کوچینگ فردی، راهی برای تغییر و تحول

«پل جی.مایر هم فردی بود که در زندگی‌ام نقش کوچ را داشت…او باعث شد بفهمم که چه قدر توانایی دارم و تا چه حد می‌توانم اشتیاق داشته باشم. شما هم باید افرادی مثل پل را دوروبرتان داشته باشید…شما هیچ‌وقت نمی‌توانید از کوچ بی‌نیاز باشید!»

این‌ها گفته‌های “دارن هاردی” نویسنده‌ی کتاب اثر مرکبِ که بیان کرده حضور مربی (کوچ) در موفقیت‌هایی که به دست آورده چه تأثیر فوق‌العاده‌ای داشته.

تا حالا شده حس کنی انرژی و انگیزه لازم رو، برای انجام کاری داری اما نمی‌دونی از کجا شروع کنی؟

یا اینکه بین چند مسیر، مردد باشی و نتونی راه بهتر رو تشخیص بدی؟

یا نه، مسیر موفقیتت رو کاملاً بلدی، می‌دونی هدفت چیه، اما  انگیزه لازم رو نداری! مدام کاری رو شروع می‌کنی و بعد از مدتی، رهاش می‌کنی؟

 

 • احتمالاً تو موقعیت‌های مختلف برات پیش اومده که بخوای بدونی:
 • توی کدوم رشته ادامه تحصیل بدی؟
 • شغلی که داری رو نگه‌داری یا ازش بیای بیرون و بری سراغ علاقه‌ات؟
 • هم این کار رو دوست داری هم اون یکی رو، اما کدومش برات بهتره؟
 • چطوری می‌تونی روابطت رو بهتر کنی؟
 • دوست داری یه مهارت جدید رو یاد بگیری ولی نمی‌دونی از کجا و چطوری؟
 • و…

خیلی اوقات ما  به‌تنهایی نمی‌تونیم تشخیص بدیم بهترین توانایی  که داریم چیه، و چطوری باید ازش استفاده کنیم تا به موفقیت (توی روابط، توی کار، درآمد و…) برسیم. گاهی نمی‌تونیم تصمیم درست رو بگیریم و در زندگیمون دچار سردرگمی میشیم  .

می‌دونی مثل چی میونه؟

انگار به یک بازی فوتبال دعوت میشی و از خودت انتظار بهترین عملکرد رو داری، اما آیا در اون لحظه می‌تونی به‌تنهایی، خیلی راحت و سریع  چنین انتظاری رو برآورده کنی؟ 

آیا میتونی با توجه به شرایط بازی، هم‌تیمی‌ها و تیم مقابل، تشخیص بدی که کجای زمین، عملکرد بهتری خواهی داشت؟ آیا اصلاً تو توانایی انجام چنین کاری رو داری یا نه؟  

احتمالاً اگر خیلی خوش‌شانس باشی و توانایی بازی فوتبال رو هم داشته باشی و انرژی و انگیزه‌ات رو در طول بازی از دست ندی، اون هم بعد از کلی سردرگمی، آزمون‌وخطا و هدر دادن زمان خواهی فهمید که کجای زمین و چطوری می‌تونی عملکرد قابل قبولی داشته باشی.

نکته‌ی مهم اینجاست:

قطعاً ما زمانی می‌تونیم انتخاب بهتر و سریع‌تری داشته باشیم که فردی متخصص(مربی) کنارمون قرار بگیره. فردی که نسبت به ما دید بهتری به زمین داره و میتونه دائماً  به ما بازخورد بده. کسی که  ما رو در جهت کشف پتانسیل‌ها و توانایی هامون راهنمایی می‌کنه. در این صورت ما سریع‌تر به خواسته‌مون می‌رسیم و می‌تونیم بهترین خودمون در زمین‌بازی باشیم. حتی ممکنه با بازخوردی که از مربی می‌گیریم متوجه بشیم که جای ما شاید در زمین فوتبال نیست و تواناییمون یک‌چیز دیگه است و الکی وقت و انرژیمون رو هدر ندیم.

 

کوچینگ فردی

در زندگی، مسیر دستیابی به خواسته‌ها مثل زمین فوتباله. اگر  کنارت مربی (فردی متخصص) داشته باشی خیلی راحت‌تر  به خواسته‌هات می‌رسی و از سردرگمی‌هات نجات پیدا می‌کنی.

کوچینگ یعنی چی؟

کوچینگ از کلمه کوچ به معنای مربی یا ره یار گرفته‌شده و به معنای تعاملی است که بین فرد و مربی بر اساس یک سری اصول و تکنیک‌های استاندارد ایجادشده و فرد همراهی میشه تا به خواسته‌هاش برسه.

در رابطه با کوچینگ تعاریف خیلی  زیادی وجود داره ولی می‌شه گفت که:

کوچینگ فرایندی گفتگو محوره که در اون با تمرکز بر کشف استعدادها، افزایش خودآگاهی، ایجاد انگیزه و خلاقیت، شناسایی فرصت‌ها و با استفاده از تکنیک‌های خاص، به افراد کمک میشه تا بهترین انتخابشون رو داشته باشند، راه‌حل‌های خودشون رو پیدا کنند، مهارتشون رو توسعه بدهند و حتی دیدگاه‌ها و رفتارهاشون رو عوض کنند.

در فرایند کوچینگ، مربی (کوچ) در طول مسیر تو رو همراهی می‌کنه و این همراهی بدون قضاوت و پیش‌داوری صورت می‌گیره. کوچ سعی می‌کنه با همدلی کردن، شنیدن دقیق گفته‌هات و به چالش کشیدنت، تو رو با خودت مواجه کنه. کوچ کمک می‌کنه تا اون قسمتی از درونت که ندیدی رو، ببینی و اون‌وقته که می‌تونی انتخاب درستی داشته باشی ، اون‌وقته که میتونی بهترین راهکار خودت رو خلق کنی.

 اگه کمی دقت کنیم متوجه میشیم که نکته‌ی مهم همین‌جاست. در فرایند کوچینگ برخلاف فرایند مشاوره و منتورینگ، قرار نیست که کوچ یا مربی (ره یار) بهت نسخه‌ی از قبل پیچیده و راهکار آماده بده. قرار هست که تو مسئولیت موفقیت یا شکستت رو بپذیری و با خودت روبرو بشی و این خودت باشی که تعیین کنی چه اتفاقی برات بیفته .

برای آشنایی بیشتر با کوچینگ حتماً بخوانید:

در جلسات کوچینگ دقیقاً چه اتفاقی می‌افتد ؟

چرا کوچینگ مهمه؟

در حال حاضر با توجه به پیچیدگی‌های دنیای اطرافمون و پیشرفت‌های روزافزون در زمینه‌های شناختی، نقش خود تو به عنوان یک فرد از همیشه پررنگ‌تر شده.

توانمندی‌های تو، در تجزیه و تحلیل مسائل و دستیابی به اهدافت و  ایجاد راهکارهای مناسب و مخصوص به خودت از اهمیت بالایی برخورداره و اینجاست که کوچینگ به یک روش مناسب و کارآمد و اجتناب ناپذیر برای تو تبدیل میشه.

 چرا که در فرایند کوچینگ، تو همراهی میشی تا بتونی مراحل پیشرفتت رو پیدا کنی و قهرمان زندگی خودت باشی.

کوچ به عنوان همراه موفقیت بهت کمک می‌کنه تا ارزش‌هات رو بشناسی  و فضایی رو ایجاد می‌کنه تا بتونی بر ترس‌هات غلبه کنی، با درون خودت آشنا بشی و در نهایت رضایت از زندگیت رو افزایش می‌ده.

برای اینکه به اهمیت کوچینگ بیشتر پی ببری کافیه یک جستجوی ساده توی اینترنت داشته باشی و زندگی افراد موفق رو مطالعه کنی.

 • خیلی از آدم‌های مشهوری که می‌شناسیم، برای پیشرفت در زندگی شخصی و کاریشون از کوچینگ استفاده کردن؛ لئوناردو دی‌کاپریو، اپرا وینفری (مجری معروف)، اریک اشمیت (مدیر سابق گوگل)، سرنا ویلیامز (پرافتخارترین تنیسور زن جهان). این افراد فقط تعداد کمی از افرادی هستن که حضور یک کوچ در کنارشون باعث شده زندگی هدفمندتر و موفق‌تری داشته باشن.

 

 

حتما بخوانید : افراد مشهور و موفق چطور از کوچ حرفه ای کمک گرفته‌اند؟

 چه کسی به کوچ نیاز داره؟

 • کسی که می‌خواد عملکرد خیلی بهتری توی زندگی و کارش داشته باشه.
 • کسی که به دنبال یه دستاورد بزرگ توی زندگیشه.
 • کسی که دوست داره روی خودش سرمایه‌گذاری کنه و برای درآمد بیشتر بره دنبال علاقه و استعدادش.
 • کسی که می‌خواد کسب و کار خودش رو داشته باشه یا بین انتخاب مسیرهای مختلف شک و تردید داره.
 • کسی که به دنبال هدفگذاری تو زندگیشه.
 • کسی که دوست داره عادات و رفتارش رو تغییر بده و به دنبال یک سبک زندگی متعادله.
 • کسی که به دنبال یادگیری مهارت جدیده.
 • کسی که دوست داره روابطش رو مدیریت کنه. .
 • وخیلی از افراد دیگه… جلسات کوچینگ همون چیزیه که نیازشون رو به بهترین شکل برطرف می‌کنه.

 

 

در کل همه‌ی ما احتیاج داریم که یک  کوچ حرفه‌ای در کنارمون باشه تا بتونیم بسیار سریع و پیوسته در مسیر قدم برداریم و با خودباوری و انعطاف پذیری به خواسته‌هامون برسیم.

فرایند کوچینگ در مورد تغییر و تحوله و همه ما به رشد، تغییر و توسعه نیاز داریم.

 

اگر فکر می‌کنی که تو هم جز این دسته از افرادی و دوست داری که خودت معمار زندگی خودت باشی، درنگ نکن و در کنار خودت یک کوچ داشته باش.

استفاده از کوچ و جلسات کوچینگ، به یک حوزه‌ی خاص محدود نمی‌شه. تو می‌تونی در حوزه‌ی شغل و بیزنس برای بهبود روند کارت یا در حوزه‌ی تحصیلی و حتی بهبود روابط فردی و اجتماعیت، از حضور فرد متخصص در زمینه کوچینگ استفاده کنی و مسیر آزمون و خطا رو کوتاه‌تر کنی.

و اما خبر خوب!

امروزه افرادی هستن (کوچ‌های حرفه ای) که آموزش دیدن تا بتونن توی چنین شرایطی به کمکت بیان.

یه «کوچ حرفه‌ای» یا «رهیار» تخصصش اینه که کمکت می‌کنه تا قابلیت‌ها و توانایی‌هات رو بهتر بشناسی، بتونی به ذهنت نظم بدی و تصمیم درست‌تر رو بگیری.

شاید فکر کنی که می‌تونی از تجربه‌ی افراد دیگه استفاده کنی، ما هم معتقدیم که باید تجربه‌های مختلف رو شنید. اما در نهایت تو برای رسیدن به موفقیت مسیر خاص خودت رو داری که ممکنه هیچکس تجربه‌‌ش نکرده باشه. پس بهترین کار، تمرکز روی خودت و توانایی‌هاته.

کوچ یا رهیار به تو راهکار و نسخه‌ی آماده‌ نمی‌ده. بلکه راهنماییت می‌کنه تا استعدادت رو بشناسی، تبدیلش کنی به توانایی و با اون توانایی به بهترین عملکرد خودت برسی. کوچ یه فرد متخصصه که بهت دید شفاف‌تری از خودت می‌ده، تا توی تصمیم‌گیری‌های حساس مثل انتخاب شغل، انتخاب تخصص، روابط شخصی و… هوشمندانه‌ترین انتخاب رو داشته باشی.

در سال‌های اخیر کوچینگ در ایران هم به طور حرفه‌ای دنبال می‌شه و ما در گروه آموزشی بین‌آبادی تصمیم گرفتیم برای تمام  افرادی که به دنبال بهتر یا عالی‌تر کردن زندگیشون هستند و یا با چالشی دست و پنجه نرم می‌کنند، شرایطی رو فراهم کنیم تا بدون محدودیت مکانی و به صورت غیرحضوری از خدمات کوچینگ حرفه‌ای  استفاده کنند .

خبر خوب اینه که تو خیلی راحت می‌تونی برای خودت یک کوچ حرفه‌ای داشته باشی فقط کافیه فرم زیر رو پر کنی تا  برای برگزاری جلساتت هماهنگی‌های لازم انجام بشه. می‌تونی جلسه اولت رو بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای رزرو کنی و در صورت رضایت به فرایند کوچینگ ادامه بدی. در همون جلسه‌ی اول در مورد نحوه‌ی برگزاری، مبلغ و تعداد جلسات موردنیازت به توافق می‌رسیم .

 
از نظر ما کوچینگ بهترین سرمایه گذاریه که میتونی رو خودت داشته باشی

 

ما همیشه دوست داریم سرمایه‌گذاری‌های پرسود انجام بدیم. مثلا طلا یا دلار بخریم و ببینیم در گذر زمان چقدر به ارزششون اضافه می‌شه. اما کمتر پیش میاد که به سرمایه‌گذاری روی «خودمون» فکر کنیم. طلا، دلار یا چیزای شبیه به این‌ها، هرلحظه ممکنه ارزششون بیاد پایین یا به سرقت برن، این اتفاقات از کنترل ما خارج هستن، اما برای ارتقاء خودمون خیلی چیزها تحت کنترله. می‌تونیم با صرف وقت و انرژی، گرفتن آموزش‌های درست، تمرین و تکرار، اینو ببینیم که با گذر زمان چقدر به ارزشمون اضافه می‌شه و زندگیمون از جهات مختلف کاری، تحصیلی و شخصی چقدر عالی‌تر پیش می‌ره. ما هر جا که باشیم، “توانایی‌هامون” رو با خودمون می‌بریم.                      

چه کسی نباید از کوچینگ استفاده کنه؟

 • کسی که فکر می‌کنه زندگیش به اندازه کافی «خوب» هست و نیازی نیست به دنبال «عالی» شدن بره.

 • کسی که از تغییر فراریه و دوست داره زندگیش یکنواخت و تکراری ادامه پیدا کنه.

 • کسی که حاضر نیست برای بهتر شدن زندگیش هزینه‌ای بپردازه.

 • کسی که دوست داره دیگران بهش بگن چه کار بکن و چه کار نکن. (کوچ قرار نیست به مراجعه‌کننده امر و نهی کنه بلکه مراجعه‌کننده رو منبعی از توانایی و خلاقیت می‌دونه که باید به کشف، شکوفایی و بهبود توانایی‌هاش کمک کنه.)

سوالات متداول

کوچینگ چه تفاوتی با مشاوره دارد ؟

 درست است که کوچینگ ،  ریشه هایی در روانشناسی و مشاوره دارد  اما تفاوت های  بارزی میان کوچینگ و مشاوره هست  . در مشاوره  تمرکز بر درمان انواع مشکلات و اختلالات روانی است  و رویکرد اصلی آن واکاوی و نگاه به گذشته ی افراد می باشد و  به همین دلیل مشاور به عنوان فرد متخصص به مراجع کننده راهکار میدهد در صورتیکه  کوچینگ، یک فرایند تحول و ارتقای کیفیت است  و درمان نمی باشد یعنی در فرایند کوچینگ قرار نیست راهکاری داده شود  و پایه و اساس  کوچینگ بر عمل در زمان حال و برنامه ریزی مسیر آینده برای رسیدن به خواسته هاست .

فرایند کوچینگ به چه صورتی است و نقش کوچ ( مربی ) چیست ؟

کوچینگ  فرایند تغییر و تحول است و در چنین فرایندی مراجعه کننده با همراهی کوچ حرفه ای  ، راه حل ها را از درون خود بیرون میکشد   و با خودآکاهی در مسیر رشد و موفقیت حرکت میکند .در این فرایند  نگاه کوچ به عنوان فردی متخصص به مراجعه کننده بدون قضاوت بوده و از نظر کوچ فرد مراجعه کننده  به عنوان فردی توانمند شناخته می شود  که پتانسیل حل مشکلات خود و پیدا کردن راه حل را دارد .

در چه موضوعاتی می شود از کوچینگ استفاده کرد ؟

معمولا افراد در مورد تمامی مسائل و چالش های زندگیشان می توانند یک کوچ حرفه ای   داشته باشند  به عنوان مثال ( یادگیری مهارتی جدید ، تغییر عادت ، راه اندای کسب و کار جدید ، بهبود روابط ، ارتقای عملکرد و …. )

بطور کلی می توان کوچینگ را به دو حوزه کلی تقسیم کرد :

۱- کوچینگ زندگی یا لایف کچینگ(  Life Coaching )

 ۲- کوچینگ کسب و کار یا کوچینگ شغلی یا بیزینس کوچینگ  ( Business Coaching ) 

در هر دو حوزه کوچ به عنوان شتاب دهنده  شما را همراهی می کند تا بهترین تصمیم را بگیرید ، اثر بخش باشید و در مسیر درست خواسته هایتان قرار بگیرید .

جلسات کوچینگ به چه صورتی برگزار می شود ؟جلسات کوچینگ به چه صورتی برگزار می شود ؟

با توجه به محدودیت های زمانی و مکانی ترجیحا جلسات کوچینگ به صورت غیر حضوری ( تلفنی _ آنلاین ) برگزار می گردد  . همچنین تجربه ما ثابت کرده است که اثربخشی و کارایی جلسات غیر حضوری بیشتر از جلسات حضوری می باشد ولی در نهایت این شمایید که تصمیم میگیرید که جلساتتان حضوری باشد یا غیر حضوری .

روال جلسات کوچینگ به این صورت است که شما بعد از ثبت نام یک جلسه 20دقیقه ای رایگان با کوچ حرفه ای  خود خواهید داشت که  در آن جلسه هماهنگی های لازم با شما صورت میگیرد .

 

آیا برای هر مسأله ای کوچ حرفه ای وجود دارد ؟

خیلی مهم است که در فرایند کوچینگ، کسی  که به عنوان کوچ در کنار شما قرار می گیرد حرفه ای باشد یعنی به صورت تخصصی در آن زمینه شما رو کوچ کند . 

ما در گروه  آموزشی بین آبادی  شرایطی را فراهم ساختیم تا کوچ های حرفه ای  با توجه به خواسته های شما، در کنارتان قرار بگیرند  .

چه ضمانتی برای موثر بودن کوچینگ وجود دارد ؟ آیا شما چنین تضمینی را می دهید ؟

هیچ تضمینی وجود ندارد  و ما هیچ وقت چنین قولی را به مراجع کننده نمی دهیم  ولی تمام سعی خودمان را می کنیم و امیدواریم که مراجعه کننده به خواسته اش برسد  .

 در فرایند کوچینگ همه چیز به خود مراجعه کننده بر میگردد . این که چقدر خواسته، برایش مهم باشد ؟ چقدر حاضر باشد برای خواسته اش تلاش کند و بها بپردازد ؟  چقدر متعهد باشد و نسبت به تعهداتی که می دهد عملگرا هم باشد …. چیزی که پر واضح هست این است که تحقیقات نشان داده بالای نود درصد از افرادی که از کوچینگ استفاده کرده اند رضایت 100 درصدی داشته اند .

آیا کوچ ها هم ، خودشان کوچ دارند ؟ ( این سوالی است که از من به عنوان کوچ حرفه ای خیلی پرسیده می شود )

قدر زر، زرگر شناسد، قدر گوهر، گوهری

بله  . من هم در حوزه کسب و کار و هم در زمینه سبک زندگی در کنار خودم کوچ های حرفه ای دارم و  از این بابت خیلی خوشحالم چرا که تغییرات خیلی زیادی را در زندگیم شاهدم که مدیون استفاده از  کوچ های حرفه ای است .

 من با شناختی که از خودم به دست آوردم احساس ارزشمندی و رضایت بیشتری دارم . داشتن کوچ حرفه ای این قطعیت را در من به وجود آورد تا این خدمات را برای دیگران هم بخواهم و  دیگران را به استفاده از کوچینگ ( این ابزار قدرتمند ) توصیه کنم .

همین که هستی کافیه ، ما کنارت هستیم تا خودت رو باور داشته باشی و به بهترین خودت تبدیل بشی . 

حامد بین آبادی

در خواست جلسات کوچینگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *