تاریخچه کوچینگ زندگی

کوچینگ زندگی واژه‌ای که تا چند دهه پیش  غریبه بود و امروز هر که می‌خواهد به توسعه شخصی بپردازد، ناگزیر است با مفهوم کوچینگ زندگی و حقایق شگفت‌انگیز آن آشنا باشد.

کوچینگ زندگی یک آغاز خاص یا دقیقی برای تولد ندارد. هیچ‌کس هم نمی‌تواند مدعی شود آن را اختراع کرده یا از منبع خاصی کشف کرده است. اساساً ایده توسعه شخصی چیز جدیدی نیست و به نظر می‌رسد که انسا‌ن‌ها برای کسب دانش،‌ درک و پیشرفت گرسنگی ذاتی دارند که درخشش رگه‌های آن از همان آغاز تمدن‌ها در تاریخ، هنوز هم چشم را خیره می‌کند.

در تاریخ پرفرازونشیب ایران نیز چنین تلاش‌هایی به وفور درباره توسعه شخصی و حتی کوچینگ زندگی دیده می‌شود ولی شاید اگر بخواهیم یک خلاصه پیدا کنیم که این اشاره شگفت‌انگیز مولوی است که می‌گوید:

در جست‌وجوی هرچه هستید، آن نیز در جست‌وجوی شما است.

اگر کوچینگ زندگی را به‌عنوان یک اصطلاح و یک حرفه در نظر بگیریم کافی است به دهه ۱۹۸۰ بازگردیم که زمان گسترش کوچینگ ورزشی و کوچینگ شغلی بود. ولی در همین زمان کوتاه این حرفه صاحب یک صنعت چند میلیون پوندی شده که تخمین زده می‌شود در آن بیش از ۱۰۰ هزار کوچ یا مربی حرفه‌ای در سراسر دنیا مشغول به فعالیت هستند. 

تاریخچه کوچینگ زندگی

تاریخچه شگفت‌انگیز کوچینگ زندگی

حقیقت ماجرا این است که انسان بودن دشوار است. پیچیدگی شگفت‌انگیز مغز ما باعث می‌شود که به‌عنوان یک موجود هوشمند روی این سیاره مملو از حیات به دنبال بقای نسل خود باشیم. هر فکر و احساس ما توسط تعداد بی‌شماری از واکنش‌های شیمیایی و ارتباطاتی در کسری از ثانیه شکل می‌گیرد. ما مملو از وسوسه‌ها،‌ تمایلات، انگیزه‌ها،‌ ترس‌ها و ناامنی‌ها هستیم که در گستره وسیعی از روحیات ما ظاهر می‌شود و از فردی به فردی دیگر بسیار متفاوت است.

برای زندگی مشترک و هماهنگ، هر یک از ما باید آموزش ببینیم تا بر عواطف و انگیزه‌‌های خام مسلط شویم. روزی را تصور کنید که هر کسی بدون تردیدی در مقابل هر هوس خود تسلیم شود. اگر در آن روز جامعه‌ای باقی بماند چگونه به حیات خود ادامه می‌دهد؛ لیکن ما یاد گرفتیم در گام اول احساسات خود را با ساختار اخلاقی پایه و تشخیص درست از اشتباه کنترل کنیم.

گام اول بشر برای رستگاری

مفهوم کمک به دیگران برای توسعه شخصی بخش مهمی از تعامل و پیشرفت بین آدم‌ها را شکل می‌داده و گام اول بشر برای رستگاری بود.  در حدود ۲ میلیون سال پیش انسان‌های نخستین متوجه شدند با انجام کار گروهی می‌توانند نتایج بهتری در شکار کسب کنند و قبیله نیز شانس بقای بیشتری خواهد داشت. البته در کنار هم ماندن بسیار کار سخت‌تری از ساختن گروه است و اینجا بود که برای انسجام گروهی اخلاق تکامل پیدا کرد و مفاهیم ارزشمندی همچون خوب و شر و درست و اشتباه به تقویت ساختار قبیله کمک کردند تا سرانجام تمدن‌ها ظهور کنند.

انسان حال می‌توانست خانه بسازد، مزرعه داشته باشد، دام‌هایش را بیشتر کند و خانواده‌های پر‌جمعیت‌تری را تجربه کند. خواه‌ناخواه ازدیاد جمعیت منجر به تقسیم قدرت در جامعه شد و مبناهای سیاست شکل گرفت و فرصت‌های جدیدی برای تقویت اعتقادات معنوی فراهم شد.

همین تصور و ایده انجام یک کار خیر اخلاقی چه برای خشنودی خدایان آسمانی یا تجربه آرامش پس از مرگ در دنیای ارواح  پیوسته به انسان این تلنگر جدی را می‌زد که حتی با کمی تلاش نیز می‌تواند فرد بهتری باشد.

گام دوم بشر و آغاز عصر خودیاری

کتاب‌‌‌های خرد دوران باستان از وداها گرفته تا اوستا و متون قدیمی بابلی‌ها و حتی مصر باستان تا کتب مقدس از مفاهیمی عمیقی همچون عشق، خیر، شر، دانش و بهبود شخصیت شکل‌گرفته است که با جود گذشت هزاران سال هنوز نیز دستورالعمل‌های درخشان برای پیشرفت شخصی در آن‌ها دیده می‌شود.

این رشد و شکوفایی باعث شد که ما انسان‌ها حتی به‌صورت ناخواسته در جستجوی رهبرانی باشیم تا به ما یاد بدهند چگونه در خود عادت‌های خوب ایجاد کنیم؟

رهبران معنوی از بودا گرفته تا محمد پیامبر(ص) موعظه‌های فراوانی برای بهبود ذهن،‌ جسم و روح دارند و بسیاری از این آموزه‌ها به عنوان پایه و مبنای سیستم‌های حقوقی و سیاسی ملل شرق و غرب جهان پذیرفته شده است.

در میانه قرون وسطی بریتانیایی‌ها برای دریافت توصیه‌های نجات دهنده به خدمات کلیسا اعتماد می‌کردند و به ندای کاهن که برگرفته از کتاب مقدس بود با جان ودل گوش می‌دادند، اما قرار بود برگی جدید در تاریخ بشر ورق بخورد و با اختراع صنعت چاپ دنیای اندیشه‌ها دگرگون شود.

دراین زمان، عصری شروع شد که پیش خود آن را آغاز عصر خودیاری می‌نامیم. کتاب‌های جدید منتشر شد که به آموزش سلوک می‌پرداختند و از نوادگان کتاب‌های خرد دوران باستان بودند. این کتاب‌ها به همه چیز می‌پرداختند و حتی آموزش آداب لازم به زنان داخل مطبخ‌ها را نیز فراموش نمی‌کردند تا هر خانه‌ای حداقل یک کدبانو داشته باشد.

جهش از عصر خودیاری به کوچینگ زندگی

باید معترف شویم که کوچینگ‌های زندگی نه مریم روحانی هستند و نه عمه‌های عذاب. کوچینگ زندگی همان‌طور که تجربه خواهیم کرد ارتباطی با موعظه، فلسفه، پرستش خدا یا خانواده خدایان و حتی توصیه کردن ندارد. کوچینگ زندگی تمام تلاش یک مربی حرفه‌ای است تا شرایطی فراهم کند و شما نگاه به درون خود داشته باشید.

 

یک کوچینگ زندگی با تشویق شما برای کسب نگاهی ساختارمندانه به زندگی‌تان و اندیشه درباره درون خودتان به شما کمک می‌کند تا با گامی استوار پا در راهی بگذارید که همیشه در انتظار طی کردن آن بودید.

بازی درونی در تنیس

سال ۱۹۷۵ دبلیو تیموتی گالوی کتاب بی‌نظیر خود را با نام بازی درونی در تنیس منتشر کرد. تیموتی گالوی متوجه شده بود که تنیسورها با تردید در توانایی خود و به تصویر کشیدن شکست موانعی در ذهن خود خلق می‌کردند که احتمال موفقیت آن‌ها را در بازی کم‌ و کمتر می‌کرد.  درواقع آن‌ها قلب از اینکه در زمین بازی تنیس ببازند، در بازی درونی از تنیس و در ذهن خود قافیه را باخته بودند.

مربیان ورزشی موظف شده بودند تا از روشی جامعه برای بهبود بازی بازیکنان استفاده کنند و در جستجوی جواب پرسش‌هایی  مانند چه چیزی مانع می‌شد تا اجرای تکنیکی در تنیس با سرعت بیشتری انجام شود، باشند.

همان‌طور که  تکنیک‌های کوچینگ زندگی ریشه در آخرین تکنیک‌های کوچینگ ورزشی در آخرین دهه‌های ۱۹۰۰ دارد گالوی  نیز به این نتیجه رسیده بود که در کوچینگ بررسی زندگی، شخصیت و رفتار ورزشکاران بسیار مهم‌تر از آموزش فنون و تکنیک‌های ورزشی یا روش‌های تقویت جسمانی است.

خیلی طولی نکشید که کوچینگ‌ها برای کشف علل مشکلات نیازمند یافته‌ها و دانسته‌های از درون خانه،‌ عمق و شیوه روابط،‌ مسائل خانواده و حتی سرگرمی‌های مشتریان خود شدند.

زندگی مدرن با همه جاذبه‌هایش گاه بسیار خشن می‌شود این ناشی از سرعت و فشار همراهی زندگی مدرن با فناوری‌ها مدرن است. در برابر این خشونت که می‌تواند به راحتی هر کسی را روانه بیمارستان کند نیاز به محافظی همچون کوچینگ زندگی دارید. به تجربه ثابت شده که حضور یک کوچینگ زندگی و اجرای رویکرد ساختاری و بالینی کوچینگ زندگی طراوات را به زندگی باز می‌گرداند و از بسیاری از روش‌های مشابه مؤثرتر است.

تاریخچه کوچینگ

کوچینگ زندگی و استانداردهای جهانی

 کوچینگ زندگی با مفهوم شگفتی از دوران کودکی مشتری بیگانه است و کسی را مجبور به یادآوری خاطرات سرکوب شده نمی‌کند. هیچ‌گونه شرح روان‌شناختی، توضیحات دوپهلو و سنگین روانشناسی بین مشتری و کوچینگ زندگی ردوبدل نمی‌شود.

امروزه نمی‌توان محبوبیت رو به رشد کوچینگ زندگی را نادیده گرفت. با ویژگی‌های برجسته کوچینگ زندگی در دوران ما که با تمرکز بر مشتری و با هدف ساختن آینده و نه تغییر گذشته،‌ توجه بیشتر به عمل‌گرایی و لذت‌بخش کردن پروسه کوچینگ، چگونه می‌توان جایگزین بهتری را برای پیشرفت سریع و دقیق مطرح کرد.

هرچند تلاش برای پیشرفت به اندازه خود بشر قدمت دارد لیکن کوچینگ زندگی در قالب یک حرفه هنوز بسیار جوان است. تا چندی پیش هر کسی می‌توانست تکنیک‌های خود را در ذیل مفهوم کوچینگ زندگی معرفی کند ولی با فرا رسیدن ماه ژوئیه سال ۲۰۱۱ سرانجام سال‌ها تلاش حرفه‌ای به ثمر نشست و فدراسیون بین‌المللی کوچینگ و شورای کوچینگ و کوچینگ اروپا (EMCC) به‌ انتشار آیین‌نامه مشترکی دست زد که رفتار و کنش‌های یک کوچینگ زندگی  را در حوضه مفاد استاندارد حرفه‌ای کوچینگ تضمین می‌کند و به گسترش کوچینگ حقیقی کمک می‌کند.

کوچینگ زندگی ممکن است جدید باشد ولی توسعه شخصی برای نوع بشر داستانی قدیمی است. در شرایط اقتصادی کنونی که آرزوی خوشبختی و رسیدن به اهداف به‌صورت فزایند‌ه‌ای دشوار به نظر می‌رسد، شناخت عمیق‌تر کوچینگ زندگی همچون تقدیم یک هدیه زیبا به روح تشنه موفقیت خودتان است. برای اینکه بدانید کوچینگ زندگی چیست و کوچینگ زندگی چگونه به شما کمک می‌کند کافی است نخستین قدم را هم‌اکنون بردارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *