الگوی ثروت آفرینی مدرن با وارن باف

یکی از اعجوبه های دنیای سرمایه گذاری وارن بافت است. وی سومین مرد ثروتمند در جهان نیز به شمار می آید که سبک اقتصادی او در زمینه سرمایه گذاری یکی از الگوهای مشهور برای بسیاری از فعالان اقتصادی بوده است.

وارن بافت

تولد اعجوبه ثروت آفرینی

ادوارد وارن بافت در سال 1930 و در سی ام آگوست به دنیا آمد. او زاده شهر اوهامای نبراسکاست و دومین فرزند یک خانواده پنج نفره بوده بود.  پدرش هاروارد بافت یکی از افراد سرشناس در دوره خود به شمار می آید و نماینده کنگره ایالت متحده آمریکا بود. وارن بافت در واقع کودکی آرامی سپری کرد و در سال 1326 از دبیرستان وودرو ویلسون فارغ التحصیل شد. وی در همان سال های ابتدایی تحصیلش در دبیرستان علاقه مند به شرکت در بازارهای سرمایه ای بود. در واقع قصدش این بود که وارد دانشگاه نشود و مستقیما بازار کار را دنبال کند که با مخالفت های پدرش رو به رو شد. شاید تمامی علاقه او به سرمایه گذاری را بتوان ار مطالعه ی کتاب هزار راه برای کسب درآمد هزار دلاری دانست، چرا که این کتاب دریچه های جدیدی از دنیای مدرن را به روی او باز کرد.

اولین فعالیت وارن بافت در زمینه سرمایه گذاری

 

فعالیت های اولیه بافت در زمینه کارآفرینی و سرمایه گذاری بسیار جالب توجه بوده است. او در واقع کار خود را از فروش آدامس شروع کرد و مدتی هم در کار فروش بطری های کوکاکولا بود. او همچنین به عنوان فروشنده مجله های هفتگی نیز فعالیت کرده بود. در کنار تحصیلش که در واقع باید آن را انجام می داد که در کنار پدربزرگش در یک مغازه توپ گلف و تمبر میفروخت. او رد واقع اولین فعالیت جدی خود را در سال 1324 آغاز کرد. در این سال توانست تا یک دستگاه بازی پین بال را با شراکت دوستش خریداری کند. آن ها این دستگاه را در محل یک آرایشگاه نصب کردند و پس از مدتی علاوه بر مشتریان اندکی که داشتند سه آرایشگر هم به آنها اضافه شدند. در نهایت شروع این این کسب و کار، یک سال بعد با فروش آن به یک بازنشسته جنگ پایان یافت.

 

وارن بافت در سال 1326 وارد دانشگاه شد؛ همانطور که گفته شد این کار بر اساس میلی باطنی اش نبود و بر حسب علاقه و اصرار پدرش انجام گرفت. در سال های تحصیلی وارن وارد یک انجمن برادری تحت عنوان آلفا سیگما فی شد. سرانجام پس از دو سال تحصیل توانست مدرک کارشناسی خود را در رشته مدیریت دریافت کند و به دانشگاه نبراسکا برود.

وارن بافت یک دانشجوی خوش فکر به شمار می آمد، او برای تحصیل دانشگاه هاروارد را انتخاب کرد اما نمره لازم برای قبولی را نداشت. پس از اینکه امید خود را برای تحصیل از دست نداده بود سرانجام با دانستن این نکته که بنجامین گراهام در دانشگاه کلمبیا تدریس می کند. سرانجام توانست تحصیلات آکادمیک خود را در رشته اقتصاد در این دانشگاه به پایان برساند. او یکی از معدود دانشجوهایی بود که توانست از گراهام نمره ممتاز دریافت کند.

وارن بافت و فعالیت های کاری

پدر وارن همواره در تلاش بود تا فکر کار کردن در وال استریت را از سر او بیرون کند اما موفق نمی شد چرا که بافت علاقه بسیار زیادی به اینگونه مشاغل داشت. او که علاقه بسیاری به کار کردن در وال استریت داشت به گراهام پیشنهاد کرد تا به صورت رایگان در شرکتی که موسسش او بود کار کند اما گراهام قبول نکرد و این دومین سرشکستگی بافت به شمار می رفت. در پی سرخوردگی ای که از این پاسخ به او دست داده بود به زادگاهش بازگشت و کار خود را در موسسه پدرش شروع کرد. در همین دوره ها بود که توانست در کلاس های کارنگی شرکت کند. پس از مدت مدیدی نیز توانست  در دوره هایی که تحت عنوان اصول سرمایه گذاری در دانشگاه نبراسکا برگزار می شد شرکت کند. او در این دوره سرمایه گذاری های متعددی را انجام داد اما در هیچ یک از آن ها موفق نبود. او در این سال ها شاید احساس نومیدی نیز داشت اما توانست بر این حس غلبه کند و در نهایت این او بود که موفق شد و نه ترس هایش.

در سال 1954 بود که گراهام با دیدن تلاش های های وارن بافت و دیدن پیشرفت های او و همچنین ایده ها نو پردازانه ای که به او در راستای سرمایه گذاری می داد باعث شد تا مجددا پیشنهاد کاری به او داده شود اما این بار از سوی خود گراهام و نه وارن بافت. او به سرعت این پیشنهاد را قبول کرد و به نیویورک نقل مکان کرد. حقوق او در سال های ابتدایی فعالیتش چیزی معادل 12 هزار دلار بود که اگر بخواهیم آن را با ارقام امروزی متعادل کنیم چیزی برابر 109 هزار دلار می شود. گراهام علاوه بر اینکه استاد بافت در دانشگاه بود مانند یک مربی به کارهای او رسیدگی می کرد و اساس صحیح سرمایه گذاری را به او آموزش می داد. در نهایت در سن 61 سالگی، گراهام تصمیم گرفت که خود را بازنشسته کند و شرکت را نیز تعطیل کند.

بافت که از کار کردن در شرکت گراهام نکات بسیاری را دریافته بود توانست با پشتیبانی های مالی شخصی و همچنین کمک دوستانش شرکت خودش را تحت عنوان Buffet Partnership تاسیس کند. این شرکت تا سال های ابتدایی تاسیسش حدود هفت نفر اعضای اصلی داشت که خرید و فروش سهام را بر پایه آموزش های گراهام انجام می دادند. در واقع بافت در انتقال اینگونه اطلاعات بسیار موفق عمل کرد و توانست تا شرکت نوپای خود را به گونه ای پایه ریزی کند که طی یک سال سود 251 درصدی کسب کنند و باعث شد تا بافت در سن 32 سالگی میلیونر شود.

بافت در سال 2011 اعلام کرد که می خواهد سهام شرکت کامپیوتری آی بی ام را خریداری کند. در نوامبر همین سال بود که اینگونه اعلام شد که سهام 5.5 او با ارزش حدود 11 میلیارد دلار خریداری شد.

بافت نقل قول های مشهوری دارد اما از بین آن ها میتوان به موارد زیر به عنوان بهترین های وارن بافت اشاره کرد

اگر در میان جمعیت یک درصدی خوش‌شانس جهان هستید، وظیفه دارید که به فکر ۹۹ درصد دیگر هم باشید.

هیچ‌گاه نمی‌توان با یک انسان بد، معامله‌ی خوب انجام داد.

سعی کنید با افرادی برتر از خود معاشرت کنید. معاشرت با آن‌ها باعث می‌شود در مسیری بهتر پیشرفت کنید