امروزه خیلی از افراد موفق در تلاشند که نشان دهند اگر در هر زمینه‌ای دستاوردی داشته‌اند با تکیه بر توانایی‌های خود و تلاش و سخت‌کوشی مداوم به آن دست یافته‌اند. دلیل این موضوع به رواج مفهومی به نام فردگرایی برمی‌گردد که امروزه در فرهنگ‌های مختلف طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما ما در این مقاله قصد داریم به اهمیت داشتن کوچ حرفه ای بپردازیم چرا مسیر موفقیت با داشتن کوچ حرفه ای تسهیل و کوتاه تر می شود

« انسان کاملا خودساخته » یک افسانه است !

اما از طرفی هم همه ما به خوبی از این نکته آگاهیم که در هر مسیری اگر به موفقیتی رسیده باشیم علاوه بر سعی و تلاش خودمان، از راهنمایی‌ها و توصیه‌های افراد متخصص و باتجربه کمک گرفته‌ایم تا کم‌تر از مسیر اصلی منحرف شویم و به ورطه آزمون و خطا نیفتیم.

کوچینگ و افراد موفق

 

چطور می‌توانیم فردی مورداعتماد برای کمک گرفتن بیابیم؟

در چنین مواقعی مسئله این است که پیدا کردن کسی که بتوانیم با اطمینان توصیه‌هایش را بشنویم و به مفید و کارساز بودن تمرین‌ها و تکنیک‌هایی که به ما آموزش می‌دهد اعتماد داشته باشیم کار آسانی نیست.

در این مواقع تنها می‌توان به کسانی اعتماد کرد که تجربه و دانش کوچینگ داشته باشند و بتوانند به عنوان یک رهیار حرفه‌ای در کنار ما گام بردارند و مسیر را برای ما روشنتر و هموارتر سازند.

افراد مشهور چطور از کوچ حرفه ای کمک گرفته‌اند؟

در این مطلب به این موضوع اشاره می‌کنیم که تعدادی از افراد مشهور و موفق چگونه از حضور یک کوچ در کنار خود برای رسیدن به یک زندگی هدفمند و پر از دستاورد، کمک گرفته‌اند.

توصیه اپرا وینفری برای  داشتن کوچ حرفه ای

اپرا وینفری و کوچینگ

نام اپرا یک برند رسانه‌ای عظیم است که در خیلی از مواقع حتی لازم نیست برای معرفی او از نام خانوادگیش استفاده کنیم.

این شهرت و اعتبار چشمگیر تنها از یک ایستگاه خبری محلی آغاز شد و اپرا وینفری را به یکی از معتبرترین مشاوران در زمینه‌های مختلف رسانه‌ای در سراسر آمریکا و حتی جهان تبدیل کرد.

اپرا در برنامه‌های مختلفی به عنوان یک الگوی موفقیت و فردی خودساخته تصویر شده است اما خود او بخشی از موفقیتش را به حضور مارتا بک، شخصی که به‌عنوان رهیار زندگی (life coach) در کنارش حضور داشته نسبت می دهد و یکی از طرفداران پرو پا قرص کوچ خود محسوب می شود. طی بیست و پنج سال گذشته او تعداد قابل توجهی از کوچ‌های حرفه‌ای را به طرفداران خود معرفی کرده و آنها را به شدت به داشتن یک کوچ حرفه ای  در مسیر زندگیشان توصیه کرده است.

مسیر موفقیت لئوناردو دی‌کاپریو با همراهی کوچ حرفه ای

دی‌کاپریو و کوچینگ

لئوناردو دی کاپریو بازیگر مشهوری که در سال های اخیر جایزه اسکار را نیز به لیست افتخاراتش اضافه کرد، فردی است که با حضور یک کوچ در کنار خود سعی کرده است بخش عمده‌ای از مسیر حرفه‌ای و زندگی شخصی خود را رو به پیشرفت باشد و کمترین شکست را در این راه تجربه کند.

تونی رابینز شخصی است که به عنوان کوچ، لئوناردو دی کاپریو را در این مسیر همراهی می‌کند و اگرچه دی کاپریو کسی نیست که به راحتی درباره تجربیاتش صحبت کند اما نتایج این تجربیات و تلاش ها برای تمام افرادی که اخبار سینما و این بازیگر را دنبال می‌کنند قابل لمس و مشهود است.

چیزی که در اینجا جلب توجه می‌کند، موفقیت‌های مقطعی و اتفاقی ( مانند یک بازی قوی در یک فیلم و برنده شدن جایزه اسکار) نیست بلکه داشتن کارنامه‌ای پر از موفقیت و دستاورد و حفظ یک مسیر رو به صعود با کمترین میزان شکست است.

 

مسلما مسیر موفقیت هیچ فردی شبیه به دیگران نیست و هر یک از ما شرایط زندگی و تجربه‌ی زیستی مخصوص به خود را داریم، بنابراین بسیار خوشایند است که بتوانیم مسیر خاص خود را از میان راه های گوناگون پیدا کنیم.

 آنتونی رابینر ، کوچ حرفه ای سرنا ویلیامز 

سرنا ویلیامز

الهه‌ی تنیس و پرافتخارترین بازیکن تنیس زن در جهان که در کارنامه حرفه‌ای‌اش توانسته با صدمات و آسیب‌های متعددی بجنگد، یکی از دیگر افرادی است که با همراهی تونی رابینز موفقیت های خیره کننده ای در مسیر زندگی خود داشته باشد.

در اینجا از لئوناردو دیکاپریو به عنوان یک بازیگر موفق به سرنا ویلیامز که ورزشکار در سطح حرفه‌ای و قهرمانی است رسیدیم و این مسئله نشان می‌دهد برای یک کوچ حرفه‌ای تفاوتی ندارد که شما چه تخصص یا چه کسب و کاری دارید، مدیرعامل یک شرکت بزرگ هستید یا ورزشکاری که در یک لیگ داخلی بازی می‌کند یا مادری که قصد دارد زندگیش را از یکنواختی درآورد و معنایی به آن ببخشد.
یکی از بزرگترین مبارزه های سرنا ویلیامز نه با حریف‌هایش بلکه مصدومیت‌هایی بود که در یک بازی فیزیکی با فعالیت سنگین مانند تنیس ممکن است برای هر ورزشکاری رخ دهد.

آقای تونی رابینز در این مسیر به او کمک کرد تا به ضعف های بدنی و دردهایی که در اثر مصدومیت برایش مشکل ایجاد می‌کردند مقابله کند و بتواند با وجود آنها، ذهنی آماده برای بازی و بازگشت به دوران اوج خود داشته باشد. آن هم در حرفه‌ای ترین رقابت ورزش تنیس یعنی گرند اسلم.

حتما بخوانید : دانستنی های کوچینگ 

 نقش کوچ حرفه ای در زندگی دوباره آندره آغاسی 

آندره آغاسی و کوچینگ

وقتی از زندگی واقعی صحبت می‌کنیم به خوبی می‌دانیم که ممکن است همیشه همه چیز رو به پیشرفت نباشد. گاهی شکست‌هایی هم در زندگی رخ می‌دهد که غلبه بر آنها انگیزه و اراده‌ای بسیار قوی و محکم می‌طلبد.

باز هم درباره یک بازیکن مشهور تنیس صحبت می‌کنیم اما این بار پای دستاوردی (شاید) سخت‌تر از رسیدن به جام قهرمانی در میان است. آندره آغاسی که زمانی زمین تنیس می‌درخشید، و حتی در دهه‌های بعدی زندگیش نامی مشهور در دنیای تنیس به حساب می‌آمد، در مقطعی از زندگی درگیر سوء مصرف مواد مخدر شد.

هم او و هم کسی که به عنوان کوچ به او کمک کرد تا بتواند مصرف مواد مخدر را ترک کند انسان های فوق العاده‌ای هستند با داستان هایی شگفت انگیز. قطعاً هر کسی در طول زندگی به موانعی برمی‌خورد که برای گذشتن از آن‌ها با سختی‌هایی مواجه می‌شود و آنها را با موفقیت پشت سر می‌گذارد.

اما در این میان افرادی هم هستند که از زندگی شخصی خود فراتر می‌روند و تا حدی که در توان دارند به دوستان و اطرافیانشان نیز در مسیر مقابله با سختی‌ها کمک می‌کنند و انرژی و انگیزه‌ای مضاعف به آنها می‌بخشند. همین روحیه است که باعث می‌شود یک کوچ حرفه‌ای به‌عنوان شنونده‌ای دلسوز در کنار مراجعه کننده خود قرار بگیرد و از تمام دانش و تخصص خود برای کمک به او استفاده کند.

چیزی که باید در این مطلب به آن توجه داشت این است که در کوچینگ افراد مشهور لزوما اتفاق متفاوتی با آنچه در کوچینگ برای من و شما اتفاق می‌افتد وجود ندارد. ما هم می‌توانیم در زندگی به موفقیت و دستاوردهای چشمگیری برسیم بدون اینکه مانند یک بازیگر هالیوود در دنیا شناخته شویم.

 

وظیفه و رسالت کوچ این است که با تکنیک‌ها و مهارت‌هایی که در آن‌ها متخصص است، شما را به خودتان بیشتر بشناساند، کمک کند تا درک بهتر و شفاف‌تری از توانایی‌هایتان داشته باشید و همین خودآگاهی به عنوان ابزاری قدرتمند برای ادامه‌ی مسیر زندگی، رویارویی با موانع و رسیدن به اهداف مورد نظرتان در کنارتان باشد.

 

این اتفاق چه در زندگی یک بازیگر هالیوود بیفتد و چه در زندگی یک کارمند یا شخصی که به تازگی کسب و کاری راه‌اندازی کرده است، تغییرات چشمگیری را در مسیر حرفه‌ای و زندگی شخصی آن‌ها پدید می‌آورد.

هیو جکمن ( کوچ نور روشنایی زندگی است )

هیو جکمن و کوچینگ

برای شناختن هیو جکمن لازم نیست فیلم‌باز یا طرفدار پروپاقرص سینما باشید. تنها اگر فیلم X-Men یا مردان ایکس را دیده باشید، حتما شخصیت ولورین را با پنجه‌های آهنینش به یاد دارید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید هیو جکمن حدود 20 سال به دنبال فرصتی برای کار کردن با تونی رابینز (لایف کوچ مشهور) بود.

طی سال‌ها او از بسیاری از همکارانش و دیگر سلبریتی‌ها در حوزه‌های مختلف شنیده بود که استفاده از حضور یک Life Coach چقدر روند زندگی افراد را به سمت عالی شدن پیش می‌برد. تا اینکه بالاخره این فرصت را پیدا کرد تا با تونی رابینز کار کند و از او به عنوان رهیار زندگی در کنار خود استفاده کند. جکمن، کوچ خود را به عنوان یک نور روشن در زندگیش توصیف می‌کند.

دستاورد های چاک لیدل به کمک کوچ حرفه ای

چاک لیدل و کوچینگ

طرفداران هنرهای رزمی ترکیبی یا MMA خوب می‌دانند که برای فتح زمین مبارزه و رسیدن به قهرمانی باید دو عامل را در کنار یکدیگر داشت: توانایی فیزیکی و قدرت ذهن. چاک لیدل یکی از قوی‌ترین مبارزان هنرهای رزمی ترکیبی بود. داشتن یکی از بهترین مربیان رزمی در کنار انجام تمرین‌های فیزیکی سنگین، به او کمک می‌کرد که به جایگاه مدنظرش در عرصه هنرهای رزمی برسد.

اگرچه به لحاظ فیزیکی در سطح فوق‌العاده‌ای بود اما خودش بهتر از هرکس دیگری از این موضوع آگاه بود که برای رسیدن به مقام قهرمانی، به حضور کسی نیاز دارد بتواند او را به لحاظ ذهنی هم آماده کند. شاید از تکرار نام تونی رابینز در این مطلب تعجب کنید اما دیگر باید متوجه شده باشید که این کوچ فوق‌العاده، رهیار تعداد زیادی از افراد مشهور در زمینه‌های مختلف هنری، ورزشی و… بوده است.

تونی رابینز به چاک لیدل کمک کرد تا بتواند با داشتن استراتژی مناسب تمرین‌های فیزیکی و جسمیش را تکمیل کند و دستاوردهای لیدل خود گویای همه چیز هستند.

باز هم به صحبتی که در ابتدای مطلب مطرح کردیم برمی‌گردیم.

انسان کاملا خودساخته در واقعیت وجود ندارد و هر کس به طور مستقیم یا غیرمستقیم از دیگران برای پیشرفت کمک می‌گیرد.

گاهی یک استاد، گاهی یک پدر پشتیبان و باتجربه، گاهی یک دوست موفق و پیشرو و گاهی حتی افراد ناشناسی که تجربه‌هایشان را فضای اینترنت به اشتراک می‌گذارند و با مقاله‌ها و ویدیوهایی آموزشی به دیگران کمک می‌کنند تا موضوعات مختلف را فرا بگیرند، همه‌ی این‌ها کسانی هستند که می‌توانیم با استفاده از تجربه‌شان مسیر موفقیت را کوتاهتر کنیم.

اما از آنجا افراد نه تنها در خصوصیات اخلاقی بلکه از نظر شرایط زندگی و تجربیات، منحصر به فرد هستند، حضور کوچ به آن‌ها کمک می‌کند تا توانایی‌ها و ویژگی‌های قابل بهبود خود را شفاف‌تر و بهتر بشناسند و به جای تقلید و رج زدن سایرین، از مسیر مختص خودشان موفقیت را تجربه کنند.

بسیاری از ما بدون آن‌که بدانیم یا بپذیریم(حتی وقتی در اوج به سر می‌بریم) به کسی احتیاج داریم که در برنامه‌ریزی، چیدن استراتژی و اجرای آن به ما کمک کند. با تاکید می‌گوییم «حتی زمان در اوج بودن» چرا که در این مقاطع مهم‌تر از هرچیزی، مدیریت مالی، روابط فردی و اجتماعی و سلامتی شماست که تعیین می‌کند موفقیتتان تا چه حد ماندگار خواهد بود. فرقی نمی‌کند در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید یا چقدر با اهدافتان فاصله دارید. با کمک یک کوچ حرفه‌ای می‌توانید این فاصله را کمتر کنید.

موفقیت و کوچینگ