شاید شما هم نام آمازون را شنیده باشید. سایت خرده فروشی آمازون توسط فردی با نام جف بیزوس تاسیس شده است. در آبان ماه سال 96 جف بیزوس توانست تا با کنار زدن بیل گیتس، مدیر عامل شرکت مایکروسافت به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شود.

جف بیزوس

تولد و زندگی شخصی جف بیزوس

جف بیزوس در ژانویه سال 1964 به دنیا آمد. او اهل آلبوکرکی نیومکزیکو است. مادر او زمانی که او را به دنیا آورد نوجوانی بیش نبود و زندگیش با پدر جف بیش از یک سال دوام نداشت و در نهایت زمانی که جف نوزادی بیش نبود از هم جدا شدند. مادر جف در حالی که او پنج سال بیشتر نداشت برای فرار از بی خانمانی با یک مهاجر کوبایی به نام میگل مایک بیزوس ازدواج کرد. مایک مدتی پس از ازدواجش جف را به فرزند خواندگی پذیرفت و نام خانوادگی او را نیز به بیزوس تغییر داد. مایک پس از اینکه تحصیلات خود را پایان داد در شرکتی تحت عنوان اکسون به عنوان یک مهندس شروع به فعالیت کرد.

خانواده جف بیزوس در نهایت به میامی مهاجرت کردند و جف نیز دوران جوانی خود را در این ایالت سپری کرد. زمانی که وارد دانشگاه شد ابتدا فیزیک را به عنوان رشته مورد نظر خود انتخاب کرد اما بلافاصله پس از این انتخاب به دنبال علاقه خود یعنی علوم کامپیوتر و مهندسی برق رفت. با اینکه بیزوس در دانشگاه پرینستون تحصیل می کرد اما در نهایت توانست تا با نمره های ممتازی از این دانشگاه فارغ التحصیل شود.

در نهایت زندگی ما نتیجه ی انتخاب هایمان می شود پس یک داستان عالی بسازید.

( جف بیزوس )

پایان تحصیلات جف بیزوس

زمانی که جف بیزوس تحصیلات خود را در رشته مورد علاقه اش تمام کرد شروع به کار در چندین شرکت مختلف کرد. شرکت فیتل یکی از شرکت هایی بود که بیزوس پس از پایان تحصیلاتش در آن شروع بع کار کرد و در این شرکت در بخش شبکه های کامپیوتری فعالیت می کند.

جف بیزوس در دوران کاری خود در این شرکت ایده های مختلفی داشت که همزمان با آن توجهش به رشد بی سابقه شبکه جهانی وب جلب گردید . در واقع تحقیقاتی که انجام داد نشان داد که استفاده از اینترنت در سال 1994 نسبت به سال قبل 23 برابر شده است. در واقع همین جا بود که بیزوس شروع به تحقیق در زمینه شرکت هایی کرد که کالاهای آنان توسط پست به راه های دور و نزدیک پست می شد.

او سپس لیستی از 20 شرکتی که در این زمینه فعالیت می کردند درست کرد و در نهایت دریافت که تقریبا تمام کالاهایی که مدنظر داشت از طریق این شرکت ها فروخته می شد. وی در نهای متوجه شد که در هیچ یک از این شرکت ها کتاب فروخته نمی شود و این تنها یک دلیل داشت و آن هم عدم تهیه یک لیست و کاتالوگ کامل از کتاب ها بود.

در واقع دلیل این امر هم تنوع بیش از حد کتاب ها بود که باعث شده بود تهیه لیست و کاتالوگ از آن ها بسیار سخت باشد و در واقع نیازمند یک هزینه سنگین بود. روال کار شرکت اما به گونه ای بود که باید یک کاتالوگ از محصولاتی که عرضه می کردند تهیه می کردند و سپس آن را براش مشتری ارسال می کردند. مشتری نیز پس از دریافت کاتالوگ و انتخاب کالا آن را سفارش می داد.

جف بیزوس

ساخت و ایده پردازی آمازون توسط جف بیزوس

جف ایده خود را به گونه ای طراحی کرده بود که با شبکه جهانی وب همراه باشد. شاید در ابتدا قصد او ساخت یک وبسایت برای معرفی کتاب بود اما مزایا این وبسایت نیز کاملا برای او توجیه شده بودند. در وبسایتی که او طراحی کرده بود در واقع نیازی به یک کاتالوگ فیزیکی نبود و هزینه ها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده بودند. سرعت خرید تا حد بسیار زیادی در عملیات خرید بالا رفته بود و به همین دلیل نیز امکان ایجاد کاتالوگ ها به صورت روزانه وجود داشت.

در کنار تمام مزایای بزرگی که آمازون برای آقای جف بیزوس داشت یک خطر بزرگ او را تهدید می کرد و آن هم اقدام به ساخت وبسایت بود که هیچگونه تضمینی برای ساخت آن وجود نداشت. در واقع اینترنت در آن زمینه یک پدیده مبهم و غیر قابل اعتماد بود که همه مردم آن را به چشم یک سرگرمی می دیدند. به همین دلیل او شروع به مطالعه در این زمینه کرد و حتی برای این امر در همایش سالانه کتاب فروشان نیز شرکت کرد.

این مقاله را بخوانید :  سلطان انگیزه؛ آنتونی رابینز

بعد ها زمانی که مجله تایم به گفت و گو با او پرداخت اینگونه بیان کرد که : من به خودم میبالیدم که حاضر به انجام همچنین ریسک بزرگی شده ام. ریسکی که شاید هیچ کس حاضر به انجام آن نباشد. من تمامی پایه های کاری خود را روی اینترنت و مفهوم آن بنا می کردم که در واقع معامله خطرناکی به شمار می آمد. بزرگترین ریسک زمانی پدیدار شد که جف بیزوس تمام سرمایه و دارایی پدر خوانده و مادرش را درخواست کرد و آن ها نیز از او پشتیبانی کردند و تمامی پس اندازی که برای دوره بازنشستگی خود ذخیره کرده بودند را به او دادند. البته بعد ها هم پاداش این اعتماد را گرفتند و میلیاردر شدند.

جف بیزوس در واقع نام Abracadabra که در واقع نام یک طلسم به معنای اجی مجی لا ترجی بود را برای وبسایت برگزید ام در نهایت دوستانش گفتند که این نام برای وب سایتی به چنین عظمت مناسب نیست و در نهایت نام آمازون را برای آن انتخاب کردند. نامی که برگرفته از رود آمازون بود و بیزوس میدانست که در نهایت سایت کوچکش همچون رود آمازون روی زمین به بزرگترین کتابخانه جهان مبدل خواهد شد.

آمازون پس از ساخت روز به روز بزرگتر و گسترده تر می شد و همانطور که میدانید امروزه به یکی از بزرگترین وب سایت های فروش آنلاین در تمامی زمینه ها مبدل شده است. شاید در ابتدا فقط فروش کتاب در این وبسایت موجود بود اما امروزه از تمامی فروشگاه های آنلاین نیز بزرگتر است و تمامی اجناسی را که به صورت اینترنتی می توانید خریداری کنید به صورت موجود خواهد داشت.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *