کوچینگ بازاریابی … یکی از مهم ترین مهارت هایی که هر فردی برای تقویت کسب و کار خود باید آن را دارا باشد، مهارت بازاریابی است. یعتی به خوبی بتواند دیگران را متقاعد کند که از محصولات او استفاده کنند و به مشتری ثابتش تبدیل شوند. البته نه فقط برای کسب و کار، بلکه یاد گرفتن مهارت بازاریابی برای همه افراد ضروری است. چرا که هنر بازاریابی در واقع همان هنر متقاعد سازی دیگران است و همه افراد نیاز دارند در اکثر اوقات بتوانند دیگران را متقاعد کنند. در این مقاله قرار است از نقش مهم کوچینگ بازاریابی صحبت کنیم و متوجه شویم که تا چه حد می‌توانیم با استفاده از کوچبنگ، نه تنها در بازاریابی بلکه در تمام جوانب زندگی مان موفق باشیم. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید.

کوچینگ بازاریابی
کوچینگ بازاریابی

در مقاله کوچینگ بازاریابی می‌خوانید

  • بازاریابی چیست؟
  • نقش کوچینگ در بازاریابی چیست؟
  • برخی اصول مهم بازاریابی چه چیزهایی هستند؟ (5 تکنیک فوق العاده برای بازاریابی موفق)

در ادامه با این موضوعات به خوبی آشنا خواهید شد…

بازاریابی چیست؟

همان طور که گفتم بازاریابی به نوعه همان هنر متقاعد سازی دیگران است با کمی تفاوت. در متقاعد سازی شما فقط می‌خواهید نظر یک یا چند نفر را به خودتان جلب کنید و نظر خودتان را به کرسی بنشانید. اما در بازاریابی شما علاوه بر این کار، باید افرادی را هم پیدا کنید که بتوانید آن ها را متقاعد کنید! یعنی شما نمی‌دانید نظر چه کسی را می‌خواهید به خودتان جلب کنید. فقط می‌دانید هدف خودتان چیست و سپس برای به نتیجه رسیدن آن هدف، تمام تلاش خود را می‌کنید و به سراغ دیگران می‌روید.

حالا سوال مهمی که احتمالاً در اینجا برایتان پیش می‌آید این است که کوچینگ چگونه می‌تواند به بازاریابی کمک کند؟

در ادامه به این سوال به خوبی پاسخ خواهیم داد…

نقش کوچینگ در بازاریابی چیست؟

همان طور که در مقاله کوچینگ چیست هم خدمت تان عرض کردیم، کوچینگ فرایندی گفت و گو محور است که مربی در آن تلاش می‌کند خصوصیات و ویژگی های مراجعه کننده خود را بشناسد و با توجه به هدف و خصوصیاتش، به او در کشف راهکارها کمک کند.

پس یک کوچ حرفه ای می‌تواند در همین بازاریابی به خوبی با ویژگی ها و رفتارهای مراجعه کننده خود آشنا شود و سپس به او راهکارهایی ارائه دهد که بتواند یک بازاریابی فوق العاده حرفه ای و موفق داشته باشد. راهکارهایی که در ادامه به 5 مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

1. متخصص کار خود شوید

اولین کار مهمی که باید برای موفقیت در هر حرفه ای انجام دهید، این است که در آن حرفه متخصص شوید. در بازاریابی هم همین طور است. زمانی که شما اطلاعات کافی درباره آن نداشته باشید یا نتوانید به خوبی از پس متقاعد سازی دیگران بر بیایید، قطعاً نمی‌توانید بازاریاب خوبی باشید. پس اولین کار مهم برای موفقیت در بازاریابی این است که اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید و خبره آن باشید.

2. در مشتری نیاز بسازید

بازاریابان حرفه ای همگی یک نکته فوق العاده مهم را رعایت می‌کنند و آن نکته هم این است که سعی می‌کنند در مشتریان خود نیازی پیدا کنند یا ایجاد کنند. مثلاً اگر فروشنده مبلمان هستید و یک مشتری از شما مبلی تهیه می‌کند، احتمالاً به یک میز و یا رو مبلی هم نیاز دارد اما فعلاً به هر دلیلی نمی‌خواهد آن ها را تهیه کند.

شما باید آنقدر قدرتمند باشید که بتوانید مشتریان خود را مقاعد کنید تا از شما جنسی که مد نطرتان هست را تهیه کند و احساس کند اگر آن جنس را نخرد، هم موقعیت مهمی را از دست داده و هم نتوانسته آن طور که باید خرید خوبی انجام دهد. پس دومین اصل مهم بازاریابی ایجاد نیاز است.

3. زبان بدن مناسبی داشته باشید

زیان بدن آن قدر مهم است که می‌تواند نعیین کننده خریدن یا نخریدن مشتری از شما باشد. زمانی که زبان بدن قدرتمندی داشته باشید و بدانید در چه زمانی باید جه کارهایی را انجام دهید (یعنی چه زمانی لبخند بزنید، کی جدی باشید، چه موقعی از دستانتان استفاده کنید و…) قطعاً بازاریاب خوبی هم خواهید شد و مشتری تان را وادار به خرید از خود خواهید کرد.

4. درباره محصول یا خدمات خود با اعتماد به نفس باشید

یکی از اشتباهاتی که برخی از بازاریابان انجام می‌دهند، این است که اطمینان کافی درباره جنسشان ندارند و همین موضوع سبب می‌شود نتوانند مشتری خود را هم نسبت به آن مطمئن کنند. اصلاً این افراد چطور می‌خواهند بدون این که خودشان از چیزی مطمئن باشند، دیگزان را نسب به آن مطمئن کنند؟ مسلماً همچین چیزی ممکن نیس.

پس حتماً هنگام صحبت با مشری با اعتماد به نفس بالا و اطمینان کامل صحبت کنید.

5. سود مشتری برایتان مهم تر از سود خودتان باشد

به عنوان آخرین نکته برای بازاریابی باید خدمتتان بگویم که شما زمانی در بازاریابی به موفقیت خواهید رسید که سودی که مشتری خواهد برد را مهم تر از سود خودتان ببینید. همان طور که اما علی (علیه السلام) می‌فرمایند: هر آنچه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران نیز نپسند.

پس تمام فکر و ذکرتان سود مشتری باشد. آن وقت خواهید دید که چگونه سود کلان به دنبال خودتان هم خواهد آمد.

حالا بازاریابی خودتان را قدرتمندتر کنید

با توجه به راهکارهایی که گفته شد و البته کمک هایی که کوچینگ می‌تواند به ما در راه رسیدن به موفقیت بکند، فکر می‌کنم الآن بسیار مشتاق شده باشید که تکنیک های بیشتری درباره کوچینگ بازاریابی یاد بگیرید و البته یک نربی داشته باشید که در تمام این مراحل همراه شما باشد. اما اگر این اتفاق هنوز برای شما رخ نداده است، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله اهمیت کوچینگ را هم مطالعه کنید.

پیشنهاد می‌کنم اگر نیاز به کوچینگ حرفه ای یا مشاوره در این زمینه داشتید، حتماً با ما آن را در میان بگذارید تا بتوانیم کمکتان کنیم. همچنین می‌توانید به صفحه کوچینگ فردی هم مراجعه کنید.

موفق باشید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *