مارتا استوارت، تاجر، نویسنده ومیلیاردر خانه دار

«من یک انسان بسیار کنجکاوم و فکر می‌کنم همین کنجکاوی پایه و اساس تمام چیزهایی است که دوست دارم امتحان کنم، و برایشان تلاش کنم.»

مارتا استورات

 مارتا استوارت یک زن کارآفرین مشهور، نویسنده و یک شخصیت رسانه‌ای شناخته‌شده است که وقتی کمپانی‌اش را عموم مردم شناختند، به‌عنوان اولین زن خودساخته‌ی میلیاردر آمریکایی شناخته شد.

«وقتی از من می‌پرسند چطور توانستم برندی بسیار قدرتمند و تأثیرگذار بسازم، همیشه می‌گویم که این فقط «اتفاق» افتاده است. البته این اتفاق نمی‌افتاد اگر سال‌ها کار و تلاش سخت و فداکاری وجود نداشت، اگر تلاش مداوم برای خودآموز بودن در تمام مسائلی که نسبت به آن‌ها کنجکاوی داشتم، وجود نداشت.»

 مارتا استوارت امروز برای میلیون‌ها نفر به‌عنوان ملکه هنرهای خانگی شناخته می‌شود. او کارآفرین موفقی است که یک امپراتوری رسانه‌ای را بر روی این آگهی قدیمی بنا کرد: «هیچ کجا مثل خانه نمی‌شود.»

 رشد چشمگیر مارتا استوارت از دل خانواده‌ای که جزو طبقه کارگر نیوجرسی به‌حساب می‌آمد به‌سوی تبدیل‌شدن به یک تاجر میلیاردر، داستانی پر از پیچ‌وخم، مبارزه و درگیری شخصی است.

«من فکر می‌کنم افرادی که روحیه کارآفرینی واقعی دارند، همان افرادی که می‌توانند با مشکلات روبرو شوند و به آن‌ها غلبه کنند، باید حتماً خواسته‌ها و آرزوهایشان را دنبال کنند. این کار، زندگی را برایشان بسیار هیجان‌انگیزتر می‌کند.»

 وقتی‌که مارتا قصد داشت زندگی حرفه‌ای‌اش را شروع کند، داشتن تحصیلات آکادمیک بسیار مهم بود. او به کالج بارنارد در  نیویورک رفت و در رشته تاریخ و تاریخ معماری تحصیل کرد. هنر، اقتصاد و ادبیات هم رشته‌های دیگری بودند که دنبال می‌کرد. بعد از کالج، شغلی در وال‌استریت پیدا کرد که او را به یک فرد ماهر درزمینهٔ بورس اوراق بهادار تبدیل کرد. این شغل به او چیزهای زیادی درباره راه‌اندازی یک کسب‌وکار واقعی و یک شرکت واقعی- یک تجارت معنادار و مفید- آموخت. اما تا زمانی که وال‌استریت را ترک نکرده بود، روحیه کارآفرینی را در خود کشف نکرد. خودش در این مورد می‌گوید:

«من عاشق ایده‌ها بودم، عاشق ساختن بودم، عاشق خلق کردن و به وجود آوردن چیزهایی بودم که به بهبود زندگی روزمره کمک می‌کرد. در مقابل به کسب درآمد هم علاقه داشتم.

« من همیشه خودم را یک معلم می‌دانم و عمیقاً باور دارم باید دائم در حال یادگیری باشم تا بتوانم چیزی به دیگران بیاموزم.»

 مارتا استوارت برای رسیدن به موفقیت چند قانون را رعایت کرده است که یکی از آن‌ها «هرروز یاد گرفتن یک موضوع جدید است»

 خودش دراین‌باره می‌گوید:

«وقتی من کارم در رسانه را شروع کردم، دو کلیدواژه در کارم داشتم: الهام‌بخشی و آگاهی بخشی. به‌این‌ترتیب، شما یک تصویر زیبا را به دیگران نشان می‌دهید، سبک زندگی را که فکر می‌کنید هر شخصی لایق آن است به آن‌ها نشان می‌دهید، و بعد دیگران را راهنمایی می‌کنید که چطور آن را به دست بیاورند. این همان بخش آموزش و آگاهی بخشی است. اما برای الهام‌بخش بودن، باید چیزهای زیادی بدانید. شما نمی‌توانید چیزی را وانمود کنید. به همین دلیل من هرروز چیزهای جدیدی یاد می‌گیرم. و این یکی از قانون‌های من است.»

چند درس مهم از مارتا استوارت

 در این مطلب چند درس مهم از مارتا استوارت، این زن موفق و میلیونر یاد می‌گیریم:

مارتا استوارت

 زندگی مارتا سراسر درس و آموزش است. از روش پختن خوشمزه‌ترین کیک تولد گرفته تا چگونه میزبانی کردنِ یک مهمانی بزرگ. اما ورای تمام این مهارت‌ها مارتا به‌شدت باور دارد که ما باید بهترینمان را زندگی کنیم. اگر هم در لحظه‌هایی احساس سردرگم بودن داشته باشیم – چه در زندگی شخصی، چه در زندگی حرفه‌ای یا هر زمینه دیگری- کلمات و جمله‌های زیبا و هوشمندانه‌ی او ممکن است تنها چیزی باشد که به شنیدن آن نیاز داریم. چند جمله‌ی آموزنده و الهام‌بخش از او را در ادامه می‌خوانید:

  • برای وقت‌هایی که از برداشتن اولین قدم می‌ترسی

«گاهی اوقات که باید کاری را انجام دهم که تابه‌حال نکرده‌ام، از درون به خود می‌لرزم. اما درنهایت آن را انجام می‌دهم چون مطمئنم کار غیرقابل انجامی نیست. من در زندگی‌ام کارهای زیادی را با همین روال به سرانجام رسانده‌ام.»

  • برای وقت‌هایی خودت را دائم با دیگران مقایسه می‌کنی

«من فکر می‌کنم پختن شیرینی هم شبیه کاری است که ملکه ویکتوریا در اداره یک امپراطوری انجام می‌دهد. هیچ تفاوتی در اینکه چقدر یک کار را با جدیت انجام دهید وجود ندارد. به همان میزان به دستاوردهایتان در زندگی خواهید رسید.»

  • برای وقت‌هایی که نمی‌دانی از کجا شروع کنی

«یاد گرفتن مهارت‌های جدید همان ساده‌سازی مهارت‌های قدیمی است که می‌توان باهم ترکیبشان کرد و با آن‌ها کارها را سریع‌تر انجام داد، نه لزوماً سخت‌تر.»

  • برای وقت‌هایی که می‌خواهی آماده‌ شوی و به دنبال رؤیاهایت بروی

«به‌محض اینکه درک کنی علاقه و اشتیاق اصلی‌ات را شناخته‌ای، روی خودت سرمایه‌گذاری کن. سعی کن بفهمی چه چیزهایی را باید یاد بگیری، چه چیزهایی را تجربه کنی و در آن‌ها تخصص پیدا کنی تا درنهایت بتوانی کاری را انجام دهی که قلبا از انجام آن احساس شادی و لذت داشته باشی. کاری که بتواند هم ازنظر روحی و هم ازنظر مالی احساس رضایت و شادمانی برایت داشته باشد.»

  • برای وقتی‌که دایره اطرافیانت را شکل می‌دهی

«برای همکاری به دنبال افرادی باش که بااستعداد، پرانرژی، باصداقت، خوش‌بین و سخاوتمندند.»

  • برای وقت‌هایی که فکر می‌کنی بدترین اتفاق برایت رخ داده

«خوب فکر می‌کنی شیرینی‌ات کیفیت لازم را ندارد؟ آن را به برش‌های کوچک‌تر تقسیم کن، وحشت‌زده نشو، خونسردی‌ات را حفظ کن و همه‌چیز را تحت کنترل بگیر.»

  • برای وقت‌هایی که از تغییر می‌ترسی

 «هرقدر بیشتر خودت را با شرایط متفاوت وفق بدهی، انسان جالب‌تر و هیجان‌انگیزتری خواهی بود»

جلوی دوربین رفتن

مارتا استوارت در حقیقت زندگی خود را به یک امپراطوری تجارت تبدیل کرد، و تغییری ماندگار در نگاه آمریکایی‌ها به آشپزی، دکوراسیون خانگی، باغبانی و سرگرمی ایجاد کرد. به اعتقاد خودش، کتاب‌هایی که نوشته است، کتاب‌هایی رؤیایی به نظر می‌رسند اما درعین‌حال بسیار کاربردی‌اند. چون افراد مختلف می‌توانند از دستورهای غذایی و ایده‌های کتاب‌هایش در زندگی روزمره استفاده کنند.

« آنچه که من به مردم ارائه می‌دهم، خیالی نیست بلکه یک واقعیت است که شبیه خیال و رویا به نظر می‌رسد»

1 دیدگاه برای “مارتا استوارت میلیاردر خانه دار

  1. اشتراک‌ها: مسیر موفقیت پس از ورشکستگی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *