حرفه‌ای بودن یا نبودن یک کوچ را چطور می‌توان فهمید؟_ راههای تشخیص کوچ حرفه‌ای 

اگر بخواهید برای یک مسئله‌ی نه‌چندان مهم و تعیین‌کننده از کسی مشورت بگیرید، مثلاً انتخاب غذا از منوی یک رستوران بین‌المللی که برای اولین بار می‌خواهید غذاهایش را امتحان کنید، برای نظرخواهی و مشورت چه کسی را انتخاب می‌کنید؟ گارسونی که کنار میزتان ایستاده یا مردی که در میز کناری منتظر آماده شدن سفارشش نشسته است؟ احتمال بسیار زیاد شما گارسون رستوران را فرد مناسب‌تری برای مشورت و نظرخواهی به‌حساب می‌آورید چون او را آشناتر به این حوزه حدس می‌زنید.

حالا تصور کنید گارسون جواب روشنی به شما نمی‌دهد و انتخاب را به خودتان واگذار می‌کند. اگر هیچ شناختی روی آیتم‌های منوی رستوران نداشته باشید، آیا از مشتری میز کناری می‌پرسید؟ احتمالاً خیر، چون باوجوداینکه خودتان هیچ شناختی از طعم‌ها و غذاهای رستوران موردنظر ندارید، نمی‌توانید حدس بزنید که آیا لزوماً مشتری میز کناری، از شما اطلاعات بیشتری داشته باشد یا سلیقه‌اش با شما هماهنگ باشد و بتوانید روی پیشنهادش حساب کنید یا خیر. شاید درنهایت ترجیح بدهید یک انتخاب کاملاً از روی شانس انجام دهید تا اینکه با فردی مشورت کنید که ازنظرتان احتمالاً صلاحیتی برای اظهارنظر درباره‌ی موضوع ندارد.

کوچ حرفه ای

هدف از بیان این موضوع، نشان دادن حساسیت افراد، روی انتخاب کسانی است که به‌عنوان مشاور و راهنما انتخاب می‌کنند. خواه در موضوع کم‌اهمیتی مثل انتخاب یک وعده‌غذا، خواه در انتخاب‌های مهم زندگی مثل انتخاب شغل. در این شرایط اگر بخواهیم فردی را به‌عنوان کوچ (مربی) در هر زمینه‌ای مثل زندگی شخصی، زندگی شغلی و یا تحصیلی‌مان انتخاب کنیم، حتماً معیارهای متنوعی را به‌طور خودآگاه و ناخودآگاه در او بررسی خواهیم کرد، در این مطلب می‌خواهیم بدانیم یک کوچ حرفه‌ای کیست و برای تشخیص اینکه آیا فرد موردنظر گزینه‌ی مناسبی برایمان هست یا خیر چه مواردی را باید بررسی کنیم؟

یک کوچ حرفه‌ای از اشتیاق و اعتمادبه‌نفس، سرشار است

کوچ حرفه‌ای تا حدی از خود انرژی و اعتمادبه‌نفس نشان می‌دهد که این هیجان و انرژی مثل یک ویژگی مسری به شما هم منتقل می‌شود. این اعتمادبه‌نفس معمولاً از موفقیت‌های پیشین آن‌ها نشأت می‌گیرد. آن‌ها معمولاً تجربه‌های پیشین خود را از افراد و سازمان‌هایی که در مسیر درست موفقیت قرارگرفته‌اند برایتان شرح می‌دهند. این مهارت مجذوب کردن افراد با تعریف کردن از داستان موفقیت دیگران، یکی از ویژگی‌های مهم کوچ‌های حرفه‌ای است تا از طریق این ابزار شگفت‌انگیز بتوانند انگیزه‌ی لازم را در شما به وجود بیاورند و کاری کنند که بتوانید هدفتان را هرچه بیشتر قابل‌دسترسی ببینید و دیگر  برایتان یک رؤیا نباشد.

کوچ حرفه ای

به این تکنیک و فلسفه‌ی کوچینگ ایمان داشته باشید، چون تأثیرش را احساس خواهید کرد. نظریه‌ای وجود دارد درباره‌ی راهنمایی و هدایت افراد با ارائه‌ی مثال که دقیقاً به همین موضوع اشاره دارد. این نظریه می‌گوید قدرتمندترین و تأثیرگذارترین کلامی که رهبرها می‌توانند به زبان بیاورند تا افراد را به انجام یک کار یا به دست آوردن یک ویژگی یا مهارت تشویق و ترغیب کنند، این است که همان ویژگی را در افراد یا سازمان‌های دیگر مثال بزنند و نمونه‌هایی را به‌عنوان الگو معرفی کنند.

 به شما کمک می‌کند که بتوانید آینده‌تان را تجسم کنید

شاید در نگاه اول یک فرایند ساده به نظر برسد اما فکر می‌کنید چند نفر از شما در جواب این سؤال که «دوست داری سه سال دیگر چه موقعیت شغلی و چه درآمدی داشته باشی؟» پاسخ واضح و روشنی دارند؟ بخشی از آن ممکن است که به ناپایدار شرایط بیرونی مرتبط باشد اما چیزی که نمی‌توان انکار کرد این است که برخی از ما توانایی تصور کردن، مجسم کردن آینده و داشتن یک هدف واضح و شفاف در بازه‌ی زمانی مشخص را نداریم. بهترین کوچ‌ها‌ی حرفه‌ای افرادی هستند که بهترین شنوندگان و استراتژیست‌ها هستند. آن‌ها تخصص دارند که شمارا در مسیر صحیح رشد قرار دهند. از چه راهی؟ آن‌ها یاد گرفته‌اند که اهداف شمارا با دقت بشنوند، و این اهداف را به گام‌های عملی تبدیل کنند. علاوه بر این، کمکتان می‌کنند تا استراتژی‌هایی برای افزایش سطح موفقیتتان داشته باشید و از قدرت‌ها و توانایی‌های اطرافیانتان هم بتوانید در مسیر رشد استفاده کنید.

پس به یاد داشته باشید وقتی با کوچتان درباره‌ی آینده صحبت می‌کنید، چشم‌اندازی روشن و واضح برای خودتان در نظر بگیرید و بدانید دقیقاً دنبال رسیدن به چه چیزی هستید. یک کوچ حرفه‌ای کمک می‌کند که بتوانید گام‌های عملیِ رسیدن به هدفتان را هم تشخیص دهید.

کوچ حرفه‌ای تجربه‌های عمیقی از زندگی دارد که می‌تواند مؤید درستی دیدگاه و راه‌حل‌هایش باشد

سؤالات سخت را بدون ترس بپرسید. به یاد داشته باشید که می‌خواهید یک مشاور قابل‌اعتماد برای انتخاب مسیر زندگی و کوچینگ ابعاد مختلف زندگی‌تان انتخاب کنید که تأثیر مهمی در زندگی‌تان خواهد داشت، بنابراین طبیعی است که بخواهید مطمئن شوید او یک فرد فوق‌العاده خواهد بود. مثلاً در مورد ازدواج و خانواده، سبک زندگی، تغذیه، ورزش و سایر زمینه‌هایی که در آن‌ها دغدغه دارید صحبت کنید و البته، فراموش نکنید که صفحات شبکه‌های اجتماعی‌شان را هم بررسی کنید، شاید اطلاعات جالبی در آن‌ها دیدید که در انتخاب یک کوچ حرفه‌ای مؤثر باشد.

البته این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که هر کوچ، حتی کوچ‌های بسیار حرفه‌ای، بازهم نقاط قوت و ضعف خاصی دارند. هیچ کوچی متخصص در تمام زمینه‌های زندگی و کوچینگ نیست، بنابراین تحقیق کنید که آیا گزینه‌ی موردنظرتان، از نقاط قوت و تخصص‌های موردنیاز شما برخوردار است یا خیر.

در پایان باید گفت اغلب رهبران موفق و افراد پر دستاورد می‌دانند که وقتی علاوه بر تلاش‌های خودتان، نگاهی از بیرون روی شما و کارهایتان نظارت داشته باشد، چقدر در تسهیل روند موفقیت مؤثر است. وقتی از دیدگاه و بینش یک کوچ نسبت به خود و کارهایتان بهره بگیرید، پیدا کردن و طی کردن راه موفقیت سریع‌تر اتفاق می‌افتد و بهتر حفظ می‌شود. به همین دلیل بسیاری از متخصصان به دنبال استفاده از خدمات کوچ حرفه‌ای و جلسات کوچینگ هستند.

یک کوچ حرفه ای می‌تواند آن چیزی را ببیند که شما نمی‌توانید ببینید.

وقتی کوچ شما زندگی‌تان را بررسی می‌کند، سؤال می‌پرسد و سعی می‌کند حقایق را درموردتان جمع‌آوری کند، ارائه‌ی راه‌حل‌ها شروع می‌شود. یک کوچ حرفه‌ای به شما کمک می‌کند تا گزینه‌ها و تصمیماتی را که می‌توانید برای پیشرفت زندگی، رهبری و سازمان تحت مدیریتتان بگیرید، به‌طور واضح ببینید. او طی فرایند کوچینگ، دانش و تجربه رهبری را برایتان به همراه می‌آورد، بینش تازه‌ای نسبت به وضعیت و شرایط ارائه می‌کند و گستره‌ی ذهنتان را وسیع‌تر می‌کند تا با ذهنی روشن و باز، بلندپروازانه به‌سوی اهداف و مسیرتان حرکت کنید.

 

1 دیدگاه برای “یک کوچ حرفه‌ای چه ویژگی‌هایی دارد؟

  1. اشتراک‌ها: راهنمای گام به گام کوچینگ توسعه فردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *