برای آشنایی با کوچینگ شاید بهتر باشد پیش از هر چیز بدانیم کوچینگ چه نیازی از ما برطرف می کند؟ یا به عبارت بهتر چرا به کوچ حرفه ای نیاز داریم؟

اکثر ما دیده‌ایم که در مسابقات و میادین ورزشی، چطور یک قهرمان، با قدرت و سرعت مثال زدنی تمام توجه‌ها را به خود جلب می‌کند و در زمین مسابقه می‌درخشد.

در نگاه اول آنچه که تماشاگران را حیرت‌زده می‌کند و به‌تحسین وا می‌دارد، توانایی فردی ورزشکار است. اما اتفاق اصلی پس از پایان مسابقه رخ می‌دهد. در لحظه‌ای که قهرمان ورزشی و پشت سرش تمام دوربین‌ها به سوی مربی حرکت می‌کنند. شخصی که پیش از این، تمام مدت با تمرین‌ها و راهنمایی‌هایش ورزشکار را به مرحله‌ای رسانده که همه رقبایش را پشت سر بگذارد.

در این لحظه برای تمامی افرادی که شاهد این صحنه هستند یادآوری می‌شود نقش یک مربی ( کوچ حرفه ای ) در به کارگیری درست و توانایی‌های یک ورزشکار و تبدیل او به یک قهرمان ورزشی، تا چه حد پررنگ و تعیین‌کننده است.

کوچ حرفه ای

هرکدام از ما یک قهرمان هستیم

نکته اینجاست که فقط ورزشکاران حرفه‌ای نیستند که نیاز به یک مربی و راهنما دارند تا بهترین عملکرد خود را نشان دهند. هر کدام از ما نیز خیلی از اوقات در زندگی به شخصی نیاز پیدا می‌کنیم که از راهنمایی‌هایش در مسیر انتخاب‌های مهم و تاثیرگذار زندگیمان استفاده کنیم.

مسئله‌ای که بیشتر ما با آن مواجهیم، این است که افراد مختلف، از دید خودشان و تجربه شخصی که در زندگی پشت سر گذاشته‌اند، ما را راهنمایی می‌کنند و به همان مسیری که از نظر خودشان درست است هدایت می‌کنند. اما این راهنمایی‌ها تا چه حد می‌تواند کاربردی باشد؟

مسیر موفقیت هرشخص با دیگران متفاوت است

آن چیزی که به بهترین نحو می‌تواند ما را در مسیر زندگی به سمت انتخاب‌های درست و عملکرد بهتر هدایت کند، این است که، ویژگی‌ها، توانایی‌ها و نقاط ضعف و قوتمان را بشناسیم و با توجه به تمام این عوامل تلاش کنیم مسیر و هدف مشخصی برای خودمان در نظر بگیریم. اما به دست آوردن این شناخت مرحله آسانی نیست و کوچ حرفه ای یا رهیار دقیقا قرار است در همین مرحله به کمک ما بیاید.

خودشناسی چیزی نیست که بتواند به تنهایی توسط دیگری اتفاق بیفتد، پس کوچ تلاش می‌کند تا با پرسش‌های مناسب و دقیق، ذهن مراجع را به تفکر وادار کند تا طی همین فرایند، مراجع به پاسخ سوال هایش برسد و دیدگاه شفاف‌تری نسبت به خودش پیدا کند.

ویژگی‌های یک کوچ حرفه‌ای را بهتر بشناسیم

یک کوچ  حرفه ای شخصی است که مراجع را آموزش می‌دهد تا بتواند هر چه بهتر قابلیت‌های خود را بشناسد. این موضوع نیازمند این است که مراجع بتواند راحت و شفاف درباره خودش صحبت کند پس کوچ حرفه‌ای شخصی است که یک شنونده خوب باشد.

از سوی دیگر، چیزی که شما را ترغیب می‌کند تا هرچه بیشتر درباره خودتان راحت و ساده صحبت کنید این است که اطمینان داشته باشید شنونده بابت گفته‌هایتان شما را قضاوت نمی‌کند. این خصوصیت برای یک کوچ حرفه ای ، بسیار کلیدی است.
خیلی از ما به طور ناخودآگاه ترجیح می‌دهیم حتی با اعضای خانواده که نزدیک‌ترین افراد به ما هستند، درباره دل مشغولی هایی که ذهنمان را درگیر می‌کنند صحبت نکنیم؛ چرا که احساس می‌کنیم ممکن است از سوی آنها مورد قضاوت یا سرزنش قرار بگیریم.

اما یک کوچ حرفه‌ای این توانایی را دارد که بدون داشتن پیش فرض قبلی و قضاوت‌های نابجا حرف های شما را بشنود و در مسیر آموزش و راهنمایی، همراهیتان کند.

کوچ حرفه ای

بزرگترین مسئولیت یک کوچ حرفه ای ، شناخت انگیزه‌ها و قابلیت‌های مراجع و در مرحله بعدی تقویت آنهاست ، تا قابلیت‌های بالقوه شخص بتوانند به فعل و کاربردی شوند و در مسیر تحقق اهدافی که برای خود در نظر گرفته است به کمکش بیایند.

در خیلی از موارد افراد به دلیل اینکه شناخت کافی از خود ندارند، از ویژگی‌های مثبت و توانایی‌هایشان بی‌اطلاع‌اند یا اعتمادبه‌نفس کافی را برای به کارگیری این توانایی‌ها در مسیر رسیدن به اهداف خود را ندارند. در چنین شرایطی، بزرگترین نیاز فرد این است که شخصی با دانش و حرفه‌ای در کنارش باشد تا در هر لحظه‌ای که نیاز به راهنمایی و انگیزش داشت، از رهیار خود ( کوچ حرفه ای )کمک بگیرد.

توصیه ما در همین لحظه خواندن این مقاله است : نیازهای ذاتی انسان چطور باعث ایجاد و رشد کوچینگ شد؟

روند پیشرفت: از خوب به عالی

یکی از تصورات اشتباهی که در این باره وجود دارد، این است که فقط کسانی باید از راهنمایی و همراهی کوچ استفاده کنند که در حال حاضر عملکرد خوبی از جهات مختلف در زندگی خود ندارند و به نوعی سردرگم هستند. در حالی که واقعیت و سابقه کوچینگ در دنیا خلاف این نکته را نشان می دهد.

بسیاری از مدیران و رهبران سازمان ها که به طور کلی انسان های موفقی در حوزه خودشان محسوب می شوند، در مسیر کاری یا زندگی شخصی خود از حضور یک کوچ حرفه ای استفاده کرده‌اند. به این دلیل که یکی از کارکردهای کوچینگ، تغییر عملکرد افراد از خوب به عالی است.

بنابراین افراد موفقی که تمایل دارند بیش از پیش در عرصه های مربوط به کار، زندگی شخصی و… بدرخشند و موفق‌تر باشند، به راحتی با داشتن یک کوچ حرفه‌ای مسیر موفقیت را نه لزوما آسان تر اما سریع‌تر و با آگاهی بیشتر طی می‌کنند.

کوچ حرفه ای

کوچ را با روانشناس و روانکاو اشتباه نگیریم

در مقابل این مسئله، افرادی قرار دارند که به اشتباه تصور می کنند در کنار یک کوچ می‌توانند درگیری‌های ذهنی و گره هایی که از قبل در روح و روان خود دارند را ترمیم و درمان کنند. وقتی می‌گوییم یک کوچ حرفه‌ای یک شنونده حرفه‌ای هم هست، به این معنی نیست که کوچ قرار است مانند یک روانشناس یا روانکاو به درگیری های ذهنی ما گوش دهد و مسائلی که از گذشته در ذهنمان باقی مانده را حل و فصل کند.

به طور کلی فرایند کوچینگ فرایندی است که چشم به آینده دارد نه به گذشته. شخصی که از گذشته گره های حل نشده‌ای در ذهنش وجود دارد بهتر است پیش از هرچیز با تلاش خود یا با کمک یک مشاور و روانشناس، دغدغه‌هایی که مربوط به گذشته‌ی زندگی‌اش هستند را حل کند و سپس برای ادامه مسیر و چشم اندازی که برای آینده خود متصور است، از یک کوچ حرفه‌ای بهره بگیرد.

 

coaching

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که مراجع لزوماً قرار نیست با حضور کوچ  حرفه ای مسیر آسان‌تری را تجربه کند. حتماً از ورزشکار های حرفه ای شنیده‌اید که چه تمرین های سختی را پشت سر می‌گذارند و مربی تا چه حد آنها را تحت فشار قرار می‌دهد تا به بهترین عملکرد خود دست پیدا کنند.

مسیر موفقیت هیچگاه مسیری آسان و بی‌زحمت نبوده است. نکته اینجاست که وقتی هدف مشخص و متناسب با توانایی‌هایمان داشته باشیم، انگیزه بسیار بیشتری برای پشت سر گذاشتن سختی های مسیر خواهیم داشت.

تمامی این موارد یعنی  کشف توانایی ها ، کشف نقاط ضعف و بهبود آنها، تعیین هدفی متناسب با انگیزه ها و قابلیت ها و خودآگاهی البته با حضور فردی که در این مسیر، راهنمایی‌ها و انگیزه های لازم را برایمان فراهم کند، قطعات پازلی هستند که در کنار هم می توانند تصویری روشن و امیدوار کننده از حال حاضر و آینده برایمان بسازند.

 

 

1 دیدگاه برای “یک کوچ حرفه‌ای چگونه ما را در مسیر رسیدن به اهدافمان همراهی می‌کند؟

  1. سمیرا علوی گفته:

    مقاله خوب و مفیدی بود و ممنونم از شما . فقط جلسات کوچینگ شما چطوری و کجا برگزار میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

دیدگاه‌ها بسته شده است.