هوش هیجانی EQچیست ؟

درگذشته تصور بیشتر افراد براین بود که IQ هرفرد می‌تواند مشخص کننده میزان موفقیت وی در زندگی باشد. حتی دراین میان بسیاری از شرکت‌هایی که برای استخدام نیروی جدید اقدام می‌کردند، از آن‌ها تست هوش می‌گرفتند. پژوهشگران در دهه اخیر دریافته‌اند که IQ تنها معیار سنجش میزان موفق بودن افراد نیست و معیار دیگری به نام هوش هیجانی و یا همان EQ  نیز قابل بحث است. درادامه بیشتر دراین باره بحث خواهیم کرد، اگر می‌خواهید اطلاعات بیش‌تری را دراین زمینه کسب کنید با ما همراه باشید.

هوش هیجانی

هوش هیجانی

در چند سال اخیر درباره هوش هیجانی بحث‌های زیادی صورت گرفته است که همه این موارد نشانه اهمیت آن در زندگی انسان است. به صورت کلی بیان شده‌است آن دسته از افرادی که EQ بالایی دارند، توان مدیریتی بیشتری را دارا هستند و به راحتی می‌توانند یک سازمان را تحت کنترل و نظارت خود درآورند. تحقیقاتی که دراین زمینه صورت گرفته است نشان داده که عملکرد آن دسته از افرادی که هوش عاطفی بالاتری دارند در محیط کار بهتر و مفیدتراست.

به صورت کلی منظور از EQ و یا همان هوش عاطفی آگاهی و کنترل هیجان و عواطف بشری است. منظور از هوش هیجانی همه توانایی‌ها و ویژگی‌های فردی است که‌ می‌توان آن‌ها را در دسته مهارت‌های هرفرد نیز جای داد.

بررسی رابطه بین مغز و هوش هیجانی

پردازش احساسات کاری غیرارادی است که به سرعت رخ می‌دهد. برای پردازش احساسات راه مستقیمی در مغز وجود دارد به همین دلیل هیچ گاه به صورت منطقی روی آن فکر نمی‌شود. سوالات بسیارزیادی نظیر الان چه حسی دارم؟ بقیه چه احساسی نسبت به من دارند؟ همه سوالاتی است که مربوط به بخش غیرارادی مغزاست و ما درباره آن فکری نمی‌کنیم.

البته باید بدانید که برای درک هوش عاطفی مغز تنها عضوی نیست که تصمیم گیرنده است بلکه قلب نیز نقش اساسی را در تصمیمات ما دارد. قلب هورمون های خلقی را تقویت می‌کند وبه این ترتیب به همه قسمت‌های بدن ارتباط برقرار می‌کند.  جالب است بدانید که سیگنال‌های ارسالی از قلب به مغز جز قوی‌ترین سیگنال‌های بدن است.

بررسی مولفه‌های اساسی هوش هیجانی

هوش عاطفی

به صورت کلی می‌توان گفت هوش هیجانی برگرفته از چهارمهارت خود، دیگران،آگاهی و اقدام است که با ترکیب این موارد می‌توان به مولفه‌های اساسی EQ دست یافت. این مولفه‌ها براساس تعاریف دانیل گلمن حاصل شده‌است.

  • خودآگاهی

هرفردی زمانی که به یک سطح مشخص از خودآگاهی رسیده باشد، نقاط قوت و ضعف خود را به خوبی می‌شناسد. بدین ترتیب می‌تواند در برخورد با دیگران بهترین رفتار را داشته باشد. فردی که به خودآگاهی رسیده است می‌تواند از انتقادات دیگران بهترین استفاده راداشته باشد.

این مهارت به ما کمک می‌کند که درهنگام ارتباط با محیط موثرتر عمل کنیم. با گسترش این مهارت با گذشت زمان می‌توانیم بفهمیم که در برخورد با یک فرد و یا سازمان باید چه تصمیمی را اتخاذکنیم.

به صورت کلی می‌توان گفت بسیاری از افراد خودآگاهی را اولین و مهم ترین محور هوش هیجانی می‌نامند زیرا با کمک آن می‌توان در زمینه‌های دیگر نیز موفقیت‌های بیشتری را کسب کرد.

  • خود تنظیمی

شخصی که EQ بالایی دارد، هنگام بروز احساسات خود می تواند به بهترین شکل اقدام کند و هم چنین می تواند در موقعیت های مختلف احساسات خود را به شکل کنترل شده ای نشان دهد.

  • انگیزه

افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند به راحتی برانگیخته نمی‌شود، برای مثال با وعده پول و یا مقام نمی‌توانید آن‌ها را از هدف اصلی شان دورکنید. این افراد هنگام شکست ناامید نمی‌شود و بیشتر به مسائل خوش بین هستند.

  • همدلی

هوش هیجانی بالا سبب می‌شود تا فرد بتواند با عواطف دیگران به خوبی ارتباط برقرارکند و احساس دلسوزی و درک وی به حداقل میزان خود می‌رسد. همین ویژگی سبب می‌شود تا بتواند در زمان مشکلات دیگران را یاری کند و به خوبی به  دلمشغولی‌های آن‌ها پاسخ دهد.

  • ارتباطات انسانی

هوش عاطفی بالا سبب می‌شود تا افراد در کارهای گروهی سریعا به سایر اعضا اعتماد کنند و درنهایت نیز بتوانند رابطه خوبی را با وی برقرارکنند. این افراد از کارگروهی لذت می‌برند و اعتماد مهم ترین اصل در روابط آن‌ها با دیگران است.ایجاد رابطه‌ای صمیمی با دیگران سبب می‌شود تا بتوانیم آن‌ها را به سمتی که هدف‌مان هست سوق دهیم.

توجه کنید منظور از روابط انسانی تنها خوش صحبت بودن نیست بلکه مهارت‌های زیادی را دربرمی گیرد. درک احساسات دیگران ،درک تفکرات آن‌ها، هم گروهی خوبی بودن و .. همه و همه جز مهارت‌های ارتباطات انسانی به شمار می‌روند. همه ما اندکی از این مهارت‌ها را در طول زندگی کسب می‌کنیم و اما خودمان باید این مهارت‌ها را به مرور زمان گسترش دهیم. برای این که دراین زمینه پیشرفت بیشتری داشته باشید می‌توانید ابتدا برای خود یک الگو درنظربگیرید.

هوش هیجانی مولفه ای جذاب برای مدیران کارآمد

کوه یخی

با دیدن و بررسی زندگی انسان های موفق بسیاری از ما از خود سوال کرده‌ایم راز موفقیت این افراد چیست؟ محققان بسیارزیادی درسال‌های اخیر به دنبال این بوده‌اند که پاسخی برای این سوال به دست آورند و اما هنوز به نتیجه درستی دراین باره نرسیده‌اند. امروزه علم روان شناسی این سوال را موردبحث قرارداده است و به پاسخ‌های روشنی رسیده است.

برای پاسخ به این سوال مبحث EQ مطرح شده‌است . برای این که هوش هیجانی را دراین بحث بهتر درک کنید لازم است تا درابتدا درمورد احساسات و عواطف صحبت کنیم. احساسات به عنوان محور اصلی هوش هیجانی مطرح می‌شود.

تصور کنید شما در یک مسابقه علمی رتبه ای را کسب می‌کنید، همین نیز باعث می‌شود تا خانواده و اطرافیانتان شما را تشویق کنند و درنتیجه انگیزه شما برای کسب رتبه‌های برتر بیشتر خواهدشد. پس احساسات سبب ایجاد انگیزه‌های جدید در انسان می‌شود. غلیان احساسات، کنترل آن‌ها به شیوه درست، ایجاد انگیزه و تصمیم گیری درست برای رسیدن به هدف همه و همه می‌تواند ناشی از هوش عاطفی بشر باشد.

آیا می‌توان هوش عاطفی (هیجانی) را افزایش داد؟

هوش عاطفی مادرزادی نیست و جز مهارت‌های اکتسابی محسوب می‌شود و مخصوص عده خاصی از افراد جامعه نیست. شما می‌توانید با بررسی تکنیک‌هایی در این زمینه هوش هیجانی را در خود ایجادکنید.

بسیاری از محققان براین عقیده‌اند که EQ را می‌توان آموخت و حتی آن را نسبت به قبل تقویت کرد. اکثر افراد در موقعیت‌های مختلف براساس عادت رفتار می کنند. پس برای این که بتوانیم احساسات خود را کنترل کنید ابتدا باید عادت هایتان را بشناسید. با تمرین سعی کنید این عادت ها را از بین ببرید و درنتیجه عواطف خود را مطابق اصول درستی مدیریت کنید. همه این ها سبب می‌شود تا EQ خود را تقویت کنید.

احساس نیاز به تقویت هوش هیجانی در افراد مختلف با هم متفاوت است. برای مثال آن دسته از افرادی که نمی‌دانند در موقعیت ‌ای مختلف چه واکنشی باید از خود نشان دهند، بهتراست مطالعات زیادی را درباره هوش عاطفی داشته باشند و برای تقویت آن تمام تلاش خود را به کارگیرند.

اگر این مقاله را به دقت مطالعه کرده باشید، متوجه اهمیت هوش عاطفی یا هیجانی شده اید. EQ می‌تواند تاثیر بسیارزیادی را در تعامل شما با محیط اطراف داشته باشد. به همین دلیل درصورت این که احساس می‌کنید در این زمینه ضعف هایی دارید باید برای تقویت هوش هیجانی تمام تلاش خود را به کارگیرید.دراین مطلب به بررسی  همه تعاریف اولیه هوش عاطفی پرداختیم و شما می‌توانید با مطالعه دقیق آن اطلاعات خوبی را دراین زمینه کسب کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *