«خونسردیت رو حفظ کن!» این جمله را احتمالا بارها و بارها شنیده‌اید. عمل کردن به همین جمله‌ی ساده‌ی چندکلمه‌ای ، گاهی سختترین کارها به حساب می‌آید.

افراد در مقابل بحران‌ها و شکست‌ها واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند. شاید خودتان تجربه کرده باشید یا در میان اطرافیان دیده باشید که یک فرد پس از تجربه‌ی شکست، چقدر سخت عادی به زندگی بازمیگردد. البته این ویژگی درمیان همه یکسان نیست.

برخی امیدشان را به ادامه‌ی زندگی از دست می‌دهند و تا مدت‌های طولانی از همه چیز دلسردند، اما برخی دیگر می‌توانند ذهنشان را کنترل کنند تا درمقابل یک بحران یا تجربه‌ی تلخ، انگیزه و امیدشان را برای ادامه‌ی مسیر از دست ندهند. وقتی از تاب آوری حرف می‌زنیم، منظورمان توانایی مقابله ذهنی یا عاطفی با بحران و یا بازگشت سریع به وضعیت پیش از بحران است.

از نظر روانشناختی، وقتی فرد بتواند از فرآیندهای ذهنی و رفتارهای خود در جهت حفظِ داشته‌ها و محافظت از خود در برابر اثرات منفی احتمالی عوامل استرس زا استفاده کند، از مهارت تاب آوری را در سطح بالایی برخوردار است.

مهارت تاب آوری

تحقیقات نشان داده که اگرچه به نظر می‌رسد برخی از افراد به طور طبیعی و در سیر اتفاقاتی که در زندگی تجربه می‌کنند، مهارت تاب آوریشان بالاتر می‌رود اما این مهارت هم اکتسابی است و می‌توان با دانستن چند تکنیک، آن را آموخت. در این مطلب چند تکنیک عملی تاب آوری را بررسی می‌کنیم:

تکنیک های عملی تاب آوری

1- هدف و معنایی برای زندگیتان پیدا کنید.

کاندیس لایتنر، پس از آنكه دختر 13 ساله‌اش را در تصادف با راننده مستی كه تازه از زندان به قید وثیقه بود، ازدست داد، انجمن «مادران علیه رانندگی در مستی» را تاسیس کرد.

شاید این جمله‌ی معروف توران میرهادی را شنیده باشید: «غم بزرگ را تبدیل به کار بزرگ کن.»

کاندیس لایتنر مصداق بارز این جمله است که تصمیم گرفت انرژی خود را در راه ایجاد آگاهی از خطرات ناشی از رانندگی در مستی متمرکز کند. او بعدها بیان کرد: “من به خودم در روز درگذشت دخترم قول دادم كه ​​برای مبارزه با این نوع قتل و کاهش تعداد آن در سالهای آینده اقدام كنم.”

مهارت تاب آوری

در مواجهه با بحران یا شکست بزرگ، پیدا کردن نوعی هدف و معنا می‌تواند نقش مهمی در بهبود شما داشته باشد. این ممکن است به معنای ارتباط و حضور بیشتر شما در اجتماع، تقویت معنویتتان یا شرکت در فعالیت‌هایی باشد که برایتان معنادار است.

2- نسبت به توانایی‌هایتان باور مثبت داشته باشید

اینکه درمورد تواناییتان در مقابله با استرسهای زندگی اعتماد به نفس داشته باشید، نقش مهمی در تاب آوری دارد.

تحقیقات نشان داده که عزت نفس شما در مقابله با استرس و بهبودی سریع پس از حوادث دشوار نقش مهمی ایفا می‌کند. پس سعی کنید نقاط قوت و موفقیت هایتان را به خودتان یادآوری کنید. حتی وقتی گزاره‌های منفی ناخواسته در ذهنتان شکل می‌گیرد، فوراً تمرین کنید و آنها را با موارد مثبت جایگزین کنید.

«من می توانم این کار را انجام بدهم» ، «من یک دوست / مادر / همسر عالی هستم» یا «من در کارم حرفه‌ای هستم» جملات ساده‌ای هستند که تکرارشان اثر شگفت‌انگیزی روی اعتماد به نفس ذهنیتتان نسبت به خودتان می گذارد.

3- ارتباطات اجتماعی قوی داشته باشید

داشتن افرادی که می‌توانید به آنها اعتماد کنید بسیار مهم است. انسان‌ها، هرقدر قوی، تا حدی به مراقبت عاطفی و روانی اطرافیان نیاز دارند. افراد حامی اطراف شما هم به عنوان یک عامل محافظتی در مواقع بحران عمل می‌کنند.

مهارت تاب آو

اگرچه به ظاهر، صحبت کردن در مورد موقعیتی با یک دوست نزدیک باعث برطرف شدن مشکلات شما نمی‌شود اما به شما امکان می‌دهد احساساتتان با کسی را به اشتراک بگذارید، حمایت و پشتیبانی او را حس کنید، بازخورد مثبتی دریافت کنید و راه حل های ممکن برای مشکلات خود بیابید. بنابراین داشتن حمایت اجتماعی برای سلامت روان و به تبع آن تاب آوری در برابر بحران‌ها تأثیر دارد

4- تغییر را در آغوش بکشید

انعطاف پذیری یک بخش اساسی از تاب آوری است. اگر توانایی سازگاری بیشتر را پیدا کنید، می‌توانید واکنش‌های مطلوب‌تر و منطقی‌تری در مواجهه با بحران‌های زندگی از خود نشان دهید.

افراد مقاوم اغلب از این اتفاقات به عنوان فرصتی استفاده می‌کنند تا بتوانند خودشان را در موقعیتی جدید رشد دهند. اگرچه برخی افراد ممکن است با تغییرات ناگهانی اصطلاحا خرد شوند و کنترل امور را از دست بدهند، افراد بسیار مقاوم قادر به سازگاری و شکوفایی در موقعیت‌های مختلف هستند.

تاب آوری

5-به خودتان توجه کنید

هنگامی که استرس دارید، ساده‌ترین کار و البته اشتباه‌ترین کار، نادیده گرفتن نیازهایتان است. از دست دادن اشتها، نادیده گرفتن ورزش و نداشتن خواب کافی، واکنش‌های شایع افراد در یک وضعیت بحرانی هستند.

حتی اگر هنوز درگیر مشکلتان هستید، روی ساختن مهارتهای خوددرمانی متمرکز شوید و برای فعالیت‌هایی که از آنها لذت می‌برید وقت بگذارید. اگرچه در عمل به همین سادگی که حرفش را می‌زنیم نیست اما تفاوت افراد قوی و مقاوم با افراد ضعیف در همین واکنش‌هایی است که هنگام بحران از آن‌ها سر می‌زند.

با مراقبت و توجه به نیازهای خود، سلامت و تاب آوری کلی شما تقویت شده و می‌توانید کاملاً آماده باشید تا با چالش‌های زندگی بهتر و قوی‌تر روبرو شوید.

6- مهارت حل مسئله را در خودتان تقویت کنید

تحقیقات نشان داده افرادی که قادرند راه‌حل‌های مختلفی برای مشکلاتشان بیابند، تاب آوری بیشتری در موقعیت‌های دشوار دارند. هروقت با یک چالش جدید روبرو شدید، لیستی از برخی راه‌های بالقوه برای حل مشکلتان تهیه کنید.

در مطالب قبلی وبسایت، درباره‌ی مهارت حل مسئله و برخی تکنیک‌های آن صحبت کرده‌ایم که می‌تواند برایتان مفید باشد.

مهارت حل مسئله

7- اهدافی را برای خودتان تعیین کنید

گاهی اوقات، قرار گرفتن در شرایط بحرانی واقعا هولناک است. حتی ممکن است غیرقابل تحمل به نظر برسد. اما افراد مقاوم قادر به دیدن و ارزیابی این موقعیت‌ها به‌صورت واقع بینانه هستند. به همین دلیل می‌توانند اهداف معقولی را برای مقابله با مشکلشان تعیین کنند.

وقتی متوجه می شوید که در یک وضعیت پیش‌بینی نشده و غافلگیرکننده قرار گرفته‌اید، یک قدم به عقب بردارید تا بتوانید به سادگی ارزیابی کنید دقیقا چه وضعیتی و چه شرایطی را پیش رو دارید. سپس با طوفان فکری، تمام راه حل های ممکن را بررسی کنید و سپس گام‌های عملی برای اجرای بهترین راه حل را در برنامه‌تان قرار دهید.

توانایی تقویت تاب آوری معمولا زمان‌بر است اما اگر هنوز نتوانسته‌اید به اندازه‌ی کافی در موقعیت‌های بحرانی به خودتان مسلط باشید، ناامید نشوید به تلاش ادامه دهید چون قطعا بی‌نتیجه نخواهد ماند.

 

 

 

1 دیدگاه برای “تاب آوری چیست و چرا یک مهارت حیاتی برای ادامه زندگی محسوب می‌شود؟

  1. اشتراک‌ها: یک راه شیرین و آسان برای مدیریت زمان_ تکنیک پومودورو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *