تکنیک های افزایش حافظه

روش‌های تقویت حافظه بسیارند و راحت‌تر از آن‌که تصور شوند. فقط کافی است به کار ببندید و خوب عمل کنید تا نتیجه مطلوب را دریافت نمایید.

حافظه هم نیازمند ورزش است مانند دیگر عضله‌های بدن و چه بسا بیشتر از بقیه. اگر حافظه درست کار نکند، ممکن است فرد در راه رفتن و معمولی‌ترین کار های خود نیز دچار مشکل شود! این جدی است و شوخی نگیرید.

از طرفی اگر بدانید چقدر روش‌های تقویت حافظه راحت هستند حتماً استقبال می‌کنید. این را هم یادآور شویم که در روابط اجتماعی نیز، مردم باکسی که حافظه خوبی دارد در کل رفتار بهتری دارند، تا کسی که مدام فراموش می‌کند.

بعضی هم البته موضوعات بسیاری در ذهن خود دارند، اما پراکنده است و درست بسته‌بندی و فایل‌بندی نشده است. برای همین نمی‌توانند بهترین استفاده را از آن انجام بدهند.

هر فردی باید ببیند دلیل ضعف حافظه‌اش چیست؟!

گاهی خود حافظه مشکلی ندارد، بلکه مسائل دیگر حافظه را ضعیف و دچار اختلال کرده است. البته شاید هم شما حافظه خوبی داشته باشید که چه بهتر، می‌توانید برای تقویت آن اقدام نمایید.

راههای تقویت حافظه

راههای تقویت حافظه
 • راه اول، یادداشت کنید.

یادداشت کردن راحت‌ترین کار برای ایجاد خلأ ذهنی است. گاهی لازم است به این حافظه استراحت بدهیم تا تقویت شود.

همه آنچه میدانید را بنویسید تا جایی که در درون خود احساس آرامش کنید و از هرج‌ومرج‌ها مقداری راحت شوید.

مخصوصاً خانم‌های خانه‌دار از این تکنیک بسیار استفاده کنند چون مؤثر است. در دوران مدرسه به این می‌گفتند فیش‌برداری. 

 

یادداشت کردن

 

 • راه دوم، بگویید.

در دین ما گفته می‌شود، زکات علم به یاد دادن آن به دیگران است.دقیقاً هم همین است.

شما با یاد دادن دانسته‌هایتان به دیگران، آن‌ها را از دست نمی‌دهید، بلکه در ذهن خود تثبیت می‌کنید.

کافی است یک گوش شنوا پیدا کنید و برایش تعریف کنید. همه موضوعاتی که دوست دارید در ذهنتان تثبیت شود و باقی بماند را بگویید. حتی ساده‌ترین نکات را هم به زبان آورید چون در آینده استفاده می‌شود.

گفتن دانسته‌ها به دیگران سبب می‌شود تا دانسته‌ها در ذهنتان طبقه‌بندی‌شده، دسته‌بندی و بهینه‌تر استفاده شود. گاهی اوقات با گفتن دانسته‌ها به دیگران باعث می‌شود بفهمیم چه نکاتی را از قلم انداخته‌ایم، و کدام قسمت‌ها را اشتباه کرده‌ایم.

 

یاددادن به دیگران

 

 • راه سوم، خود را مجبور به حفظ کردن کنید.

مثلاً شماره تلفن‌های موبایلتان را چندین بار تکرار کنید تا حفظ شوید. و یا از روی کتاب لغت انگلیسی، چند لغت را یادداشت کنید تا هرروز مجبور به یادگیری و حفظ شوید.

می‌توانید کلماتی را انتخاب کنید که در ارتباط با زندگی‌تان هستند و کاربرد دارند. مثلاً اگر خانم خانه هستید، کلمات مربوط به آشپزخانه را یاد بگیرید و تمرین کنید. و اگر آقا هستید و در محل کار، کلمات مربوط به میز کارتان را از لغت‌نامه پیدا کنید و حفظ کنید.

اگر پدر یا مادر هستید، می‌توانید لغات مربوط به حیوانات و یا گل‌ها را حفظ کنید و یا فرزندتان تمرین کنید.

 

 • راه چهارم، کارهایی که دوست ندارید را انجام دهید.

کار هایی در خانه و یا محل کار هستند که یا دیر انجام می‌دهیم، یا حوصله‌شان را نداریم. این کار ها گرچه ظاهراً از شرشان خلاص می‌شویم، اما خوب است بدانید در عمل درگیری ذهنی ایجاد می‌کنند. و تمرکز حافظه را کم می‌کنند.

مدتی مقابل عادت‌های نادرست خود بایستید. مثلاً اگر برای کتاب خواندن بی‌حوصلگی به خرج می‌دهید، خود را ملزم به خواندن یک صفحه کتاب در روز کنید. و یا اگر برای شستن لباس‌ها، دیر اقدام می‌کنید، خود را مجبور کنید این بار اول از همه لباس بشورید.

شاید لازم باشد برنامه روزانه‌تان را تغییر دهید. شاید هم مورد جدیدی درباره کارتان هست که باید یاد بگیرید و مدام عقب می‌اندازید. عقب انداختن کار ها، چیزی را حل نمی‌کند، بلکه سخت‌تر می‌کند. کاری که باید تازه‌تازه انجام داد، اگر دیر انجام شود، ممکن است تلخ شود و از مزه بیفتد. خیلی چیزها تاریخ‌مصرف دارد.

 

 • راه پنجم، کتاب بخوانید.

کتاب خواندن دنیای جدیدی به روی انسان باز می‌کند. پیدا کردن اطلاعات جدید در یک کتاب، خود انگیزه‌ای برای زندگی کردن و انجام فعالیت‌های بیشتر است. مهم‌تر از همه، کتاب خواندن آرامش می‌دهد.

گاهی ضعف حافظه درنتیجه نداشتن تمرکز لازم و آرامش است. کتاب بهترین دوست شما خواهد بود. توصیه می‌کنیم هم‌زمان با کتاب خواندن، نت‌برداری کنید. تا ذهنتان جمع شود و دوباره دانسته‌هایتان را به‌راحتی به دیگران آموزش دهید.

 

 • راه ششم، ورزش کنید.

شاید لازم است برای خود خلأ روحی ایجاد کنید. انرژی‌های منفی زائد را از خود دور و انرژی مثبت و هوای تازه را جایگزین کنید.

 

 • راه هفتم، در یک کلاس آموزشی ثبت‌نام کنید.

شاید لازم دارید یک مهارت تازه کسب کنید. شاید باید حس اعتمادبه‌نفس در شما تقویت شود. مخصوصاً اگر یافته‌های قدیمی خود را با دیگران درمیان گذاشتید، رفتن به یک کلاس آموزشی و ارتباط با دیگر افراد به ارتقاء حافظه شما کمک بسیاری خواهد کرد. پس آپدیت باشید.

 

 • راه هشتم، مغزتان را بازی دهید.

بازی‌های تمرکز و تقویت حافظه بسیاری در اینترنت دیده می‌شود که از آن با BrainHQ یاد می‌شود. اوقات اضافه‌تان را بازی کنید. گاهی باید کودک بود!

 

 • راه نهم، به سفر و یا تفریح بروید.

شاید لازم دارید برای چند ساعت یا چند روز تمامی زندگی روزمره خود را فراموش کرده و خود را refresh کنید. با خانواده خود صحبت کنید تا تخلیه روحی شوید.

دورهم به یک مسافرت بروید تا همه احساس خوشبختی و لذت از زندگی را داشته باشید. افراد برونگرا زندگی سختی دارند. گرچه بعضی موضوعات را باید در دل خود نگه داشت، اما نه همه.

بسیاری از موضوعات را باید مطرح کرد تا توسط اعضای خانواده حتی کوچک‌ترین فرد خانواده مورد بررسی قرار گیرد. در نظر بگیرید شاید دارید اشتباه فرض می‌کنید و لازم است در خلال صحبت‌ها و اظهارات دیگران آن را متوجه شوید.

 

 • راه دهم، ببینید چی می‌خورید!

گاهی افراد خوراکی‌هایی می‌خورند که به ضعف حافظه کمک می‌کند. مخصوصاً خوردن سردی جات بسیار اذیت کننده است.

البته به عنوان استثنا بگوییم کسی که دچار رنج و اندوهی هست، مثلاً ورشکست شده و یا کسی را از دست داده، شاید بهتر باشد خوراکی‌هایی بخورد که فراموش کند. مثلاً کنجد باعث فراموشی است. و یا ارده که معمولاً در صبحانه ایرانی‌ها پیدا می‌شود. ولی به عنوان مثال خوردن ماهی به تقویت حافظه و هوش کمک بسیاری می‌کند، فسفر موجود در ماهی را از دست ندهید.

همچنین عسل نیز یکی دیگر از تقویت کننده‌های حافظه است که اثر بسیاری هم دارد.

 

 • راه یازدهم، در بین ساعت مطالعه و کارتان حتماً وقت استراحت بگذارید.

عجله که ندارید!

کسی هم دنبالتان نکرده.

پس پشت سر هم کار نکنید و مطالعه نکنید. بگذارید این ذهن بیچاره استراحت کند.

 

 • راه دوازدهم، ذهنتان را جمع‌وجور کنید.

اگر شما دارای چندین استعداد و یا علم هستید، و در یاد دادن آن به دیگران دچار مشکل هستید، یعنی ذهن شما فایل‌بندی نشده است و منظم نیست.

راه‌حل درست این است که یک‌بار بنشینید و از موضوع اول شروع کنید به‌مرور.

وقتی تمام شد و نت‌برداری هم کردید، بروید سراغ موضوع بعدی. به همین ترتیب تا آخر.

یک‌بار برای همیشه باید این کار را انجام دهید. تا در کلاس درس هم بهتر حاضر شوید.

 

 • راه سیزدهم، مفاهیم را تجسم کنید.

شکل‌ها، فیلم‌ها و کلیپ‌ها بیشتر از متن‌ها در ذهن می‌مانند. سعی کنید متنی که می‌خوانید را تجسم و تصور کنید. و برایش شکل بکشید. می‌توانید بین چند دانسته ارتباط موضوع برقرار کنید.

مترادف‌ها را پیدا کنید. به خود بگویید که موضوع فعلی، در ادامه موضوع قبلی است.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *