” گوش دادن فعال از مهمترین مهارت های ارتباطی است “

 

همه‌ی ما اين تجربه را داریم كه در ميان يك گفتگو، احساس می‌کنیم مخاطب، به ما گوش نمی‌دهد و نسبت به ما سخنان ما بی توجه است .  مدام به کارهای دیگری مشغول است و در نهایت حواسش اصلا به گفته های ما نیست

اهمیت گوش دادن فعال
 • در اين حالت چه حسي داريم؟‌آيا اين نوع ارتباط، خوشايند ماست؟
 • آيا ما با اين شرايط، تمايلي به ادامه‌ی صحبت داريم؟
 • آیا در این نوع ارتباط احساس رضایت وجود دارد ؟
 • خودمان در نقش شنونده چگونه رفتار می‌کنیم؟

مهارت گوش دادن از مهم ترین و مؤثرترین مهارت‌های ارتباطي است كه از آن به عنوان كليد طلايي ارتباطات نام برده می‌شود.

اهمیت گوش دادن فعال

 اين مهارت در ايجاد ارتباط مؤثر ، ایجاد همدلی ،درک متقابل و همچنین کشف عواطف دیگران  نقش بسزایی دارد؛ اما متأسفانه اكثر افراد فكر می‌کنند كه اين مهارت را می‌دانند و درصدد يادگيري آن برنمی‌آیند .

اغلب مردم از خوب صحبت کردن ، از جذاب و دلنشین صحبت کردن می گویند و نگران رعایت آداب آن هستند و به طبع به دنبال یادگیری مهارت های آن می روند . این در حالی است که کمتر کسی فرق میان گوش دادن و شنیدن را می داند .شما می توانید خیلی چیزها را بشنوید بدون آنکه به صورت فعالانه به آن گوش دهید و نکته همینجاست .

شنیدن یک فعالیت جسمانی است که به صورت کاملا غیر ارادی در اثر برخورد صدا ها به دستگاه شنیداری ما احساس می شود و نیازی به یادگیری ندارد .اما گوش دادن فعالیت ذهنی است که نیاز به یادگیری دارد .در گوش دادن ، برای اینکه درکی صورت بگیرد ما باید به آنچه می شنویم توجه لازم را داشته باشیم و این مستلزم فعالیت ذهنی است .

حل مشکلات دیگران ،  درک و فهم احساسات دیگران  ، راهنمایی و حمایت عاطفی از دیگران و نیز کسب اطلاعات درست، جز با گوش دادن فعال میسر نمی شود . ما روزانه با افراد زيادي در تعامل هستيم و طبیعتاً در اثر برقراری ارتباط با دیگران هم شنیده می شویم  و هم خودمان می شنویم  .

اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده ایم که تا چه اندازه واقعا به صحبت های دیگران گوش می دهیم ؟ و اینکه تا چه اندازه درست شنیده می شویم ؟

آیا هنگام گوش دادن درگیر قضاوت می شویم ؟

آیا هنگام گوش دادن بخشی از سخنان گوینده را فیلتر می کنیم ، یعنی بخشی که خوشایندمان هست را می شنویم و بخش های دیگر را بی تفاوت از کنارش می گذریم ؟

آیا جزو آن دسته از افرادی هستیم که فقط دوست داریم صحبت کنیم و هنگام شنیدن درگیر عوامل محیطی مثل بازی با موبایلمان می شویم و کلا به صحبت های گوینده توجه خاصی نداریم ؟

زمانیکه صحبتمان توسط دیگران قطع می شود چه حسی داریم ؟

تمامی این موارد جزو موانع ارتباطی انسان ها هستند  و تنها دلیل آن نداشتن مهارت گوش دادن است .

و در نهایت آیا زمانیکه خوب گوش می دهیم و خوب گوش داده می شویم حس بهتری از ارتباط نداریم ؟

سرچشمه بسیاری از مشکلات روزمره، عدم توجه به سخنان دیگران است. چرا که بسیاری اوقات بدون اینکه بدانیم دیگری درباره چه چیزی سخن خواهد گفت فکر می‌کنیم همه چیز را می‌دانیم

گوش دادن فعال چیست؟

گوش دادن فرايندي است كه در طي آن ما پيامي را از طرف مقابلمان دريافت می‌کنیم و بعد از پردازش و درك معناي آن، به گونه‌ای پاسخ می‌دهیم كه بيانگر دركي از منظور طرف مقابلمان باشد به عبارتي گوش دادن فعال یعنی این که به صورت فعالانه درگیر گوش دادن و فهم پیامی باشیم که مخاطب برای ما ارسال می‌کند. در واقع به جای شنیدن تلویحی پیام، تمام توجه ما به گوینده معطوف می‌گردد.

در گوش دادن مؤثر بايد تمام حواسمان به شنیده‌ها متمرکز شود و توجه کاملي به صحبت‌های گوینده داشته باشيم.

خوشبختانه بايد بگويم گوش دادن فعال از جمله مهارت‌هایی است که می‌توان آن را با تمرین یاد گرفت و بهبود بخشید. با این وجود، يادگيري این مهارت دشوار به نظر می‌رسد و به زمان و حوصله نیاز دارد.

تحقيقات نشان داده است كه هنگام گوش دادن، سرعت پردازش مغز ما سه برابر زماني است كه ما صحبت می‌کنیم چرا كه مغز هنگام گوش دادن می‌بایست اطلاعات وارد شده‌ی جديدي را پردازش كند و از همين رو به انرژي بيشتري نيازمند است، به همين علت، گوش دادن دشوارتر از صحبت كردن و شنيدن است.

تفاوت میان گوش دادن و شنیدن درچیست؟

 

اهمیت گوش دادن فعال
مهارت گوش دادن فعال

نکته‌ی مهمي كه بايد به آن توجه داشته باشيم دانستن تفاوت ميان شنيدن و گوش دادن فعال است  همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد شنیدن، یک بحث کاملاً‌ فیزیولوژیک است و صرفاً به معنای فعال شدن سنسورهای شنوایی ما در اثر امواج صوتی است در صورتي كه گوش دادن يك مهارت شناختي و عملاً يك فعاليت ذهني و تحليلي محسوب می‌شود به همين علت است که ما حرف‌های زیادی را می‌شنویم؛ اما به حرف‌های کمی گوش می‌دهیم.

گوش دادن با شنیدن تفاوت دارد و به صورت اتفاقی رخ نمی‌دهد؛ بلکه فرایند فعالی بوده که بر اساس تصمیم آگاهانه و درک از پیام‌های گوینده شکل می‌گیرد.

گوش دادن نیازمند تمرکز عمیق‌ و استفاده از سایر حواس است. برای گوش دادن نه تنها باید به موضوعي که تعریف می‌شود توجه كنيم، بلکه لازم است به طرز بیان، شیوه‌ی استفاده از زبان، لحن و حرکات بدن گوینده نیز دقت داشته باشیم؛ به عبارت دیگر، گوش دادن یعنی درک هم‌زمان پیام‌های کلامی و غیرکلامی. پس فقط شنیدن کلمات گفته شده کفایت نمی‌کند، بلکه برای گوش دادن، به چیزی بیشتر از گوش‌ها احتیاج داریم. در مجموع، مهارت خوب گوش دادن بستگی به این دارد که چه مقدار از حرف‌های طرف مقابلمان را شنیده و به مفهومشان آگاه هستیم.

گوش دادن اساسی‌ترین و قدرتمندترین شیوه‌ی برقراری ارتباط با دیگران است. فقط گوش دهید. شاید مهم‌ترین چیزی که همواره به یکدیگر ارزانی می‌کنیم همین توجهمان باشددکتر راشِل نائومی رِمِن ترویج‌دهنده‌ی طب تلفیقی

كيفيت بالا در گوش دادن به ما اين امكان را می‌دهد كه از خواسته‌ها و تمايلات ديگران باخبر شويم و همچنين نگرانی‌های آن‌ها را به خوبي درك كنيم. در واقع گوش دادن فعال، ابزار قدرتمندي براي ايجاد ارتباط با ديگران است.

زمانی که افراد احساس كنند كه ما به حرف‌هایشان خوب گوش می‌دهیم احساس رضايت می‌کنند و اين باعث ايجاد صميميت در محيط كاري می‌شود. در اكثر مواقع افراد نيازي به راهكار ندارند بلكه نياز دارند تا ما به حرف‌هایشان گوش دهيم چرا كه نياز به احترام و توجه دارند و همين باعث می‌گردد رابطه‌ی موفقیت‌آمیزی شكل گيرد.

اهميت و مزاياي گوش دادن مؤثر

انسان‌ها از چهار طريق با يكديگر ارتباط برقرار می‌کنند كه عبارت‌اند از:

 • گوش دادن
 • صحبت كردن
 • خواندن
 • نوشتن

گوش دادن، یكي از مهارت‌های است كه انسان در نخستين مراحل رشد فكري خود با آن مواجه هست به عبارتي انسان در بدو تولد خود با شنیدن و گوش دادن به دنياي جديد واكنش نشان می‌دهد.

يكي از مهم‌ترین مسیرهای ورودي اطلاعات حتي پيش از تولد ما انسان‌ها شنيدن است. نوزاد قبل از اينكه بتواند صحبت كند گوش دادن را می‌آموزد و جالب‌تر اينكه حتي قبل از خواندن و نوشتن هم در حال يادگيري مهارت گوش دادن است و اين اهميت يادگيري مهارت گوش دادن را می‌رساند.

بر اساس یافته‌های پژوهشگران، بزرگسالان ۷۰ درصدِ زمانشان را درگیر نوعی ارتباط با دیگران هستند و فقط در ۳۰ درصدِ مابقي ارتباطات خاصي ندارند و از این ۷۰ درصد ۴۵ درصد از وقت ارتباط را صرف گوش دادن، ۳۰ درصد را صرف صحبت كردن، ۱۶ درصد را صرف خواندن و ۹ درصد را صرف نوشتن می‌کنند بنابراين اگر ما بتوانيم گوش دادن فعالانه‌ای داشته باشيم ارتباطات مناسبي را رقم خواهيم زد چرا كه بخش اعظمي از ارتباط، شنيدن است كه ما آگاهانه به گوش دادن تبديلش می‌کنیم.

گوش دادن شیوه‌ی ارتباطي كارآمدي است كه می‌تواند كارايي ما را افزايش دهد و براي ما بسيار مفيد باشد.

با يك بررسي ساده می‌توانيم به اين موضوع پي ببريم كه افرادی که داری ارتباطات خوبی هستند به خوبي اين ويژگي را دارا می‌باشند و در ارتباطات خود با ديگران سعي می‌کنند شنونده‌ی خوبي باشند.

 خوب گوش دادن باعث ايجاد صميميت و همچنين افزايش رضايت می‌شود.

حال به برخي از مزاياي گوش دادن مؤثر به اختصار می‌پردازیم چرا كه اغلب افراد قدرت اين مهارت را بديهي انگاشته و يا آن را ناديده می‌گیرند. اين مزايا عبارت‌اند از:

 • تمرکز بر پیام‌های دیگران
 • برداشت کامل و درک مناسب‌تر منظور دیگران
 • ابراز علاقه، نگرانی و توجه به دیگران
 • تشویق دیگران به بیان و ابراز آزادانه و صادقانه مسائل خود.
 • تقویت ارتباط و تعامل خود با دیگران
 • افزایش تفاهم ما با دیگران
 • جلوگیری از سوءتفاهم‌ها
 • افزایش قدرت یادگیری
 • کمک به خودآگاهی و گسترش شناخت از خود و دیگران
 • افزایش روحیه‌ مشارکت‌جویی و کار گروهی
 • احساس رضايت در روابط
 • حفظ احترام
 • افرايش اعتماد به نفس و كاهش استرس
 • روابط كار محکم‌تر
 • حل و فصل آسان‌تر و بهتر مشكلات

 

 

بیشتر بدانید : ارتباط چیست ؟

 

]]>