شاید شما هم جز آن دسته کسانی باشید که لغت کوچینگ یا کوچینگ زندگی را به وفور شنیده اید اما نمی دانید که معنای دقیق آن چیست. کوچینگ در واقع فرای یک مفهوم ساده برای زندگی به شمار می آید و شما میتوانید توسط آن به موفقیت های بسیاری دست پیدا کنید. اینکه کوچینگ از چه طریقی میتواند برای شما سودآور باشد در واقع نیازمند کارهای خاصی است که شما توسط آن ها می توانید کوچینگ را در زندگی روزمره خود به کار ببرید.

کوچینگ زندگی

پیش از اینکه به بررسی کوچینگ زندگی بپردازیم باید بدانیم که کوچینگ چیست؟

کوچینگ در واقع به فرایندی گفته می شود که در طی آن یک فرد برای رسیدن به اهداف و یک زندگی ایده آل توسط فردی که کوچ نامیده می شود راهنمایی می شود. در واقع در این فرآیند تمامی تمرکز بر روی خود شخص است و کوچ تنها به عنوان یک انگیزه دهنده عمل میکند و عملا نقش دیگری ندارد. نقش کوچ با نقش یک مشاور و راهنما بسیار متفاوت است. کوچ نباید قضاوت کند و همچنین نمیتواند تا راهکار مستقیم بدهد بلکه باید ماهیگیری را به فرد مراجعه کننده بیاموزد.

کوچینگ زندگی

کوچینگ زندگی به چه معناست؟

کوچینگ زندگی در واقع به این معناست که یک فرد بتواند با جهت دهی مناسب به زندگی افراد آن ها را در رسیدن به اهدافشان یاری کند.

در واقع با کوچینگ زندگی فرد میتواند به اهداف زندگی شخصی خود برسد. دقیقا مانند یک مربی که به یک ورزشکار کمک می کند تا به اهداف خود دست پیدا کند، کوچینگ زندگی نیز به همین معناست. دقت داشته باشید که هر یک از کوچ ها برای این منظور روش های خاصی دارند و هم اینکه روش های مورد استفاده در کوچینگ زندگی فردی بسیار متفاوت تر از آن چیزیست که شما تصور می کنید.

شاید اینطور به نظر برسد که مراجعه به یک کوچ غیر ورزشی امری غیرمنطقی است اما این در واقع موضوعیست که بسیاری از مردم نسبت به آن بی اطلاع هستند. هرچقدر که شما بیشتر در مفهوم کوچینگ غرق شوید درخواهید یافت که تا چه حد این مفهوم میتواند برای کمک و راهنمایی به دوستان شما مفید باشد. کوچینگ در واقع توسعه و گسترش یک روش قدیمی به شمار می آید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که حین تصمیمی گیری های مهم با مشکلات بسیاری مواجه شوید. در این حال شما هم به طور قطع به کسی مراجعه می کنید که از لحاظ دوستی به اون نزدیک باشید و بتوانید روی همفکری های او حساب کنید.

ممکن است  همیشه این افراد راهکاری نداشته باشند و یا حتی در جواب سوالهای ما پاسخ مناسبی ارائه ندهند. اینجاست که مفهوم کوچینگ رنگ می گیرد و شما میتوانید با بررسی دیدگاه های مختلف در واقع اعتماد بنفس بیشتری را برای حرکت به جلو کسب کنید. نکته مهمی که در رابطه با کوچینگ وحود دارد این است که کوچینگ  بر اساس تجربه های فردی پایه ریزی نشده است بلکه بر اساس دانستنی هاییست که از رشته های مختلف جامعه شناسی، روان شناسی و همچنین انواع مختلفی از مشاوره گرفته شده است.

 

هدف کوچینگ زندگی چیست؟

هدف کوچینگ زندگی در واقع این است که به افراد مختلف کمک کند تا بتوانند الگوهایی که در نهایت باعث منفی نگری میشوند را در هم بشکنند. کوچ های حرفه ای، معمولا کارشناسانی هستند که آموزش دیده اند و می توانند در زمینه های مختلفی از جمله روابط مختلف، استرس و دلایل آن، رشد شخصی افراد، کسب و کار و مشاغل مختلف، ایجاد انگیزه و … به فرد مراجعه کننده کمک کنند.

کوچینگ زندگی

آیا کوچینگ زندگی در نهایت موفقیت آمیز است؟

با وجود اینکه هنوز هم افرادی وجود دارند که نسبت این پروسه بدبین هستند اما دقت داشته باشید که با بازبینی پرونده هایی که در این زمینه وجود دارند و البته موفقیت آمیز بوده اند اینگونه نشان می دهند که پروسه کوچینگ زندگی رو به افزایش است و این امر به نوبه خود یکی از بهترین نشانه هاییست که در زمینه کوچینگ وجود داشته است.

شاید مهم ترین نکته ای که در اهمیت کوچینگ بتوان به آن اشاره کرد انتخاب یک فرد مناسب به عنوان کوچ است. اینکه چه کسی میتواند شما را در شروع و ادامه مسیر کمک کند در واقع بخش مهمی از کوچینگ زندگی به شمار می آید.

در وهله اول یک کوچ به مردم کمک می کند تا اولویت های خود را مشخص کنند و همچنین مسیر خود را نیز انتخاب کنند. در جلسات مختلفی که توسط کوچ و فرد مراجعه کننده وجود دارد در واقع به ترتیب، دید فرد نسبت به زندگی به درجه ای از وضوح خواهد رسید که موثرترین راه ها را برای رسیدن به اهداف خود می بیند.

هر فرد  قادر خواهد بود تا در برخورد با کوچ مورد نظر خود، ایده های جدیدی را ارائه دهد و در انجام این ایده ها نیز متعهد باشد. 

آیا کوچ میتواند باعث ایجاد یک روند سودآور در زندگی شود؟

شاید این سود معنوی که از طریق کوچینگ زندگی و انتخاب یک کوچ مناسب به شما می رسد با دیگر منافع قابل مقایسه نباشد. اما برای کسانی که گرفتار یک عادت مخرب هستند کوچینگ می تواند بسیار مفید باشد. حتی ممکن است که افرادی که هم اکنون موفق هستند به موفقیت های دیگری نیز دست پیدا کنند. زمانی که شما یک کوچ را برای خود انتخاب میکنید در واقع می توانید راحت تر به اهداف خود دست پیدا کنید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *