اگر ریشه‌ی بسیاری از مشکلاتی که در زندگی با آن‌ها مواجه می‌شویم را بگیریم مثل کمبود وقت، نداشتن تمرکز، زیاد کش دادن کارهایی که می‌توانیم آن‌ها را در مدت زمان کوتاهی انجام دهیم و مشکلات دیگری از این دست، به یک نقطه می‌رسیم: نداشتن انضباط فردی.

انضباط فردی

به زبان ساده، شما می‌توانستید فردی موفق‌تر، شادتر و سالم‌تر باشید اگر انضباط فردی را جزو اولویت‌های زندگیتان قرار می‌دادید. اما هیچوقت برای تغییر دیر نیست. موفقیت دقیقا از راه عادت کردن به کارهایی حاصل می‌شود که شما به طور مداوم و مستمر انجام می‌دهید و تنها داشتن انضباط فردی به شما این اجازه را می‌دهد که این قابلیت را داشته باشید.

شاید پیش از هرچیز بهتر باشد تعریف مشخصی از انضباط فردی ارائه دهیم: انضباط فردی همان قابلیتی است که باعث می شود ما در شرایط مختلف، خودمان را وادار به انجام کار درست کنیم. این توانایی به شکل‌های مختلفی بروز می‌کند. مثلا وقتی شما در رستوران تصمیم می‌گیرید سالاد سفارش دهید اما دوستتان نمی‌تواند از مرغ سوخاری لذیذ چشم‌پوشی کند، یا زمانی که بین مطالعه‌ی یک کتاب مفید، و گشتن در شبکه‌های اجتماعی، کتاب را انتخاب می‌کنید، می‌توان گفت شما به اصول انضباط فردی پایبند هستید، و در هرموقعیت، کارِ درست‌تر را انجام می‌دهید.

نکته‌ی مهمی در این باره از دید افراد پنهان می‌ماند و آن هم این است که انضباط فردی یک ویژگی مادرزادی نیست و با تمرین می‌توان به آن دست یافت. فردی که از زمان استراحتش صرفنظر می‌کند و به ورزش می‌پردازد، قطعا به طور ذاتی از خواب و استراحت بدش نمی‌آید اما بخاطر هدف و انگیزه‌ای که دارد، کار سختتر اما درست‌تر را انتخاب می‌کند.

 

انضباط فردی

در این مطلب به جای پرداختن به مفاهیم و حاشیه‌ها به طور مستقیم به معرفی راه‌هایی می‌پردازیم که بتوان از طریق آن‌ها انضباط فردی را تقویت کرد.

سه اصل مهم برای داشتن انضباط فردی

1 –  اولین اصل در انضباط فردی : اگر قرار است کاری انجام شود، این خودم هستم که باید آن را انجام دهم

هیچ اهمیتی ندارد که اهدافتان در زندگی چیست، یک قانون بزرگ برای رسیدن به اهداف مختلف در زندگی وجود دارد و آن این است: هیچ‌کس قرار نیست برای موفق شدن شما از نربان بالا برود. هیچ‌کس مسئول سلامتی، ثروت، شادی و موفقیت شما نیست، جز خودتان. از زمانی که استقلال نسبی از والدین پیدا می‌کنید و شروع به تصمیم گیری برای زندگیتان می‌کنید، خودتان مسئول تمام زندگیتان و انتخاب‌هایی که انجام می‌دهید، هستید.

شما برای شغلتان اختیار انتخاب دارید، برای شخصی که انتخاب می‌کنید تا ادامه‌ی زندگیتان را با او بگذرانید اختیار انتخاب دارید و حتی برای اینکه تصمیم بگیرید چند دقیقه در روز را به ورزش بگذرانید. زندگی مجموعه‌ای از همین تصمیم‌های بزرگ و کوچک است. تصمیم‌هایی که تعیین می‌کند زمان و عمرتان صرف چه کارهایی شود، تصمیم‌هایی که می‌تواند زندگیتان را بسازد یا آن را خراب کند. داشتن انضباط فردی همان چیزی است که مسیر تصمیم‌هایتان را به درستی هدایت می‌کند.

“اگر قرار است کاری انجام شود، این خودم هستم که باید آن را انجام دهم”     ویلیام جانسون

زندگی بهتر حاصل تصمیم‌گیری‌های بهتر است. می‌توانید تمام عمر، دیگران را مقصر بدانید اما این تغییری در نتیجه حاصل نمی‌کند. تغییر را فقط خودتان می‌توانید بسازید پس مسئولیت زندگیتان را به عهده بگیرید، حتی در زمینه‌هایی که نمی‌توانید به طور مستقیم آن‌ها را کنترل کنید. اما دست کم می‌توانید برای واکنش مناسب به اتفاق بیرونی، تصمیم‌گیرنده‌ای عاقل و منطقی باشید.

2 – دومین گام برای داشتن انضباط فردی :  داشتن مقاومت و خویشتنداری است 

اگر کارهای آسان و صرفا لذتبخش را به کارهایی که لازم انجام دهید ترجیح بدهید، هیچوقت به آن سطح از موفقیت که ظرفیت و لیاقتش را دارید، نخواهید رسید. نباید فراموش کرد که موفقیت‌های بزرگ، نیازمند از خودگذشتگی‌های بزرگ است. اگر مسیر موفقیت آسان بود، دنیا پر از افراد ناامید و ناموفق نبود. اما شما همینقدر که به دنبال راهی برای تحقق اهداف زندگیتان هستید، خودتان را از دسته‌ی افراد راحت‌طلب جدا کرده‌اید. کافی است در همین مسیر ثابت قدم باشید. خیلی از افراد با انگیزه و انرژیِ بسیار زیاد شروع می‌کنند، اما در میانه‌ی راه کم می‌آورند. “نرسیدن” و نیمه کاره رها کردن، اتفاق تلخی است که نه تنها شما را از هدفتان باز می‌دارد، بلکه باعث به باد رفتن زحمات قبلیتان هم می‌شود.

“بزرگترین دشمن موفقیت، نداشتن مقاومت و خویشتنداری است”   برایان تریسی

نپرداختن به کارهایی که در مراحل مختلف مسیر زندگی باید انجام دهید، فرصت‌های رشد را از شما می‌گیرد و در طول زمان باعث کاهش اعتماد به نفستان می‌شود. وقتی شما خودتان را به چشم یک انسان فرصت سوز و ناموفق ببینید، همین تصویر ذهنی  از خودتان تبدیل به واقعیت می‌شود.

وقتی از اهداف و رسیدن به آن‌ها حرف می‌زنیم، در نگاه اول انگار از چیزی غیرواقعی و رویایی حرف می‌زنیم اما واقعیت این است که سه گام برای رسیدن به اهداف لازم است، سه گامِ بلند!

1: تعیین هدف و چشم انداز

2: برنامه ریزی برای رسیدن به آن هدف

3: کارهایی که باید طی زمان به طور مداوم و مستمر انجام دهیم تا به هدفمان نزدیک و نزدیکتر شویم.

اولی و دومی بخش‌های آسانتر فرایند هستند. در مرحله‌ی سوم است که افراد زیادی از مسیر جا می‌مانند و خط پایان را تنها تعداد کمی از افراد لمس می‌کنند. چرا؟ به این دلیل که «پشتکار و تلاش و کار سخت» همان ویژگی است که خیلی‌ها ندارند و داشتنش شما را جلو می‌اندازد.

به جرات می‌توان گفت هدفی وجود ندارد که بدون پشتکار نتوان به آن رسید. پس از همین امروز کارهایی را که باید برای موفقیتتان انجام دهید به عادت تبدیل کنید.

3 – سومین گام برای داشتن انضباط فردی :  بلندمدت فکر کنید .

اگر می‌خواهید بدانید در ده سال آینده چه موقعیتی در زندگی خواهید داشت، زندگی روزمره‌تان را نگاه کنید. چه فعالیت‌هایی برای تبدیل اهداف و آرزوهایتان به واقعیت انجام می‌دهید؟ برای رشد و توسعه فردیتان چقدر کتاب می‌خوانید و به دنبال یادگیری چه مهارت‌های جدیدی هستید؟ با چه افرادی نشست و برخاست دارید؟

“بهترین راه پیش بینی آینده، ساختن آن است.”  آبراهام لینکلن 

اغلب اوقات مردم فکر می‌کنند که زندگی در آینده به طور ناگهانی از طریق یک اتفاق جادویی تغییر می‌کند، اما این طور نیست. زندگی شما فقط تا حدی تغییر می‌کند که خودتان در پی تغییر آن هستید. اگر از شرایط فعلی خود راضی نیستید، آیا اقدامی برای تغییر آن می‌کنید؟ اگر عادات روزمره‌تان را تغییر ندهید، شما درواقع فقط در حال رویاپردازی هستید. همانطور که ارسطو بیش از 2000 سال پیش متذکر شد: “ما همان کارهایی هستیم که مرتباً انجام می دهیم. بنابراین تعالی و موفقیت، یک فعالیت نیست، بلکه یک عادت است. “

یک راه عالی برای ساختن آینده‌ی دلخواهتان این است که از خود بپرسید: اگر در حال حاضر به اهدافم رسیده بو دم، روزم را چطور شروع می‌کردم؟ عادات روزمره‌ام چگونه بود؟ چه کتاب‌هایی می‌خواندم؟ چقدر ورزش می‌کردم و چقدر از زمانم را صرف کار کردن می‌کردم؟

همین که به این سوال‌ها پاسخ دهید، بخشی از ابهاماتتان درباره‌ی اینکه «چه کاری باید انجام دهید» برطرف می شود. پس طوری عمل کنید که انگار از همین حالا به موفقیت رسیده‌اید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *