های خطرناک تصمیمات بهترین بگیرند. همین موارد نیز سبب می‌شود تا در زمان نوجوانی کمتر دچار انحرافاتی در این زمینه شوند و از آسیب‌ها دور بمانند.

 • افزایش حس مسئولیت‌پذیری

فردی که احساس مسئولیت دارد مسلماً فرد قابل اعتمادتری نسبت به سایر افراد  جامعه خواهد بود. هوش هیجانی سبب می‌شود تا روحیه مسئولیت‌پذیری در افراد افزایش پیدا کند. با توجه به اهمیت هوش هیجانی در زندگی انسان شما می‌توانید این مهارت‌ها را در فرزندتان نیز تقویت کنید. تقویت هوش هیجانی در زندگی کودکان سبب می‌شود تا بتوانند احساسات خود را در دست گرفته و کنترل کنند. بدین ترتیب ارتباطات اجتماعی افراد نیز بهترخواهد شد و فرد جایگاه بهتری را در اجتماعی پیدا خواهد کرد

هوش هیجانی را در فرزندان خود افزایش دهیم؟

تابه‌حال درباره اهمیت هوش هیجانی در زندگی بشر صحبت کردیم  و شما تأثیر آن را در همه بخش‌های زندگی بشر مشاهده کردید.

باید بدانید که هوش هیجانی مهارتی اکتسابی است و می‌توانید در طول زندگی خود آن را به فرزندانتان هم بیاموزید، برخلاف هوش ذهنی که در تمام زندگی بشر ثابت است نمی‌توان آن را افزایش داد. در ادامه به بررسی راه‌هایی می‌پردازیم که می‌توانید با کمک آن‌ها هوش هیجانی را در فرزندان خود تقویت کنید.

 • اهمیت هوش هیجانی در زندگی انسان انکارناپذیراست و والدین نیز برای این‌که بتوانند در این زمینه به فرزندان خود کمک کنند. در ابتدا باید همه احساسات و هیجانات زندگی را به خوبی بشناسند و اطلاعات خود را درباره آن‌ها تکمیل کنند.
 • والدین برای این‌که بتوانند این مهارت را در فرزندان خود افزایش دهند ابتدا باید محیطی امن را برای کودکان بسازند.بدین ترتیب  کودکان می‌توانند با آرامش کامل با والدین خود به گفت‌وگو بپردازند.
 • شما به‌عنوان والدین کودک باید به او بفهمانید که چطور احساسات خود را بشناسد و بر آن‌ها غلبه کند.
 • برای این‌که شناخت کودک از احساساتش بیشتر شود باید احساسات وی را به او بشناسانید برای مثال زمانی که از انجام کاری خجالت می‌کشد به‌هیچ‌عنوان وی را بی‌عرضه خطاب نکنید، بهتراست به او بگویید:( مثل این‌که احساس خجالت می‌کنی).
 • هنگام برقراری ارتباط با کودک می‌توانید از زبان بدن نیز کمک بگیرید این موضوع سبب می‌شود تا تأثیر کلام شما روی فرد بیشتر شود.
 • اهمیت هوش هیجانی روی زندگی بشر بسیار زیاد است و به همین دلیل نیز باید برای تقویت آن راه‌های زیادی را به کاربرید. برای مثال می‌توانید برای کودکان خود داستان‌های آموزنده‌ای بخوانید، کودک خود را به جای قهرمان داستان قرار می‌دهد و سعی می‌کند احساسات وی را درک کند.
 • مهارت‌های اجتماعی فرد را تقویت کنید. آموزش‌های شما می‌تواند شامل برنامه‌های کنترل خشم، حل مشکلات و مسائل مختلف، تصمیم‌گیری در مواقع خطرناک ، مدیریت و … باشد.

هوش هیجانی جز هوش غیر شناختی محسوب می‌شود که به شما برای درک احساسات و عواطفتان کمک بسیار زیادی خواهد کرد. با کمک هوش هیجانی می‌توانید در زندگی خود تغییر و تحول زیادی ایجاد کنید. در این مقاله نیز در مورد اهمیت هوش هیجانی بحث کردیم. شما با مطالعه دقیق این مطلب می‌توانید اطلاعات بیشتری را درباره تأثیر هوش هیجانی در زندگی انسان به دست آورید.

خلاصه

هوش هیجانی همه ابعاد زندگی بشر را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و به کمک آن می‌توانیم زندگی شادتری را پیش رو داشته باشیم. این مهارت اکتسابی است و شما می‌توانید برای تقویت آن در طول زندگی تلاش کنید.هوش هیجانی حتی روی شغل و تحصیل شما نیز تأثیرگذار است زیرا حس مسئولیت‌پذیری را در شما تقویت می‌کند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *