استرس چیست ؟

استرس به عنوان مفهومی که به طور روزمره از آن یاد می کنیم یک مکانیزم دفاعی است که افراد وقتی خواسته هایشان در موقعیت های مختلف (از جمله شرایط کاری، تحصیلی و روابط) از آن چه که توانایی پذیرش آن را دارند بیشتر می شود، آن را تجربه می‌کنند.

هر چیزی که تهدید، برای رفاه فرد محسوب شود می‌تواند برایش استرس ایجاد کند.

راههای کنترل استرس

استرس چطور به وجود می‌آید؟

 استرس لزوماً منفی نیست. و گاهی می تواند مفید واقع شود چراکه باعث تقویت نیرو و انرژی افراد می‌شود.

مثلاً شبهای امتحان یا وقتی فرصت کوتاهی برای تمام کردن یک کار در اختیار دارید، داشتن استرس کمک می کند کارها به موقع انجام شود.

وقتی با چالشی روبرو هستیم ، بخشی از پاسخ ما جسمی است. بدن با آماده کردن ما، برای ماندن و جنگیدن یا برای فرار در سریعترین زمان ممکن، توانایی‌هایمان را برای محافظت از خودمان در برابر خطرات بالقوه تقویت می‌کند. وقتی استرس داریم مقادیر قابل توجهی از مواد شیمیایی کورتیزول، آدرنالین و نورآدرنالین در بدن تولید می شود که اینها باعث افزایش ضربان قلب، افزایش آمادگی عضلات، تعریق و بالا رفتن هشیاری می‌شود.

عوامل استرس‌زا چه چیزهایی هستند؟

کنترل استرس

وقتی از عوامل استرس‌زا حرف می‌زنیم منظورمان عوامل محیطی است که این واکنش را تحریک می‌کنند. مثلا سر و صداها، رفتار پرخاشگرانه، ماشین پرسرعت، لحظه‌های ترسناک در فیلم‌ها یا حتی اولین دیدار با شخصی که قبلا او را ندیده‌ایم، می‌توانند از عوامل استرس‌زا باشند.

 از طرف دیگر استرس شدید، عواقب جبران ناپذیری برای سلامتی انسان با خود به همراه دارد. تضعیف سیستم ایمنی بدن، تاثیر منفی بر عملکرد سیستم قلبی عروقی و عصبی، و تاثیر شدید بر احساسات افراد تنها بخشی از عواقب به دوش کشیدن استرس مزمن محسوب می‌شود.

چطور می‌توانیم از تاثیر منفی استرس بر زندگی روزمره پیشگیری کنیم؟

 اگر مطلب پیشین وب سایت درباره‌ی طرز فکر و راه‌های تقویت طرز فکر رشد را خوانده باشید، می دانید که نباید استرس را به عنوان یک ویژگی ذاتی و مادر زادی به حساب آورد. در واقع هر توانایی از جمله توانایی کنترل استرس را می‌توانیم با تلاش و تمرین یاد بگیریم و در زندگی به طور عملی به کار ببندیم. در این مطلب باهم چند راهکار عملی و سالم را برای مدیریت استرس در موقعیت های مختلف بررسی می کنیم

چند راهکار عملی و سالم را برای مدیریت استرس

راههای مدیریت استرس

تغذیه

به مواد غذایی که وارد بدنتان می‌شود دقت داشته باشید چون تاثیر مستقیم روی هورمون‌هایتان  خواهند داشت. یک رژیم غذایی سالم و متعادل با میوه و سبزیجات فراوان به حفظ سیستم ایمنی در مواقع استرس کمک می‌کند. همانطور که غذای ناسالم باعث تضعیف سیستم ایمنی و افزایش استرس در شرایط سخت خواهد شد..

اولویت بندی

شاید برایتان پیش آمده باشد که به دلیل حجم زیاد کاری که باید در یک زمان مشخص انجام دهید، یا تعدد مسائلی که به طور همزمان با آن‌ها درگیر هستید، دچار استرس و اضطراب شوید. در این موقعیت‌ها، اولویت بندی مسائل، به طور معجزه‌واری روی مرتب شدن ذهن و کاهش استرستان تاثیر خواهد داشت.

برای سازماندهی لیست کارهایتان ، کمی وقت صرف کنید تا بتوانید مهمترین و کم‌اهمیت‌ترین کار را تشخیص دهید و لیست را به ترتیب اهمیت آن‌ها بنویسید. سپس به جای کارهایی که هنوز به پایان نرسانده‌اید، روی آنچه که انجام داده‌اید و تکمیل کرده‌اید تمرکز کنید.

اختصاص زمان به خود

خیلی از ما برای دیگران وقت کافی داریم اما به خودمان که می‌رسیم، انگار با بی‌اهمیت‌ترین موجود اطرافمان مواجه شده‌ایم و هرچیز دیگری به نیازهای خودمان اولویت دارد. اما این اشتباه‌ترین طرز فکر ممکن است.

این الزام را برای خودتان قائل باشید که هر روز مقداری زمان را تنها به خود اختصاص دهید. از این زمان می‌توانید برای سازماندهی زندگی، استراحت و دنبال کردن علایقتان استفاده کنید.

کاهش مصرف مخدرهای روانگردان و کافئین

دیگر نیازی به توضیح نیست که مخدرها راهی برای فرار از استرس نیستند بلکه در طولانی مدت آن را حادتر می‌کنند. مصرف کافئین هم به طور مستقیم روی میزان تپش قلب و استرس اثر دارد. نوشیدنی‌هایی مثل قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا سرشار از کافئین هستند که یا باید مصرف آن‌ها را قطع کنید یا تا حد امکان کاهش دهید.

تنفس و آرامش

فقط کسانی که از مدیتیشن ، ماساژ و یوگا استفاده کرده‌اند می‌توانند این را درک کنند که یوگا و مدیتیشن چه اثر شگفت‌انگیزی روی کاهش استرس دارد.

تکنیک های تنفس درست و ریلکسیشن می‌تواند آشفتگی درونتان را  آرام کند و کمک کند این آرامش را در بیشتر لحظات زندگیتان تجربه کنید. تنفس درست نیز بخش اصلی مراقبه ذهن آگاهی است.

صحبت کردن

ما خیلی از اوقات از قدرت ارتباط کلامی غافل می‌شویم. تابه‌حال دیده‌اید که یک زودپز چطور کار می‌کند؟ اول حجم عظیم بخار در آن جمع می شود و بعد با باز کردن یک منفذ، این بخار به آرامی از آن خارج می شود وگرنه ممکن است زودپز بترکد!

صحبت با خانواده، دوستان، همکاران کار و رئیستان در مورد افکار و نگرانی‌هایتان شبیه به همان منفذی عمل می‌کند که به شما کمک می‌کند تا استرس جمع شده در درونتان را رها کنید. صحبت با دیگران باعث می‌شود شما احساس راحتی کنید چون می‌دانید که “شما تنها نیستید”. حتی ممکن است از خلال همین صحبت‌ها متوجه شوید یک راه حل آسان که فکرش را نمی کرده‌اید وجود دارد.

توجه به علائم

گاهی ما آن‌چنان نگران مسئله‌ای که باعث ایجاد استرس می‌شود هستیم و تمام ذهنمان بر آن متمرکز می‌شود که متوجه تأثیرات منفی که خود استرس بر ذهن و بدنمان دارد نمی‌شویم.

توجه به علائم اولین قدم برای اقدام و مقابله با استرس و اضطراب است.

افرادی که به دلیل ساعات طولانی کار، استرس شغلی را تجربه می‌کنند، ممکن است لازم باشد قدمی به عقب بردارند. شاید وقت آن باشد که روند کاری خود را مرور کنند یا در مورد کاهش ساعات کار با مدیرانشان صحبت کنند.

سلاح ضداسترس خودتان را پیدا کنید

بیشتر افراد یک تکنیک شخصی دارند که به آنها کمک می کند آرامش داشته باشند؛ مانند خواندن کتاب، پیاده روی، گوش دادن به موسیقی یا گذراندن وقت با یک دوست یا حیوان خانگی. عضویت در گروه‌های اجتماعی مختلف یا سالن‌ها ورزشی هم به خیلی از افراد کمک می‌کند.

ایجاد ارتباطات اجتماعی

داشتن ارتباطات اجتماعی گسترده، افراد را به سوی داشتن سطح بالاتری از حمایت اجتماعی هدایت می‌کند، مثلا صحبت با همسایگان و دیگران در محله یا پیوستن به یک خیریه یا سازمان مذهبی از کارهایی است که کمک می‌کند ارتباطات اجتماعی آسانتر ایجاد شوند. حتی اگر در موقعیت فعلی احساس استرس و اضطراب ندارید، عضویت در یک گروه می‌تواند مانع از ایجاد استرس شود و در شرایط سخت، از نظر پشتیبانی روانی و عملی به کمکتان بیاید.

شبکه های اجتماعی آنلاین می توانند تا زمانی که جایگزین تماس رودررو نشوند، کمک کننده‌اند. چرا که به شما امکان می‌دهند تا با دوستان و اعضای خانواده که از شما دور هستند در تماس باشید.

در نهایت می‌توان گفت یکی از مخرب‌ترین موارد برای داشتن زندگی رضایت‌بخش، استرس مزمن است. اگر استرس در زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد، و به کار بستن تکنیک‌های معرفی شده نیز در کاهش آن اثری ندارد، بهتر است به دنبال درمان جدی‌تر آن باشید. مراجعه به روانشناس یا روانپزشک اغلب بهترین کمکی است که می‌توانید برای یادگیری مدیریت استرس به خودتان بکنید. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *